Avrupa'nın devi Türk olabilir!

Erdemir, Avrupa'nın en büyük üretim kapasitesine sahip Ilva Çelik Fabrikası'nın satış ihalesi için teklif verdi.

Avrupa'nın devi Türk olabilir!
Avrupa'nın devi Türk olabilir!
GİRİŞ 28.04.2016 12:29 GÜNCELLEME 28.04.2016 12:29
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

İtalya'nın sanayi devleri arasında yer alan ve Avrupa Birliği sınırları içerisindeki en büyük üretim kapasitesine sahip Ilva Çelik Fabrikası'nın satış ihalesinde teklif veren iki şirketten biri Erdemir oldu.

Devlet kontrolündeki Avrupa Birliği'nin üretim kapasitesi bakımından en büyük çelik fabrikası olan Ilva satış veya kiralama teklifleri için son günü dün 30 Mayıs'a uzattığını açıkladı.

Konuya yakın dört kaynağa göre, teklif veren yalnızca iki grup kaldı. Bunlar borsada işlem görmeyen İtalyan çelik üreticisi Arvedi ve Türk rakibi Erdemir.

Erdemir, Ilva'nın özelleştirme sürecine, daha fazla bilgi edinmek amacıyla başvuruda bulunduğunu şubat ayında açıklamıştı.

OCAK AYINDA 29 ŞİRKET TEKLİ SUNMUŞTU

Ilva'nın ocak ayında başlayan satış sürecinde toplam 29 şirket veya konsorsiyum teklif sunmuştu.

İtalya hükümeti hem 16,000 kişinin işini kurtarmak hem de İtalya'nın güneyindeki Taranto şehrinde yaşanan kirliliği önlemek amacıyla geçtiğimiz yıl zarar eden şirketin yönetimine el koydu.Şirket yaklaşık 4,000 kişiyi işten çıkarıp çevre temizliğini finanse edebilmek için 1.1 milyar euroluk köprü kredisi alarak potansiyel alıcılar için olumlu şartlar yarattı.

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Börklüce 5 yıl önce Şikayet Et
    iyide Erdemir kimin
    Cevapla