'Mega projelerde yer almaya devam edeceğiz'

Vakıfbank Genel Müdürü Aydoğan, Türkiye'nin hayata geçireceği dev projelere destek olmaya devam edeceklerini söyledi.

'Mega projelerde yer almaya devam edeceğiz'
'Mega projelerde yer almaya devam edeceğiz'
GİRİŞ 24.12.2016 11:07 GÜNCELLEME 24.12.2016 11:07

Vakıfbank Genel Müdürü Aydoğan, Çanakkale Köprüsü ve Kanal İstanbul gibi mega projelerin finansmanında yer alma konusunda “Önümüzdeki dönemlerde de bu tür projelerin finansmanında yer almaya devam edeceğiz” dedi.

Vakıfbank Genel Müdürü Halil Aydoğan, proje kredileri alanında ülke gelişimine ve istihdama katkı sağlayacak büyük projelerin finansmanında yer almaktan gurur duyduklarını ifade ederek, Çanakkale Köprüsü ve Kanal İstanbul gibi mega projelerin finansmanında yer alma konusunda “Önümüzdeki dönemlerde de bu tür projelerin finansmanında yer almaya devam edeceğiz” dedi. Halil Aydoğan, mega projelere verilen kredilerin ikinci elde satılması konusunda yabancı bankalardan gelen taleplere ilişkin, “Bu talepler uzun zamandır dillendiriliyor. Ülke olarak önemli yatırım merkezlerinden biri olduğumuzu ve bu kredilerin çok önemli, özellikli ve güvenilir krediler olduğu düşünüldüğünde yüksek talep görecek yeni bir yatırım aracı olacağına inanıyorum” diye konuştu.

SEKTÖRÜN ÜZERİNDE BÜYÜDÜK

Aydoğan, bu yılın ocak-eylül döneminde ülke gelişimine katkı sağlamayı sürdürdüklerini kaydetti. Bu dönemde Vakıfbank’ın aktif toplamının yüzde 8.02 büyüdüğü belirten Aydoğan, aktifler içerisinde en büyük paya sahip olan kredileri sektör ortalamasının üzerinde, yüzde 1.35 artırdıklarını söyledi. Bu yılın son 3 ayındaki başarılı performanslarıyla 2016’yı hedefleri doğrultusunda bitireceklerini kaydeden Aydoğan “Sektörümüzde teknolojinin çok önemli bir girdi olduğunu düşündüğümüz için bu alanda büyük yatırımlar yaparken, yoğun bir çalışmayla gelişen teknolojinin desteği ile süreçlerimizi sadeleştiriyor ve hızlı çözümler üretiyoruz. Önümüzdeki dönemlerde şubesiz bankacılık kanallarındaki büyümenin devam edeceğini düşünüyoruz” dedi. 

Aydoğan, şunları söyledi: “İnternet ve mobil kanallardan yapılan işlemlerin çok daha yaygın olacağını öngörmek zor değil. Bunu hem teknolojinin hızlı gelişimine hem de yeni neslin, bu değişime gösterdiği uyuma bakarak rahatlıkla söyleyebiliriz. Vakıfbank olarak, bu kanallardaki yatırımlarımıza ve kullandığımız teknolojilere yenilikler eklemeye devam ediyoruz. Alternatif kanallarda sunduğumuz işlem çeşitliliği açısından iddialıyız ve işlem çeşitliliğini daha da artırmaya özen gösteriyoruz. Bankacılık hizmetlerinin temelinde yer alan hız, güvenlik ve işlem çeşitliliği, alternatif kanallarımızda da önceliklerimiz arasında yer alıyor. Güvenlikten ödün vermeden tüm ihtiyaçların hızlı bir şekilde giderilebilmesi adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gelecek hedefimiz, arz-talep dengesinde hep bir adım önde olmak.” 

Aydoğan, Vakıfbank’ta işlemlerin yüzde 70’e yakınının alternatif dağıtım kanalları üzerinden yapıldığını, gelecek dönemlerde teknolojiyi daha çok kullanan genç nüfusun bankacılık sistemine katılması ve artan akıllı cep telefonu kullanımı gibi nedenlerle bu oranın daha da yükseleceğini kaydetti.

Sektörün ekonomiye katkısı sürecek

Vakıfbank Genel Müdürü Aydoğan, küresel piyasalarda halihazırda belirsizlik yaratan faktör etkilerinin geçici olacağını ve risklerin yavaş yavaş azalacağını söyledi. Türk bankacılık sektörünün güçlü yapısını koruyup ekonomiye katkısının devam etmesini beklediğini ifade eden Aydoğan, şunları kaydetti: “Avrupa’da yaşanan siyasi belirsizlikler, önümüzdeki dönemde seçimlerin de eklenmesi ile artarak devam edebilir. Geri dönmeyen krediler nedeniyle zorda olan İtalyan bankaları, yıl sonunda İtalya’da yapılan ve Başbakan Matteo Renzi’nin istifası ile sonuçlanan referandum sonrasında daha da riskli hale geldi. Ancak İtalya bankalarında yaşanan bu sorunun Avrupa’nın geneline yayılarak bir finansal krize dönüşeceğini düşünmüyorum. Bu bağlamda söz konusu risklerin ülkemizde en güçlü sektörlerden biri olan bankacılık sektörüne yansımasının sınırlı kalacağını düşünüyorum.”

Bankacılık 2016’da iyi performans gösterdi

Türk bankacılık sektörünün 2016’da, geçen yıla göre daha iyi bir performans gösterdiğini, sektörün aktif büyüklüğünün Ekim 2016’da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 artışla 2.5 trilyon TL’yi aştığını bildiren Aydoğan, geçen yılın sonunda yüzde 10.54 olarak gerçekleşen sektörün ortalama öz kaynak karlılığının Ağustos 2016 itibarıyla yüzde 14.41 seviyesine yükseldiğini, son 2 ayda aşağı yönlü bir hareket yaşanmış olsa da genel trende bakıldığında ortalama öz kaynak karlılığında artış yaşandığını kaydetti.