Bank Asya ile ilgili kritik açıklama!

Bank Asya Genel Müdürü Abdullah Güzeldülger, "Bank Asya'da garanti kapsamındaki ödemelerin yıl sonundan önce yapılacağını tahmin ediyorum." dedi.

Bank Asya ile ilgili kritik açıklama!
Bank Asya ile ilgili kritik açıklama!
GİRİŞ 15.11.2016 11:26 GÜNCELLEME 15.11.2016 11:26
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Bank Asya Genel Müdürü Abdullah  Güzeldülger, Banka Asya mudilerinin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunun (TMSF)  garanti ettiği 100 bin lira sınırına kadar olan mevduatlarının ödenmesinin söz  konusu olduğunu belirterek, "Garanti kapsamındaki ödemelerin takvimini TMSF  açıklayacak. Yıl sonundan önce yapılacağını tahmin ediyorum." dedi.   

Güzeldülger, Banka Asya'nın aktifindeki gayrimenkul ve diğer  varlıklarla ilgili değerleme çalışmalarını yaptırdıklarını, gelecek ay ya da  ondan sonraki ay gayrimenkul ve varlıkların satışını deneyeceklerini bildirdi.
 
Abdullah Güzeldülger, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bankacılık  Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15  Temmuz'daki darbe girişiminin ardından Bank Asya'nın bankacılık lisansını iptal  ettiğini hatırlatarak, lisans iptalinden sonra Bank Asya'nın satışının önünde  ciddi bir blokaj olduğunu, satışının zorlaştığını, hemen hemen imkansız hale  geldiğini anlattı.
 
Banka Asya'nın şubelerini kapatma, iştiraklerini elden çıkarma,  alacakları tahsil edip borçları ödeme şeklinde banka bilançosunu, şubesini ve  personelini küçültme yoluna gittiklerini belirten Güzeldülger, bu sürecin bir  parçası olarak bankanın iştiraklerinden Asya Emeklilik, Asya Yatırım ve Işık  Sigorta'yı satışa çıkardıklarını, böylece bankanın küçültülmesi, buradan  sağlanacak kaynaklarla bankanın mudilere, kreditörlere olan borçlarının  ödenmesinin hedeflendiğini kaydetti.
 
Güzeldülger, borsada işlem yapan ve sukuk çıkaran Asya Yatırım için  dün yapılması öngörülen ihaleye teklif gelmediğini hatırlatarak, Işık Sigorta ve  Asya Emeklilik için düzenlenen ve teklif aldıkları ihalelerin sonuçlarının da Fon  Kurulu onayına sunulduğunu bildirdi. İhaleyi kazanan kurumların ödemeleri peşin  yapacağını belirten Güzeldülger, "Bizim yaptığımız iştirak satışları peşin ödeme  esası üzerine kurulu." dedi.
 
"Garanti kapsamındaki ödemeler ile ilgili çalışmaları TMSF tarafı ve  banka yaptı"
 
Abdullah Güzeldülger, Bank Asya'nın kısa, orta ve uzun vadeli  hedeflerini değerlendirirken, tasfiyesi için çalıştıklarını ifade ederek, şunları  kaydetti:
 
  "Şu anda mudilerin TMSF'nin garanti ettiği 100 bin lira sınırına kadar  olan mevduatlarının ödenmesi söz konusu. Onunla ilgili çalışmaları TMSF tarafı ve  banka yaptı. TMSF'nin açıklayacağı bir takvimle bankada mevduatı olup da banka  kapandığı için çekemeyen mudilerden 100 bin liraya kadar garanti kapsamında olan  tasarruf mevduatlarını gerçek kişiler çekecekler.
 
Garanti kapsamındaki ödemelerin takvimini TMSF açıklayacak. Yıl  sonundan önce yapılacağını tahmin ediyorum. Bu ödemeyi TMSF yapacak. Biz de  yaptığımız tahsilatlarla TMSF'nin yaptığı bu ödemeyi TMSF'ye ödeyerek bu işlemi  kapatacağız. Daha sonra bankanın alacaklarından ve varlık satışından elde  edeceğimiz paralarla diğer mudilerin tasarruf mevduatıyla güvence kapsamında  olmayan mudilerin mevduatları, bankanın kullandığı krediler ve dışarıya olan  kredi borçları gibi yükümlülüklerini kanunun emrettiği sıra çerçevesinde yaparak  bankanın tasfiyesine doğru yol alacağız." 
   
"(Banka Asya'nın tasfiyesi) Zorlu bir süreç bizi bekliyor"   
 
 Bank Asya Genel Müdürü Güzeldülger, Türkiye'de tasfiye hukukunun uzun  soluklu yapıya sahip olduğunu vurgulayarak, 2012'de genel müdür olarak atandığı  tasfiye halindeki Türk Ticaret Bankası'nda bu sürecin 2002'de başladığını  hatırlattı.
 
Güzeldülger, "10 yılda daha bitmemişti. Ancak biz burada olabildiğince  hızlı ve çözüm üreterek bu tasfiye sürecini mümkün olan en kısa zamanda  tamamlayacağız. Bu, en kısa zamanda 2-3 yıldan aşağı mümkün değil. Ne kadar kısa  vadeden baksanız da, ne kadar çözümcü olsanız da bankanın devam eden davaları ve  saire baktığınız zaman yine bir zorlu bir süreç bizi bekliyor." ifadelerini  kullandı.
 
Bankanın gayrimenkulleri ve varlıkları da satış yolunda
 
Abdullah Güzeldülger, Banka Asya'nın aktifindeki gayrimenkul ve diğer  varlıklarla ilgili değerleme çalışmalarını yaptırdıklarını belirterek, "Onları  toplu olarak muhtemelen bir müzayede yöntemiyle satışını planlıyoruz. Takvim için  değerleme çalışmaları bitti, TMSF ile görüşüyoruz. Ya önümüzdeki ay ya da ondan  sonraki ay gayrimenkul ve varlıkların satışını deneyeceğiz." diye konuştu.
 
 Bank Asya'nın 4,5 milyon müşteri kaydına sahip olduğunu ifade eden  Güzeldülger, Bank Asya'nın müşteri, şube ve ATM sayısıyla diğer katılım  bankalarına göre oldukça iyi bir büyüklüğe sahip olduğunu ancak FETÖ ile olan  ilişkisi nedeniyle piyasa şartlarının dışına çıkması ve kendisi için çalışma  imkanının kalmamasından dolayı bilançosunun giderek küçüldüğünü, bugün itibarıyla  bankanın artık sistemden çıkma noktasında bulunduğunu kaydetti.
 
Güzeldülger, mudiler için şu anda endişe edecek bir durum olmadığını  belirterek, "Bankanın tahsilatlarıyla, bizim öngörümüz, mudilerin bu mevduat  garantisi kapsamı dışındaki mevduatlarını da ödemek için gayret sarf edeceğiz.  Oraya da bankanın imkanları yetecek gibi görünüyor." dedi.
 
Güzeldülger, Bank Asya'nın 4 bin olan çalışan sayısının şu anda 800  civarında bulunduğunu, yıl sonunda bu rakamın 400'e ineceğini bildirdi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 1
  • aliyye 7 yıl önce Şikayet Et
    zorunlu olarak işverenleri tarafından maaş hesabı açılmış olan çalışanlar devlet ile fetö arasında kurban edilmemeli, sonuçta hiç bir suçu olmayan bir kesimde bu banka ile çalışmış gibi gösterilip sırf bankada hesabı var diye mağdur edilmekte.
    Cevapla