‘Mega projelere kaynak aktarmayı sürdüreceğiz’

Bugüne kadar birçok mega projeye kredi sağlayan Türkiye İş Bankası, Çanakkale Köprüsü ve Kanal İstanbul’a da finansman sağlamaya hazır.

‘Mega projelere kaynak aktarmayı sürdüreceğiz’
‘Mega projelere kaynak aktarmayı sürdüreceğiz’
GİRİŞ 20.12.2016 09:37 GÜNCELLEME 20.12.2016 09:37

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, bugüne kadar Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrasya Tüneli ve şehir hastaneleri olmak üzere birçok mega projeye destek verdiklerini belirterek “Çanakkale Köprüsü ve Kanal İstanbul gibi projelere de finansman çözümleri üretmeye devam edeceğiz” dedi.

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, reel sektöre olan desteklerini aralıksız şekilde sürdürürken ekonominin lokomotif sektörleri arasında yer alan ve son dönemde mega projeler ile ön plana çıkan inşaat-taahhüt sektörüne de kaynak aktarmaya devam ettiklerini söyledi. 

HASTANELERE DESTEK

Bali “İş Bankası, köprü-otoyol, kamu-özel sektör ortaklığında geliştirilen sağlık tesisleri, liman ve benzer proje finansmanlarındaki lider konumu, anılan finansmanların kurgulanması ve hayata geçirilmesi aşamasında üstlendiği belirleyici rol ve deneyimi ile ekonomik kalkınma temelinin oluşturulmasında geçmişten bugüne kilit rol oynadı” dedi. “Gebze-İzmir Otoyolu Projesi, üçüncü Boğaz Köprüsü’nü de içeren Kuzey Marmara Otoyolu Projesi, Avrasya Tüneli Projesi ve Galataport Projesi son dönemde bankamızın da içerisinde yer aldığı konsorsiyumlarca finansman sağlanan önemli altyapı projelerinden” diyen Bali “Ayrıca kamu-özel sektör ortaklığı ile geliştirilen entegre sağlık kampüsü ve şehir hastanesi projeleri de son dönemde kredilendirdiğimiz projeler arasında yer alıyor. Bu projelerden en yüksek yatırım bütçelerine sahip olan Ankara Etlik ve Ankara Bilkent Entegre Sağlık Kampüsü projeleri ile Isparta ve Eskişehir Şehir Hastanesi projelerine 800 milyon dolar tutarında kaynak sağladık” diye konuştu. Bali “Bundan sonra da Çanakkale Köprüsü ve Kanal İstanbul projeleri de dahil olmak üzere ülke ekonomisine katma değer yaratacak ve tüm yönleriyle ülkemize uzun vadede fayda sağlayacak, kredilendirme prensiplerimize uygun, sosyal ve çevresel açıdan sorunsuz projelerin hayata geçirilmesi için finansman çözümleri üretmeye devam edeceğiz” dedi.

Kredi talebinde toparlanma var

Adnan Bali, bu yılın ilk 3 çeyreği genelinde kredi talebinin zayıf bir seyir izlediğini ancak 15 Temmuz sonrasında alınan kararlar ve tüketici kredilerine yönelik tedbirlerin bir miktar gevşetilmesinin etkisiyle kredi talebinde yılın son çeyreğinde bir miktar toparlanma gözlenmeye başlandığını, ayrıca, zorunlu karşılıklarda yapılan düzenlemelerin bankacılık sektöründe fonlama maliyetlerini olumlu yönde etkilediğini ifade etti. Sektörde de, 2017’de kredi büyümesinde tüketim eğiliminin devamı ve yatırım iştahındaki gelişmeler ile birlikte bankaların sermaye yeterlilik oranlarının seyrinin belirleyici olacağını düşündüklerini ifade eden Bali, son dönemde ekonomik aktiviteyi canlandırmak adına alınan bir dizi tedbirle 2017 yılında kredi büyümesinin, bu yılın üzerinde seyretmesini öngördüklerini kaydetti. Bali “Son dönemde kamu otoritelerince tüketim ve yatırım harcamalarını desteklemek adına alınan tedbirlerin katkısıyla 2017’de ekonomik büyümenin bir miktar hızlanabileceğini ancak potansiyelinin altında kalacağını tahmin ediyoruz” dedi.

10 ayda 4.7 milyar dolar kaynak sağladık

Adnan Bali, eylül sonu itibarıyla bankanın aktif büyüklüğünün 292.9 milyar liraya ulaştığını, nakdi kredilerin 189.6 milyar liraya ve gayrinakdi kredilerin de 55.6 milyar liraya yükseldiğini belirterek, krediler yoluyla ekonomiye sağladıkları desteğin 245 milyar lirayı aştığını ve öz kaynaklarının da 35 milyar liranın üzerine çıktığını kaydetti. Mevduat dışı fon kaynaklarını da etkin bir şekilde kullanmaya devam ettiklerini belirten Bali, sendikasyon, seküritizasyon ve eurotahvil ihracı yoluyla bu yılın 10 aylık döneminde 4.7 milyar dolar tutarında kaynak sağladıklarını, eurotahvil ihracını bu yıl 2 kez gerçekleştirdiklerini kaydetti. 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
iş bankası
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL