Kuzey Irak yönetiminden Türkiye'ye petrol jesti

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Petrol ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Ali Hüseyin Belu, Bağdat hükümetinin kuzeyde petrol çıkaran şirketlerin parasını ödemezse Türkiye'ye gönderilen petrol miktarını yükselteceklerini söyledi.

Kuzey Irak yönetiminden Türkiye'ye petrol jesti
Kuzey Irak yönetiminden Türkiye'ye petrol jesti
GİRİŞ 15.01.2013 13:18 GÜNCELLEME 15.01.2013 14:54

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi(IKBY) Petrol ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Ali Hüseyin Belu, ''Her gün bölgeden çıkan petrolün 15 bin varilini Türkiye'ye gönderiyoruz. Bağdat'ın kuzeyde çalışan petrol şirketlerinin parasını vermediği takdirde de Türkiye'ye gönderilen petrol miktarını yükselteceğiz ve elde ettiğimiz gelir ile şirketlerin parasını ödeyeceğiz'' dedi.

Bağdat hükümetinin kuzeyde petrol çıkaran şirketlerin parasını ödememesi üzerine IKBY Türkiye'ye yaklaşık bir ay önce 150 tankerle ham petrol ihracatına başladı.

Türkiye'ye ham petrolü taşıyan tankerlerin, Türkiye'den doğalgaz yükleyerek tekrar Kuzey Irak'a geldiği ve şu anda tanker sayısının 500 ulaştığı ve her geçen gün de bu sayının arttığı kaydedildi.

IKBY Petrol ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Ali Hüseyin Belu, yaptığı özel açıklamada, günlerdir Türkiye'ye tankerlerle petrol göndermeye devam ettiklerini, amaçlarının ham petrolü işlenmiş petrolle değiştirmek olduğunu söyledi.

Bağdat hükümetinin IKBY'nin işlenmiş petrol hisselerini vermemesi nedeniyle böyle bir yola başvurduklarını ifade eden  Belu, ''Bugün göndermiş olduğumuz petrolün miktarı günlük 15 bin varil. Yakında bu miktarı günlük 20 bin varile çıkaracağız'' diye konuştu.

Bağdat hükümetinin kendilerini böyle bir yola sevk ettiğini savunan Hüseyin Belu, şunları kaydetti:

''Her gün bölgeden çıkan petrolün 15 bin varilini Türkiye'ye gönderiyoruz. Bağdat'ın, kuzeyde çalışan petrol şirketlerinin parasını vermediği takdirde de Türkiye'ye gönderilen petrol miktarını yükselteceğiz. Bağdat bölgemizde çalışan petrol şirketlerinin petrol çıkarma çalışmalarının parasını ödememeye devam ederse, biz de bu paranın karşılanması için bu sevkıyata devam edeceğiz. Türkiye'ye başlayan petrol ihracatı gün geçtikçe artıyor zaten.''

''Bağdat hükümeti anlaşmaya uymadı''

Kuzey Irak'ta geçen yıl Eylül ayında Bağdat hükümetiyle yapılan anlaşma gereği IKBY hükümetinin antlaşma maddelerine uyarak her gün 200 bin varil petrol çıkardığını kaydeden Hüseyin Belu, şöyle konuştu:

''Bağdat hükümeti, kuzeyde faaliyet gösteren petrol şirketlerine petrol çıkarma parasını vereceğine dair verdiği sözünü tutmadı. Anlaşmaya göre Bağdat hükümeti, çıkarılan petrol karşılığı 3 etapta kuzeyde çalışan petrol şirketlerinin hak edişlerini ödeyecek. İlk hak ediş ödemesi Eylül 2012, ikinci hak ediş ödemesi Eylül ayının 25'inde ve üçüncü hak ediş ödemesi de 2013 yılının başında olacak şeklinde anlaşılmıştı. Kuzeyde çalışan petrol şirketleri 1 milyar dolar para istiyordu. Bağdat da bu ödemeyi taahhüt ettiğini açıklamıştı.''

Bağdat hükümetinin, birinci hak edişi ödediğini hatırlatan Hüseyin Belu, Bağdat'ın daha sonra kuzeyde çıkarılan petrolün 200 bin varile ulaşmadığını gerekçe göstererek ikinci ve üçüncü ödemeleri yapmayacağını açıkladığını kaydetti.

ETİKETLER
bağdat yönetimi ikby
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • yaşar Gürakan 5 yıl önce Şikayet Et
  sağolsunlar. sağolsunlar varolsunlar iyiki onlar var iyiki ıraktan ayrılmışlar iyiki kürdistanı kurmuşlar darısı bizim başımıza!
  Cevapla
 • nazim manav 5 yıl önce Şikayet Et
  yorumlari okudum hic yeni bir sey soylenmemis,hep ayni tas ayni hamamda kalmis.. sabredin doetlar,acele giden ecele gider,karamsar olmayin,bu gunler eski gunlerden kotu degil,unuttunuzmu nerden geldigimizi,yada siz o azinlikta iyi hayat yasayanlardansiniz,biz turkiyenin fakir insaninin neler cektiginden bahs ediyoruz,eskiden, bu gun bop avrupayi bile irdaliyor,bakin ingilizler yine yan cizdiler,yani yakinda bu sinemamizda cok enteresan filimler oynayacak bekleyin,sabredin.
  Cevapla
 • kaos77 5 yıl önce Şikayet Et
  haberi iyice okuyun tam tersi aslında. bağdat yönetimi taksidin 1. kısmını ödedi, tahhüt edilen petrol eline geçmediği için diğer taksitleri ödemedi diyor. yani kürt yönetiminin iddia ettiği gibi bağdat parayı ödemedi anlaşmaya uymadı demiyor kürtler anlaşmaya uymamış petrolü vermemiş. oyun bozan bağdat değil kürtler. sonuçta çıkar meselesi türkiyede çıkarına bakıyor bağdattan ne fayda var, bu kürtlerinde işine geliyor bağdat kürtlerin arkasındaki türkiyeden çekinecek. bizde kürtlerin korumalığını yapıp paraları götürecez hesap bu akdar basit.
  Cevapla
 • ERDOĞAN ÖZEVİ 5 yıl önce Şikayet Et
  dün ırak. dün ırak, bugün suriye, yarın iran, sonra türkiye. abd ve israilin bop ucubesi milyonlarca müslüman kanı ile işbirlikçi bölücü unsurları kullanarak haritaları yeniden çiziyor.
  Cevapla
 • ertan tan 5 yıl önce Şikayet Et
  bir de biz kimsenin ülkesini bölmek peşinde değiliz diyorlar. bir taraftan tüm imkanlarını seferber edip düne kadar "kardeşim" dediğin insana savaş aç. bir taraftan defalarca idama mahküm edilen adamı ülkende besle. bir taraftan gizli gizli ıraktaki baas kalıntılarını besle. bir taraftan düne kadar terörist dediğin adamlarla kanda ol. şimdi de kalkıp adamları resmen bir ülkeymişlercesine muhatap al. eminim barzani bağımsızlık ilan etmeden önce bizimkiler resmiyete tanır bile.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle