İKMİB’e üye 500 firmanın yeşil pasaportu onaylandı

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği'ne (İKMİB) üye 500 firmanın yeşil pasaport başvurusu onaylandı.

İKMİB’e üye 500 firmanın yeşil pasaportu onaylandı
İKMİB’e üye 500 firmanın yeşil pasaportu onaylandı
GİRİŞ 08.10.2017 12:46 GÜNCELLEME 08.10.2017 13:04

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri'nden (İMMİB) yapılan açıklamaya göre, bugüne kadar 2 bin firma yeşil pasaport aldı.

Onaylanan yeşil pasaport başvurularının 500 tanesi İKMİB'e üye firmalar tarafından yapıldı.

Toplam 10 bin 784 firmanın yararlanacağı uygulama ile 13 bin 915 kişi yeşil pasaport sahibi olacak. 1 milyon doların üzerinde ihracat yapan firmaların başvurabildiği yeşil pasaport uygulamasında kimlerin bu uygulamadan yararlanacağı yavaş yavaş netleşiyor.

'SEYAHATLER YÜZDE 20 ARTACAK'

Açıklamada görüşlerine yer verilen İMMİB Koordinatör Başkanı Murat Akyüz, yeşil pasaport ile vize sıkıntısı kalkan ihracatçıların yurt dışı seyahatlerinin en az yüzde 20 artacağını belirtti.

Akyüz, şunları kaydetti:

"Yeşil pasaportta başvurular ve onayların takip edildiği yeni bir döneme geçmiş bulunuyoruz. Ürünlerini dünyanın pek çok ülkesine götüren ihracatçılarımız yeşil pasaport ile önlerindeki en büyük engellerden biri olan vize sorununu aşıyor. Firmalarımız da bu bilinçle yeşil pasaport sahibi olmak için başvurularını yapıyorlar. İMMİB olarak bugüne kadar yeşil pasaport için iki bin başvuruyu onayladık. Onaylanan başvuruların yüzde 30'u alt birliklerimizden İKMİB'e üye firmalara ait. İKMİB'e üye 500 firma yeşil pasaporta hak kazanmıştır."

KAYNAK: AA