Hayyam Garipoğlu: POAŞ'ı elimden aldı

Ünlü işadamı Hayyam Garipoğlu, Aydın Doğan'nın asıl iftiralarla POAŞ'ı elinden aldığını söyledi.

Hayyam Garipoğlu: POAŞ'ı elimden aldı
Hayyam Garipoğlu: POAŞ'ı elimden aldı
GİRİŞ 29.03.2016 09:51 GÜNCELLEME 29.03.2016 09:53
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

POAŞ soruşturmasında Doğan'dan şikâyetçi olan işadamı Hayyam Garipoğlu, "Mesut Yılmaz ve Doğan Medyası birlikte algı operasyonu yaptılar. Doğan, POAŞ'ı ele geçirdi. İtibarımı ve hayatımı sıfırladı" dedi. 

POAŞ'taki akaryakıt kaçakçılığına ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada Aydın Doğan'dan şikâyetçi olan işadamı Hayyam Garipoğlu, Sabah gazetesine Doğan'la ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Garipoğlu, "Mesut Yılmaz ve Doğan Medyası birlikte algı operasyonu yaptılar. 8 bin çalışanı olan bir işadamıydım. Hiç ilgisi olmayan cinayetle suçlayarak bankama el koydurdular. Doğan POAŞ'ı ele geçirdi. İtibarımı ve hayatımı sıfırladı" diye konuştu. Garipoğlu şu açıklamaları yaptı:

"YEĞENİ TEHDİT ETTİ"

POAŞ ihalesi için 40 milyon dolarlık teminatı yatırdığını belirten Gariboğlu, "İhale günü Ankara'ya gittim. Dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz'ın yeğeni Mehmet Kutman yanıma gelerek, 'Hayyam bu ihaleye girme. Kazansan bile sana bu ihaleyi vermeyeceğiz' diyerek tehdit etti. Ben de kendisine 'Bu ihale için 6 aydır çalışıyoruz. Kim kazanırsa hayırlı olsun' diye cevap verdim. İhaleden sonra İstanbul'a geldim. Türkiye'nin iki dev medya sahibi var. Bilgin ve Doğan medyası. Benimle ilgili olumsuz, negatif şeyler yazılmasın diye kendilerine kendimi anlatmak istedim. Randevu aldım. Önce Aydın Doğan'a gittim. Bana önce 'Hayırlı olsun Hayyam' dedi. Yaklaşık iki saat yanında kaldım. POAŞ'ı tüm ayrıntılarıyla anlattım Doğan'a. Bana sürekli POAŞ'la ilgili sorular soruyordu. Her sorusuna cevap veriyordum ben de.

"ALGI OPERASYONU YAPTILAR"

Gözaltında kaldığım süre içerisinde tüm itibarımı sıfırladılar. Sanırım Mesut Yılmaz, 'Ben Hayyam'ı üç gün içeride tutarsam, bankasına güveni sarsarım. Halk parasını çekmeye çalışınca bu adam iflas eder' diye düşündü. Özellikle Doğan Medyası önemli bir algı operasyonu yaptı. Hürriyet, 'Bir günde 700 trilyon el değiştirdi' diye manşet attı. Oysa 700 trilyon o dönemin parasıyla 14 milyar dolar eder. Ülkenin Başbakan'ı '14 milyar dolar el değiştirdi bir günde, bunun arkasında Hayyam Garipoğlu var' diyor. Malki cinayetiyle ilgili yargılandım. Hakim, 'Senin burada işin yok' diyerek beni dava dosyasından çıkardı. Mesut Yılmaz ve Doğan Medyası birlikte algı operasyonu yaptılar.

CİNAYETLE SUÇLADILAR

8 bin çalışanı olan bir işadamıydım. Hiç ilgisi alakası olmayan cinayetle suçlayarak bankama el koydurdular. İtibarımı sıfırladılar.

GARİPOĞLU'NUN POAŞ DOSYASI ANKARA'YA GÖNDERİLDİ

İşadamı Garipoğlu, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen POAŞ'taki akaryakıt kaçakçılığına ilişkin iddialarla ilgili soruşturmada da şikâyetçi sıfatıyla ifade verdi. Garipoğlu'nun, "2000 yılında ihaleye girmemem için Doğan Grubu'na ait medya organlarında hakkımda karalama kampanyası başlatıldı ve yurt dışı ortağım durumu anlayarak ortaklıktan vazgeçti. Bu nedenle ihaleye ikinci teklifi sunamadım" şeklindeki ifadeleri, Özelleştirme İdaresi'nin merkezinin Ankara'da bulunması sebebiyle yetkisizlik kararı verilerek Ankara Cumhuriyet Basşavcılığı'na gönderildi. Garipoğlu'nun iddialarını tekrar ele alacak olan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Aydın Doğan ve Mehmet Kutman'ın gerek görülmesi halinde tekrar ifadesine başvurabilecek. 

KAYNAK: SABAH
YORUMLAR 3
 • ahmet 6 yıl önce Şikayet Et
  Hey Amerikan Uşayî sen nereye gitsen bu Milletim seni hic bidaha afetmez seni Cingrne gitde Ametika Yahipudiler seni beklior yatırdigi paralar istiorlar kolaydeyil okadar millyarlari Türkmilletin hakgini caldın ama bunu sana burakmaz gercek Aukadimiz bekloyor seni yeni milletimiz secdimi hanci Anayasayla seni Yahudidelikden grldingibi Hürüyetinide beraber sigdirgit artıg bu millet seni yalan yılan dolan sajtekerlikden osandi Adın Dogan sapıgı her yuzsene bir Sabık Aydına Cikiweriyor bu tarihde herzsnan cîkar önemli olan Dewketimiz bu Zalimlere bakmak ici gene insanligıni gösterir buna Merhametderler ama sana yok
  Cevapla
 • Furkan 6 yıl önce Şikayet Et
  Aydın doğan daha nice iş adamlarını bitirmiş bir vatan hainidir, Devlet bunun tüm mal varlığına el koyup hazineye katması lazım.
  Cevapla
 • hidocan münih 6 yıl önce Şikayet Et
  Herkez biliyor Aydin doganin nasil zengin oldugunu, ne 3 kagitlarla simdi insaallah mazlumlarin ahi cikicak.... Ayyam abi al hakkini...
  Cevapla