Gündemin nabzını tutan ekonomi haberleri, serbest piyasalardaki ekonomik gelişmeler; canlı borsa, döviz kurları ve altın fiyatları Ekotrent'te!

Kuzey Irak yönetiminden Türkiye'ye petrol jesti

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Petrol ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Ali Hüseyin Belu, Bağdat hükümetinin kuzeyde petrol çıkaran şirketlerin parasını ödemezse Türkiye'ye gönderilen petrol miktarını yükselteceklerini söyledi.

Kuzey Irak yönetiminden Türkiye'ye petrol jesti
Eklenme: 15 Ocak 2013, 13:18 / Güncelleme: 15 Ocak 2013, 14:54 / 41,761 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi(IKBY) Petrol ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Ali Hüseyin Belu, ''Her gün bölgeden çıkan petrolün 15 bin varilini Türkiye'ye gönderiyoruz. Bağdat'ın kuzeyde çalışan petrol şirketlerinin parasını vermediği takdirde de Türkiye'ye gönderilen petrol miktarını yükselteceğiz ve elde ettiğimiz gelir ile şirketlerin parasını ödeyeceğiz'' dedi.

Bağdat hükümetinin kuzeyde petrol çıkaran şirketlerin parasını ödememesi üzerine IKBY Türkiye'ye yaklaşık bir ay önce 150 tankerle ham petrol ihracatına başladı.

Türkiye'ye ham petrolü taşıyan tankerlerin, Türkiye'den doğalgaz yükleyerek tekrar Kuzey Irak'a geldiği ve şu anda tanker sayısının 500 ulaştığı ve her geçen gün de bu sayının arttığı kaydedildi.

IKBY Petrol ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Ali Hüseyin Belu, yaptığı özel açıklamada, günlerdir Türkiye'ye tankerlerle petrol göndermeye devam ettiklerini, amaçlarının ham petrolü işlenmiş petrolle değiştirmek olduğunu söyledi.

Bağdat hükümetinin IKBY'nin işlenmiş petrol hisselerini vermemesi nedeniyle böyle bir yola başvurduklarını ifade eden  Belu, ''Bugün göndermiş olduğumuz petrolün miktarı günlük 15 bin varil. Yakında bu miktarı günlük 20 bin varile çıkaracağız'' diye konuştu.

Bağdat hükümetinin kendilerini böyle bir yola sevk ettiğini savunan Hüseyin Belu, şunları kaydetti:

''Her gün bölgeden çıkan petrolün 15 bin varilini Türkiye'ye gönderiyoruz. Bağdat'ın, kuzeyde çalışan petrol şirketlerinin parasını vermediği takdirde de Türkiye'ye gönderilen petrol miktarını yükselteceğiz. Bağdat bölgemizde çalışan petrol şirketlerinin petrol çıkarma çalışmalarının parasını ödememeye devam ederse, biz de bu paranın karşılanması için bu sevkıyata devam edeceğiz. Türkiye'ye başlayan petrol ihracatı gün geçtikçe artıyor zaten.''

''Bağdat hükümeti anlaşmaya uymadı''

Kuzey Irak'ta geçen yıl Eylül ayında Bağdat hükümetiyle yapılan anlaşma gereği IKBY hükümetinin antlaşma maddelerine uyarak her gün 200 bin varil petrol çıkardığını kaydeden Hüseyin Belu, şöyle konuştu:

''Bağdat hükümeti, kuzeyde faaliyet gösteren petrol şirketlerine petrol çıkarma parasını vereceğine dair verdiği sözünü tutmadı. Anlaşmaya göre Bağdat hükümeti, çıkarılan petrol karşılığı 3 etapta kuzeyde çalışan petrol şirketlerinin hak edişlerini ödeyecek. İlk hak ediş ödemesi Eylül 2012, ikinci hak ediş ödemesi Eylül ayının 25'inde ve üçüncü hak ediş ödemesi de 2013 yılının başında olacak şeklinde anlaşılmıştı. Kuzeyde çalışan petrol şirketleri 1 milyar dolar para istiyordu. Bağdat da bu ödemeyi taahhüt ettiğini açıklamıştı.''

Bağdat hükümetinin, birinci hak edişi ödediğini hatırlatan Hüseyin Belu, Bağdat'ın daha sonra kuzeyde çıkarılan petrolün 200 bin varile ulaşmadığını gerekçe göstererek ikinci ve üçüncü ödemeleri yapmayacağını açıkladığını kaydetti.

Kaynak : AA

ETİKETLER
bağdat yönetimi ikby
SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 13 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

Bir dost

15.01.2013 13:47

bunun neresi jest anlamadım..... ben de sandım bedava petrol verecek ya da indirim yapacak....

ömürcan

15.01.2013 14:10

adım adım kürt devletine doğru.... ırak 3 gruplu bir devlet. bunlardan kuzeydeki bölgesel kürt devleti merkezi hükümetle çatışıyor ve giderek te güçlenerek çıkıyor. evet, bölgesel kürt devleti pek çok ihaleyi türkiyeye vermiş durumda. bizde bu işlerden para kazanıyoruz. gerçi amerikan, ingiliz, fransız ve italyanların kazandıklarının yanında bizimkisi devede kulak misali. bölgesel kürt hükümeti bir zaman sonra merkezi hükümeti de aşıp tüm ırakı yönetecek. bunu ömrümüz sanırım görmeye yeter. bu işi safsata yada hayal olarak görüyorum diyenlere bundan 5 yıl daha da geriye 10 yıl öncesine göre şimdiyi kıyaslayın diyorum.evet. petrole hükmeden ıraka hükmeder. ve eninde sonunda ıraklı kürtler başımıza bela olacakkkk..

HALİL İBRAHİM AYDIN

15.01.2013 14:12

bunun neresi jest. insanları bukadar uyutmak etmek buna derler vesselam.

Onur Mert

15.01.2013 14:17

türkiye'nin birinci dostu kuzey ırak'tır. türklerin birinci dostu, bin yıldan beri kürtlerdir. ve şu anda türkiyr'nin en yakın dostuda kürdistan cumhuriyetidir...

bekir terzi

15.01.2013 14:25

parasıyla jest. bu da haber mi şimdi. bedava gönderseler neyse derim.