Yürürlüğe girdi! Başarılı olana kadro geliyor

İhtiyaç fazlası olarak değerlendirilen sözleşmeli öğretmenler, atandıkları yerde 4 yıllık çalışma süresini geçirip, başarılı olurlarsa görev yaptıkları yerde kadroya atanabilecek.

Yürürlüğe girdi! Başarılı olana kadro geliyor
Yürürlüğe girdi! Başarılı olana kadro geliyor
GİRİŞ 23.12.2017 13:23 GÜNCELLEME 23.12.2017 13:23
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Sözleşmeli öğretmenler, istekleri ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atamaya esas puan üstünlüğüne göre il içinde alanlarına uygun eğitim kurumlarına valiliklerce atanıyor.

Sözleşmeli Öğretmenlerin İstihdamına İlişkin Yönetmelik Resmi Gazete'de yayınlandı. Buna göre, 17. maddede yer alan "eğitimine" ibaresi "sürecine" şeklinde değiştirildi. Bunun yanında sözleşmeli öğretmenlerden adaylık sürecinde başarılı olan ve sözleşme gereği dört yıllık çalışma süresini tamamlayanlar, istedikleri takdirde görev yaptıkları okulda öğretmen kadrolarına atanacak. Öğretmen kadrolarına atananlar, aynı yerde en az iki yıl daha görev yapacak, bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmayacak.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK İÇİN BAŞVURU ŞARTLARI

Mezun olunan programın, Milli Eğitim Bakanlığı'nın belirlediği yerlere uygun olması

Bakanlıkça utgun görülen pedagojik formasyon belgelerinin olması

KPSS'de taban puan ve üzerinde bir puan alınmış olması

Memurluk ya da öğretmenlikten çıkarılmayı gerektiren bir ceza alınmamış olması

HER ŞUBAT ATAMA VAR

Sözleşmeli öğretmenlik pozisyonlarına Şubat döneminde atama yapılıyor. Başvuru şartları kabul edilen sözleşmeli öğretmenler sözlü sınava giriyor. Bu sınavda da 60 ve üzeri puan alanlar sözleşmeli öğretmenlik için tercih yapabilir.

Tercihlerden sonra da çekilen kurayla sözleşmeli öğretmenlerin görev yerleri belli oluyor. Sözleşmeli öğretmenlerin sözleşme süreleri bir yıllık yapılıyor. BSözleşmeli öğretmenler yarıyıl ve yaz tatillerinde izinli sayılır. Bunlara, hastalık ve diğer mazeret izinleri dışında ayrıca yıllık izin verilmiyor

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENDE SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

Eğitim kurumunun ya da departmanın kapanması, bazı derslerin kaldırılması veya istihdam alanının daralması gibi nedenlerle öğretmen fazlalığı oluşması hâlinde, öncelikle sözleşmeli öğretmenler ihtiyaç fazlası öğretmen olarak değerlendiriliyor.

İhtiyaç fazlası konumda bulunan sözleşmeli öğretmenler, istekleri ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atamaya esas puan üstünlüğüne göre il içinde alanlarına uygun eğitim kurumlarına valiliklerce atanıyor. Sözleşmeli öğretmenlerin sözleşmeleri, görev yaptıkları il içinde alanında ihtiyaç olmaması ya da öğretmenlerin bu fıkraya göre yapılması öngörülen görev yeri değişikliğini kabul etmemeleri hâlinde sona eriyor.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YORUMLAR 25
 • musluman turk 5 yıl önce Şikayet Et
  iyide bu zatennolan bisey.
  Cevapla
 • Diplomalı 5 yıl önce Şikayet Et
  Bu devirde okumak enayilik arkadaş.gençlere tavsiyem okumayın gidin küçük yaşta meslek öğrenin.inanın daha değerli daha paralı daha rahat olursunuz.ben pişmanım okuduğuma
  Cevapla
 • Başkentli 5 yıl önce Şikayet Et
  Belediyelerede kadro istiyoruz...
  Cevapla
 • Ugur 5 yıl önce Şikayet Et
  Kitlerde calisanlarada kadro verilecekmis. Bende kitte calisiyorum. Boyle olacagini bilseydim esimide calistirirdim. Yillardir fahri kuran kursu ogreticisi olarak calisti. 2 yilda bir kpss ve dhbt alan sinavi. Her yil mulakat ve ustelik her il ve il içi ilçe degisikliginde yeniden mulakat. Kadroya alirlar kpss siralamasina gore aldiklari icin diye dusunuk.Yillardir rezil olduk. Verdikleri 300 400 tl para son zamanlarda 600 700 tl ye cikardilar, masrafini karsilamadi. Birde ustune 10 gun luk sigorta yaptilar 20 gunlugunu de bana odettirdiler.
  Cevapla
 • kütahya 5 yıl önce Şikayet Et
  adaletsizlik ışte kardeşim
  Cevapla
 • Ugur 5 yıl önce Şikayet Et
  Kpss siz kitlere giren taseronlara kadro verdiler. diyanette calisan kpss arti dhpt arti mulakat siramasina gore görev alan fahri kuran kursu hocalarina kadro yok. Turkiye burasi iste. 2005 te fahri olarak calistirmadim kpss ile girersin ona calis diye. 2007 2008 de 6 aylik calismisligi cikti ve 2011 de kadro verildi 1 yil calisanlara. Sonra biz calistirmaya basladik kadro vermediler kpss ile.
  Cevapla
 • selam 5 yıl önce Şikayet Et
  eski dib baskani düşünsün vebalini
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle