Ünal Aysal ve SK Group'tan dev ortaklık

Güney Koreli SK Group, Unit International Enerji AŞ'nin yüzde 30'una ortak oldu

Ünal Aysal ve SK Group'tan dev ortaklık
Ünal Aysal ve SK Group'tan dev ortaklık
GİRİŞ 20.03.2017 12:32 GÜNCELLEME 20.03.2017 12:32

SK Group, Unit bünyesinde İran'daki enerji yatırımları  alanında faaliyet gösteren Unit International Enerji AŞ'nin yüzde 30'una ortak  oldu. 

Unit açıklamasına göre, Ünal Aysal'ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu  Unit International SA'nın İran'da enerji yatırımları yapmak için kurduğu Unit  International Enerji AŞ'nin yüzde 30'una Güney Koreli SK Group ortak oldu.
 
SK Group şirketlerinden SK Engineering & Construction ve Unit  International SA Belçika şirketleri arasında imzalanan anlaşma kapsamında  düzenlenen törene Güney Kore Cumhuriyeti Arazi, Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Ho-In  Kang da katıldı. Söz konusu ortaklık tek kalemde yaklaşık 3,4 milyar avroluk bir  ortak yatırım anlamına geliyor.
 
1915 Çanakkale Köprüsünü yapacak olan konsorsiyumda da yer alan SK  Group'un yüzde 30'una ortak olduğu Unit International Enerji AŞ, İran'da 5 bin MW  kombine çevrim santrali inşa edip işletmek için kuruldu. Unit Enerji, İran'da 5  bin MW gücünde kapasiteye ulaşmak için 4 farklı lokasyonda 5 büyük çevrim  santrali yapacak. Çevrim santralleri iki fazda gerçekleşecek.
 
İran hükümeti ile anlaşması imzalanan birinci fazda 2 bin 80 MW  gücünde iki doğalgaz çevrim santrali yapılacak. İran ile üzerinde mutabakat  sağlanan ikinci fazda ise 2 bin 920 MW gücünde üç çevrim santrali devreye  sokulacak. Yap-işlet modeli ile kurulacak ve Unit Enerji tarafından işletilecek 5  çevrim santralinin toplam yatırım tutarı 3,4 milyar avro olacak. Söz konusu  yatırım tutarı olan şirkette yüzde 30 ortaklık payı 1 milyar avro civarında  olacak.