Yargıtay, Aydın Doğan için son sözü söyledi

Yargıtay, paravan şirketlerle devleti dolandırdığı iddiasıyla yargılanan Aydın'nın Doğan'ın beraat ettiği 3 davasını esastan bozdu.

Yargıtay, Aydın Doğan için son sözü söyledi
Yargıtay, Aydın Doğan için son sözü söyledi
GİRİŞ 21.05.2016 11:27 GÜNCELLEME 21.05.2016 11:27
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Yargıtay, kağıt ithalatında paravan şirketlerle devleti dolandırdığı iddiasıyla yargılanan ve beraat eden Doğan’ın 3 davasını esastan bozdu. Kararda, devletin nasıl dolandırıldığı anlatıldı.

Aydın Doğan'nın da aralarında bulunduğu Doğan Grubu yöneticileri hakkında kağıt ithalatı sırasında vergi kaçırıldığı iddiasıyla açılan ve beraatle sonuçlanan 3 dava, Yargıtay'da bozuldu. Yargıtay kararında, Doğan'ın paravan şirketler üzerinden devleti nasıl zarara uğrattığı adım adım anlatıldı. Doğan Grubu'nun ithal ettiği malzemelerin yükleme belgesi, dolaşım belgesi, TIR karnesi gibi tüm belgelerinin paravan şirketler tarafından düzenlediği ortaya çıktı. Anadolu 11. Asliye Ceza'nın 2 ve Anadolu 12. Asliye Ceza'nın bir kararını bozan Yargıtay, Hürriyet Gazetecilik A.Ş. ile Doğan Gazetecilik A.Ş. firmalarına kağıt, karton ve matbaa malzemelerinin, dünyanın en büyük kağıt üreticilerinden olan şirketlerin temsilcisi olmasına rağmen, Sortal ve Shawcliff isimli off –shore şirketlerini paravan yaparak şişkin fiyata aldığı anlatıldı. Bozulan üç davada toplam 22 milyon lira eksik vergi beyanında bulunulduğu vurgulanıyor. Bozulan beraat kararlarının verildiği davalarda Doğan'ın yanı sıra damadı Mehmet Ali Yalçındağ ile yöneticiler Şener Mustaoğlu, Soner Gedik Mehmet Erol Çamur ve İmre Barmanbek yargılanıyor.

İTHALAT MÜDÜRÜNDEN İTİRAF

Suç tarihinde Doğan Dış Ticaret AŞ'nin ithalat müdürlüğünü yapan sanık Eylem Gül ise ifadesinde, Doğan Grubu'nun doğrudan kendi gerçekleştirdiği ithalat işlemlerinin faturalarının off -shore şirketlerinde düzenlendiği anlattı. Yargıtay, Gül'ün bu ifadesinin delil olarak kabul etti.

ADIM ADIM VURGUN

Yargıtay 19. Ceza Dairesi'nin kararında Doğan Grubu'nun ithalatta nasıl vergi kaçırdığı madde madde sıralandı:

PARAVAN ALIM VAR

Grubun, karton ve matbaa malzemeleri ürünlerinin ithalatını yapan şirketi dünyanın en büyük kağıt üreticilerinin temsilcisi. Buna rağmen malları, off –shore şirketlerini paravan yaparak aldı.

ŞÜPHELİ FATURALAR

Doğan Grubu'nca malların alım maliyetlerini yüksek gösteren sahte faturalar düzenlendi. Bu faturalarla düşük vergi beyanında bulunularak vergi kaçırıldı. Yargıtay bunu ticari bulmadı.

FİYATLAR YÜKSEK

Paravan şirketlerden malzeme ithalatı bizzat İstanbul büroları aracılığıyla yaptı. Ancak ithalat işlemleri Doğan'ın şirketi yerine faturalar off-shore şirketlerinde düzenlendi.

BELGELERE DOĞAN İSMİ

İthal edilen malzemelerin yükleme belgesi, dolaşım belgesi, gibi belgelerin off-shore firmalarca kendi adlarına düzenlenmesi gerekirken doğrudan Doğan Grubu adına düzenlenmiş.

KAYNAK: AKŞAM
YORUMLAR 11
 • çobanoğlu 6 yıl önce Şikayet Et
  Allah büyük sen türkiye cumhuriyetini dolandirdın bedelini ödiceksin zaman her gün daralıyor sana .
  Cevapla
 • ben 6 yıl önce Şikayet Et
  aydın doğan ! bir sabah İNŞALLAH felçli bir şekilde uykundan uyanırsın..
  Cevapla
 • abdullah 6 yıl önce Şikayet Et
  vatanını milletini seven bir tane hakim varsa bu mahlukun şirketlerine kayyım atasın.
  Cevapla
 • çukurovalı 6 yıl önce Şikayet Et
  90 yıllarda genclerimizi magazin ile ahlaksızlaştıran, her dindarı öcü gösteren çetenin lideri. vermiş olduğu zehir zararı,maddi ve manevi afet büyüklüğündedir. maalesef görevini yerine getirmiştir. biz hala bekliyoruz. siyaset yapıyoruz.
  Cevapla
 • 16spor 6 yıl önce Şikayet Et
  evet çanlar çalıyor ,hıristiyan ve sevicileri için tabiki.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle