Taşeron işçiye Yargıtay’dan müjdeli haber

Hükümetin Meclis'e getirmeye hazırlandığı taşeron yasası ile sevinen işçilere yargıdan da iyi haber geldi.

Taşeron işçiye Yargıtay’dan müjdeli haber
Taşeron işçiye Yargıtay’dan müjdeli haber
GİRİŞ 18.12.2017 09:54 GÜNCELLEME 18.12.2017 09:54
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, taşeron yasasını bekleyen işçilerin kadro öncesi çalışmalarının kıdeme dahil olduğuna karar verdi.

Samsun'da, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü bünyesinde çalışırken emekli olan Saniye K., 2001 yılına kadar Samsun Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nde geçici mevsimlik işçi olarak çalışıyordu. Bu tarihten sonra kadroya alındı, 2009'da emekli oldu. İşçi, emekli olduktan sonra kadroya alınırken ve sonrasında kademe ve derece ilerlemesi işlemleriyle diğer intibak işlemlerinin yanlış yapıldığını ileri sürerek dava açtı. İşçi hem kadroya alınırken hem de sonrasında, 2001 öncesinden mevsimlik işçi çalışmalarının kıdemine eklenmesi, sosyal ve özlük haklarının da buna göre düzenlenmesi gerektiğini belirterek, kendisine eksik yapılan ödemelerin tümünü faiziyle istedi.

 

KARAR EMSAL NİTELİĞİNDE

İşçinin açtığı dava önce Samsun 2'nci İş Mahkemesi'nde görüldü. Mahkeme, ret kararı verdi. Dosya temyiz üzerine Yargıtay 7'nci Hukuk Dairesi'ne geldi. Yargıtay mahkemenin kararını bozdu ve işçi lehine karar verdi. Karar emsal niteliği taşıyor.

KAYNAK: SABAH
YORUMLAR 1
  • Taserom 6 yıl önce Şikayet Et
    Ne sinavibu karayollarina sinavmi yaptinizki
    Cevapla