30 bin kişinin gözü TMSF'de!

FETÖ'nün kasası olarak bilinen Bank Asya'nın tasfiye süreci başladı. Bu süreci bankanın 30 bin yatırımcısı yakından takip ediyor.

30 bin kişinin gözü TMSF'de!
30 bin kişinin gözü TMSF'de!
GİRİŞ 27.07.2016 10:13 GÜNCELLEME 27.07.2016 10:13

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kasası olan ve el konulan daha sonra da alıcı çıkmayan Bank Asya'da tasfiye süreci başladı.

Sabah Gazetesi yazarı Dilek Güngör, bugünkü köşesinde sürecin nasıl işleyeceğini yazdı. İşte o yazı: 

Herkes e-mail atıp 'ne olacak' diye soruyor.

Endişeye gerek yok. Çünkü, Bank Asya Türkiye'de tasfiye edilen ilk banka değil... Hatırlarsınız, daha önce de 5 bankayla ilgili tasfiye kararı alınmıştı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu yetkilileriyle görüştüm. Süreçle ilgili hafızamı tazelediler.

Bakın neler yapılacak?

Öncelikle bankanın mevduatı ile kredi hacmi ne kadar ona bakılacak. Duyduğuma göre, 17-25 Aralık'tan sonra eriyen mevduat 1 milyar 800 milyon TL seviyelerine gerilemiş durumda. Kredilerin yapısı farklı olduğu için daha detaylı inceleme gerekiyor. Tahsil edilebilecek olan krediler ve edilemeyecek olanlar ayıklanacak. Bankanın elindeki taşınmaz varlıkların envanteri çıkarılacak.

Bunlar paraya çevrilecek. Daha basit anlatımla, alacak-verecek defterinden kimin ne alacağı, ne vereceği belli olacak.

Malum, mevduatta 100 bin TL TMSF garantisinde...O nedenle ilk önce zorunlu mevduatödemesi yapılacak. Ardından karşılıklar ayrılacak. Sıra hissedarlara gelecek. Bankanın borsada 30 bin küçük yatırımcısı bulunuyor. Onların durumu 'kalan bakiye'ye göre netleşecek.

Peki elinde A Grubu Bank Asya hissesi bulunan, FETÖ'ye finansal destek sağlayan işadamlarının durumu ne olacak?

Kimse merak etmesin. Onların bankadan tek kuruş alma imkanı yok. Ellerindeki hisseler TMSF'ye geçmiş durumda. Birçoğunun hakkında FETÖ soruşturması yürütülüyor. Dolayısıyla bankadaki hesapları dondurulduğu için alıp kullanma olanakları yok.

KAYNAK: SABAH