Türkiye dev bir ortaklığa daha gidiyor

Dünyanın önde gelen enerji şirketlerinden Malezyalı Petronas, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile kritik bir işbirliği yapacak.

Türkiye dev bir ortaklığa daha gidiyor
Türkiye dev bir ortaklığa daha gidiyor
GİRİŞ 18.12.2014 08:48 GÜNCELLEME 18.12.2014 08:49
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Enerji yönetiminden edinilen bilgilere göre 2015 yılı içerisinde Petronas, Akdeniz’de petrol, Trakya’da ise doğalgaz arama faaliyetine başlayacak.

Malezyalı Petronas’ın Türkiye’ye hem bölgedeki fonksiyonu hem de enerji kaynakları açısından önem verdiğine dikkat çeken TPAO kaynakları “Türkiye’nin hem denizlerinde hem de karalarında petrol ve gaz arama faaliyetlerimiz aralıksız sürüyor. Bu kapsamda kritik bir görüşme daha gerçekleştirdik. Önümüzdeki yıl Petronas firması petrol, doğalgaz ve kaya gazı arama faaliyeti için gelecek” dedi.

Afrika ve Orta Doğu başta olmak üzere çok sayıda ülkede petrol ve doğalgaz arama faaliyeti yatırımı gerçekleştiren Türkiye, kendi topraklarında da arama faaliyetleri gerçekleştirecek. Dünyanın önde gelen enerji şirketlerinden Shell’in arama gemisi yine önümüzdeki yıl Şile’nin 100 kilometre açıklarında petrol ve gaz arayacak.

Trakya doğalgaz merkezi

Türkiye’nin Rusya ile doğalgazda indirim pazarlığı devam ederken Ceyhan’ın ardından Trakya da enerji merkezi oluyor. Rusya’dan gelecek gaz Trakya’dan girecek. Böylece Trakya bir doğalgaz merkezi olacak. Burada LNG tesislerinin de kurulabileceği, geniş bir alan oluşturulacak. Trakya’nın İran, Irak, Rusya, Azerbaycan gibi çok sayıda ülkenin yeni yatırımları için büyük önem taşıdığı belirtiliyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre Türkiye’nin en fazla doğalgaz rezervi ve üretimi Tekirdağ ve Düzce’de yapılıyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi ise kaya gazı potansiyeli ile dikkat çekiyor. (Star)

 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
petrol arama
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • sonuç 5 yıl önce Şikayet Et
  chp-cemaat-israil iyice çatlayacak.
  Cevapla
 • Vatandaş-Turkey 5 yıl önce Şikayet Et
  "Maşaallah la-kuvvete illa billah" her iki girişimci ve devlet için hayırlı olsun deriz.
  Cevapla
 • temiz bey 5 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye atılım yaptıkça CHP kafayı çamura gömüyor !
  Cevapla
 • misafir 5 yıl önce Şikayet Et
  yaw arkadaş devletle veya özel firma ile yapmış ne fark eder. Bizim insanımıza faydası olacak mı olmayacak mı sen onu düşün. Yok tamamen yerli değilmiş yok bilmem neymiş
  Cevapla
 • bir şeyi de doğru anlatın... 5 yıl önce Şikayet Et
  yabancı şirket türkyice cumhuriyetiyle değil türkiye petrolleri şirketiyle anlaşma yapmış ve türkiye petrolleri şirketi tamamen yerli değil.
  Cevapla
 • bahane 5 yıl önce Şikayet Et
  yapacak baska biseyleri yok ki..ne yani koskoca chp kalkip ulke icin hayirli bir is mi yapacakti? :D
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle