Zorlu Holding iki büyük açılışı aynı günde yaptı

Zorlu Holding, Manisa Gördes’te Meta Nikel Kobalt ve Manisa’da Venus Akıllı Telefon ve Tablet Fabrikası’nın açılışını yaptı.

Zorlu Holding iki büyük açılışı aynı günde yaptı
Zorlu Holding iki büyük açılışı aynı günde yaptı
GİRİŞ 04.11.2017 11:04 GÜNCELLEME 04.11.2017 11:04
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Zorlu Holding, 600 milyon dolarlık yatırımla Manisa Gördes’te faaliyete geçirdiği Türkiye’nin ilk nikel-kobalt işletme tesisi Meta Nikel Kobalt ve 120 milyon avro yatırımla Manisa’daki Vestel City’de faaliyete geçirdiği Venus Akıllı Telefon ve Tablet Fabrikası’nın açılışını yaptı.

Zorlu Holding, ortaya koyduğu bu vizyon doğrultusunda yaptığı yatırımları birer birer faaliyete geçiriyor.

Zorlu Holding, 600 milyon dolarlık yatırımla Manisa Gördes’te  faaliyetegeçirdiği Türkiye’nin ilk nikel-kobalt işletme tesisi Meta Nikel Kobalt ve 120 milyon avro yatırımla Manisa’daki Vestel City’de faaliyete geçirdiği Venus Akıllı Telefon ve Tablet Fabrikası’nın açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla yaptı.

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, her zaman yerli sanayiye inanan ve yerli sanayinin gücüyle büyüyen bir grup olduklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Ülkemize, insanımıza, üretim gücü ve teknolojimize olan inancımız sayesinde bugün tamamen Türk mühendislerince tasarlanıp üretilen akıllı teknolojiye sahip ürünlerimizle, dünyanın 155 ülkesinde, yüz milyonlarca insanın takdiri ve beğenisini kazanıyoruz. Yaptığımız her yatırım Türkiye’nin katma değerli ürün ihracatını güçlendiriyor ve büyük sorun olan cari açığın azaltılmasına katkı sağlıyor.

Bugün açılışını yaptığımız, Endüstri 4.0’a geçişimizin temellerini attığımız otomasyon yatırımımız olan Venus Akıllı Telefon ve Tablet Fabrikası, Avrupa’daki tek akıllı telefon fabrikası olarak bu ülkenin her ferdi için bir gurur vesilesidir. Gördes’teki Türkiye’nin ilk nikel-kobalt işletme tesisi Meta Nikel Kobalt, teknolojisi ile kuzey yarım kürede tek, dünyadaki ilk 10 tesis içinde yer alıyor. Ar-Ge ve teknolojiye dayalı yeni nesil bir madencilik anlayışına sahip olan bu tesisimiz, elektrikli otomobillerin bataryalarında da kullanılan nikeli, katma değerli ürün haline getirerek ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlıyor.”

Yıllık 10 milyon adet üretim kapasitesi

Avrupa'nın tek lokasyonda üretim yapan en büyük endüstri komplekslerinden biri olan Vestel City’deki Akıllı Telefon ve Tablet Fabrikası, yıllık 10 milyon adet üretim kapasitesine sahip. 200 kişilik Ar-Ge ekibi dahil olmak üzere toplamda 700 kişilik iş gücü bulunan fabrika, Vestel’in Ar-Ge, tasarım ve üretim alanındaki gücünü yansıtan en güncel yatırımlardan biri olarak dikkati çekiyor.

Endüstri 4.0 entegrasyonu tamamlanmış, ileri teknolojiye dayalı üretim hattı ve yüksek yerlilik oranı ile üretim yapılması planlanan Venus Akıllı Telefon ve Tablet Fabrikası, Türkiye pazarına sunacağı yenilikçi akıllı ürünler ve Avrupa başta olmak üzere dünyanın farklı ülkelerine yapılması hedeflenen ihracat ile cari açığın azaltılmasına katkı sağlamayı hedefliyor.

Elektrikli otomobillerin bataryalarında kullanılan nikel

Zorlu Holding’in ilk fazı için 360 milyon dolarlık yatırım yaptığı Meta Nikel tesisinde, 2015-2023'ü kapsayan ikinci faz ile birlikte toplam 860 milyon dolar değerinde bir yatırım faaliyete geçirilerek 20 bin ton nikel metal kapasitesine ulaşılacak.

Meta Nikel Tesisi’nde üretilen nikel, paslanmaz çelik sektörü, kimya, porselen, cam, otomotiv, gemi ve uçak sanayi gibi yaygın bir kullanım alanına sahip.

Oksitlenme direnci göstermesinden dolayı bugünün özellikle süper alaşımların üretiminde yaygın olarak kullanılan nikel, elektrikli otomobillerin kalbi olarak nitelendirilebilecek bataryaların ana maddelerinden biri olması dolayısıyla her geçen gün daha da fazla ilgi çekiyor.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Vatan sever 2 yıl önce Şikayet Et
    Zorlu ya destek olmak için hep Vestel ürünleri almalıyız.
    Cevapla
  • Milli servet 2 yıl önce Şikayet Et
    Size katılıyorum bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum milleti yerli markamızı destekleyelim
    Cevapla