ÖİB'den 5 hidroelektrik santraline özelleştirme

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, 5 hidroelektrik santrali özelleştiriyor.

ÖİB'den 5 hidroelektrik santraline özelleştirme
ÖİB'den 5 hidroelektrik santraline özelleştirme
GİRİŞ 01.02.2017 09:37 GÜNCELLEME 01.02.2017 09:37

Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca (ÖİB), Elektrik Üretim AŞ'ye (EÜAŞ) ait Anamur, Bozyazı, Mut-Derinçay, Silifke ve Zeyne hidroelektrik santralleri özelleştiriliyor.

ÖİB'nin konuyla ilgili ilanı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre, EÜAŞ'a ait Anamur, Bozyazı, Mut-Derinçay, Silifke ve Zeyne hidroelektrik santralleri bütün halinde özelleştirilecek. İşletme hakkının verilmesi yöntemiyle olan özelleştirme ihalesinin, kapalı zarf içerisinde teklif alınarak pazarlık usulüyle yapılması planlanıyor.

Söz konusu santraller için geçici teminat tutarı 1,5 milyon lira olarak belirlenirken, ihale için son teklif verme tarihi 24 Mart.

Yalnızca tüzel kişiler ile ortak girişim gruplarının girebileceği ihaleye, gerçek kişiler ile özel yatırım fonları en az bir tüzel kişinin bulunduğu ortak girişim grubunda üye olarak katılabilecek.

Öte yandan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Petrol İşleri Genel Müdürlüğünün petrol işletme ruhsatı kararı da Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, Diyarbakır'ın Bismil ilçesindeki petrol işletme ruhsatı 5 yıllığına yüzde 25'i Transatlantic Turkey Ltd'ye ve yüzde 75'i Transatlantic Exploration Mediterranean Int Pty Ltd Şti'ye verildi.

ETİKETLER
EKONOMİ
YAZDIR