Hazır giyim devine şok! İcra işlemi başladı

Bravo hazır giyim fabrikasının iflas etmesinin ardından kıdem tazminatlarını alamayan 151 işçi için Zara'ya icra işlemi başlatıldı.

Hazır giyim devine şok! İcra işlemi başladı
Hazır giyim devine şok! İcra işlemi başladı
GİRİŞ 08.11.2017 10:23 GÜNCELLEME 08.11.2017 15:59

DİSK Tekstil İşçileri Sendikası Merter Şube Başkanı Asalettin Aslanoğlu, Bravo hazır giyim fabrikasının iflas etmesinin ardından kıdem tazminatlarını alamayan 151 işçi için Zara'ya icra işlemi başlattıklarını açıkladı.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Tekstil İşçileri Sendikası Merter Şube Başkanı Asalettin Aslanoğlu, “Zara, Next ve Mango’ya üretim yapan Bravo hazır giyim fabrikasının iflas etmesi üzerine alacakları ödenmeyen 151 işçi olduğunu” ve “Zara firmasının mağdur olan işçiler için herhangi bir girişimde bulunmadığını” belirterek icra işlemi başlattıklarını söyledi.

Uluslararası sendika ile yaptığı sözleşmeye taraf olmasına rağmen mağdur olan işçilerin alacaklarını ödemeyen Zara firmasına çağrıda bulunan Aslanoğlu, “Zara’yı bize 3’üncü dünya ülkesi, köle ülke muamelesi yapmaktan vazgeçmeye davet ediyorum” dedi.

ZARA'DAN İŞÇİLER İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Bünyesinde Zara, Pull and Bear, Bershka gibi markaları bulunduran Inditex, kendisine fason üretim yapan Bravo hazır giyim fabrikasının iflas etmesinin ardından maaş, kıdem tazminatı ve ihbarlarını alamayan 151 işçi ile ilgili İHA'ya açıklama yaptı.

Inditex'in Bravo Tekstil'e olan tüm yasal yükümlülüklerini yerine getirdiğini belirten şirket, IndustriALL'a bağlı yerel kuruluşlar ile birlikte Bravo Tekstil'in sahibinin şaibeli bir şekilde ortadan kaybolmasından etkilenen tüm işçiler için bir 'Zorluk Fonu' oluşturulması önerisini gündeme getirdiğini bildirdi.

Bu fonun, fabrikanın Temmuz 2016'da aniden kapanması sonucu işsiz kalan tüm işçilerin bu durumdan doğan sıkıntılı durumlarını gidermesi ve zararlarını karşılaması düşünüldüğünün altını çizen şirket, işçiler için çözüm bulunması adına yapılan ortak çalışmaların bir parçası olma yolunda kararlı olduklarını vurguladı.