Terör mağduru esnafın kira sevinci

Sur ilçesinde Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait iş yerlerinden 6 ay daha kira alınmayacağı açıklandı.

Terör mağduru esnafın kira sevinci
Terör mağduru esnafın kira sevinci
GİRİŞ 02.07.2016 13:18 GÜNCELLEME 02.07.2016 13:18
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak'ın, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait iş yerlerinden 6 ay daha kira alınmayacağı yönündeki açıklaması, esnafı sevindirdi.

Kaynak'ın, Sur'da Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait dükkanların kira  bedellerine ilişkin, "Kasım ayında alınan bir kararla 6 ay kiraların alınmamasına  karar verilmişti. Biz bu 6 aylık süreyi, bir 6 ay daha uzatıyoruz. Kasım sonuna  kadar kira almayacağız." şeklindeki açıklaması, esnafı memnun etti.
 
Tarihi Kuyumcular Çarşısı'nda 28 yıldır esnaflık yapan Şaban Peker, AA  muhabirine, hükümetin kendilerine yardımcı olmaya çalıştığını söyledi.
 
Sur'un terörden arındırılmasıyla rahatladıklarını dile getiren Peker,  "Allah hükümetimizi başımızdan eksik etmesin. Allah razı olsun. Devletimiz  teröristlere karşı bu mücadeleyi vermemiş olsaydı biz burada yoktuk. Güzel bir  mücadele verdiler. Bunda da başarılı oldular." dedi.
 
Kira alınmaması uygulamasının 6 ay daha uzatılmasından dolayı hükümete  teşekkür eden Peker, "Her şeyi hükümetten beklemenin de bir anlamı yok. Hükümet  bir fedakarlık yapıyorsa, insanların da buna müspet bir cevap vermesi gerekiyor.  Kirası binlerle ifade edilen esnafımız var. Bunları düşündüğümüzde teşekkür  etmemek için bir neden kalmıyor. Biz hükümetimize iletmeden, onlar bu affı  gerçekleştirdi." ifadelerini kullandı.
 
 "Allah devletimizden razı olsun"
 
Çocukluğundan bu yana ilçede esnaflık yaptığını belirten Muhammed  Kadir Yağcı ise terör saldırılarından sokakta yaşayan kedi ve köpeklerin dahi  etkilendiğini anlattı.
 
İnsanların birçoğunun ev ve iş yerlerinden olduğunu, kötü bir süreç  yaşandığını kaydeden Yağcı, "Çok şükür atlattık. Bu süreç sadece burada yaşayan  insanları değil, esnafı da etkiledi. Dükkan kiramızı çıkaramaz olduk." şeklinde  konuşan Yağcı, kendilerine sunulan yardımlardan mutluluk duyduklarını bildirdi.
 
Yağcı, "Allah devletimizden razı olsun. İnsanlara Türk, Kürt, Arap,  Laz, Çerkez diye ve dininden, mezhebinden dolayı farklı bakmak yanlıştır.  İnsanlara, insan olmasından dolayı değer verilmesini istiyoruz." dedi.
 
Murat Şenyiğit ise tarihi Kuyumcular Çarşısı'nda 1988'den bu yana  esnaflık yaptığını, terör saldırılarında dükkanlarının kapalı olması nedeniyle  mağduriyet yaşandığını söyledi.
 
Kira alınmayacağı açıklamasının çok sevindirici olduğunu anlatan  Şenyiğit, "Çok memnun olduk. Allah razı olsun devletimizden. Esnafa farklı  desteklerde bulunmaları bizleri sevindiriyor. İkinci bir 6 ay bizi rahatlattı. Bu  süreç toparlanmamıza vesile olacaktır." diye konuştu.
 
Hasan Paşa Hanı girişinde tespih satan Abdulkadir Güneş, kendileri  açısından güzel bir karar olduğunu, esnafın rahat nefes alacağını belirtti.

YORUMLAR 1
  • laedri 5 yıl önce Şikayet Et
    onlar para ödüyormuymuş ya. hayret.. nasıl olur?
    Cevapla