TREDAŞ'tan elektrik uyarısı

TREDAŞ, enerji hatlarına yapılan yanlış müdahale ve ihmaller nedeniyle her yıl onlarca kişinin can ve mal kaybına uğradığı belirtilerek uyarılarda bulunuldu.

TREDAŞ'tan elektrik uyarısı
TREDAŞ'tan elektrik uyarısı
GİRİŞ 20.10.2017 17:00 GÜNCELLEME 20.10.2017 17:00

Trakya Elektrik Dağıtım AŞ'den (TREDAŞ) yapılan açıklamada, şirketin Trakya Bölgesi'nde üç ilde (Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne) yaklaşık 2 milyon kişiye elektrik dağıtım hizmeti sunduğu bildirildi.

Açıklamada, elektrik enerjisinin emniyetli kullanımına ilişkin bilgilere yer verildi.

Elektrik direklerinde yer alan iletkenlere olan yaklaşma mesafelerinin ihlal edilmemesi gerektiği hatırlatılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Enerji hatlarına yapılan yanlış müdahale ve ihmaller nedeniyle her yıl onlarca kişi can ve mal kaybına uğruyor. Elektrik kaynaklı ev kazalarının da yaşanabileceği unutulmamalı. Ülkemizde yaşanan ev kazalarının küçük bir kısmı elektrik kaynaklı olmakla birlikte, elektrik enerjisinin emniyetli kullanılmadığı durumlarda her zaman için tehlike oluşturabileceği dikkate alınmalıdır. Vatandaşların, meskenlerin yakınından geçebilecek havai hat iletkenlerine herhangi bir cisim vasıtasıyla yaklaşmaması gerektiğini bilmesi gerekiyor. Diğer taraftan vatandaşlar, elektrik iç tesisatlarının güvenli tesis edildiğinden emin olmalıdır. Elektrik sigorta kutusunda bulunan kaçak akım rölelerinin ve sigortaların çalışır durumda olması, yeterli topraklama tesisatının bulunması dikkat edilmesi gereken konular arasında yer almaktadır."

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ