Başkentgaz halka arz için piyasa nabzını yokluyor

Başkent Doğalgaz Dağıtım GYO Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Kazanç, şirketin halka arzı için başvuruda bulunduklarını belirtti.

Başkentgaz halka arz için piyasa nabzını yokluyor
Başkentgaz halka arz için piyasa nabzını yokluyor
GİRİŞ 26.10.2017 11:56 GÜNCELLEME 26.10.2017 11:56

Kazanç, Başkent Doğalgaz tarafından Ankara'da basın mensuplarıyla yapılan toplantıda şirket yapısını ve planlarını anlattı.

Başkent Doğalgaz'ın her yıl yaklaşık 70 bin yeni müşteriye ulaştığını ifade eden Kazanç, Türkiye'nin en büyük özel doğalgaz dağıtım şirketi olduklarını söyledi.

Kazanç, yılda yaklaşık 3,6 milyar metreküp doğalgaz dağıtım hacmine sahip olduklarını belirterek, "Ortalama yaşı 14 olan 11 bin 594 kilometre şebeke uzunluğuna sahibiz. Bu yaklaşık olarak Londra ile Tokyo arasındaki mesafe kadar bir uzunluk. Şirketimizin halka arzı için de gerekli başvuruları temmuz itibarıyla yaptık'' diye konuştu.

Kazanç, uygun piyasa koşullarına paralel halka arzı yapmayı hedeflediklerini ifade etti.

Şirketin, Ankara’nın şehirleşme potansiyeline bağlı olarak yılda yaklaşık yüzde 4 abone artışı sağladığını aktaran Kazanç, gaz tüketiminin önümüzdeki dönemde periyodik artışlar kaydedeceği yorumunda bulundu.

'Ankara'nın her yerine gaz gönderilecek'

Önümüzdeki 4-5 yıllık program çerçevesinde Ankara'nın doğalgaz olmayan bütün ilçelerine gaz götürmeyi planladıklarını anlatan Kazanç, Türkiye'nin gaz dağıtımının yüzde 7'sinin Başkent Doğalgaz tarafından yapıldığını kaydetti.

Kazanç, Türkiye'nin gaz tedarik imkanlarının TANAP benzeri projelerle artacağına dikkati çekerek, hükümetin isabetli politikaları sayesinde gaz tedariği güvenliğine ilişkin bir çekinceleri olmadığını bildirdi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun da dengeli ve iktisadi anlamda makul düzenleyici tedbirler uygulama konusunda istikrarlı bir tutum sergilediğine işaret eden Kazanç, kurum başkanı Mustafa Yılmaz'ın sektördeki deneyiminin bu konuda avantaj sağladığını söyledi.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ