Alphabet dünyanın en değerli şirketi oldu

Google’ın da içinde bulunduğu şirketler topluluğu Alphabet Apple’ı geçerek dünyanın en değerli şirketi oldu.

Alphabet dünyanın en değerli şirketi oldu
Alphabet dünyanın en değerli şirketi oldu
GİRİŞ 02.02.2016 12:30 GÜNCELLEME 02.02.2016 17:04
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Google ve Android’in de içinde bulunduğu çatı şirket Alphabet Apple’ı geçerek dünyanın en değerli şirketi oldu. Dün borsa kapandıktan sonra yapılan işlemlerde Alphabet 555 milyar dolarlık değere ulaşarak piyasa değeri açısından dünyanın en değerli şirketi olan Apple’ı (534 milyar dolar) geride bıraktı.

Uzmanlar Alphabet’in bu büyük sıçramayı yapmasına neden olarak açıkladığı son bilançoyu gösteriyor. Firma 2015’in son çeyreğinde 21.3 milyar dolar gelir elde ederken 4.9 milyar kâr açıkladı.

Google'ın kurucuları Sergey Brin (solda) ve Larry Page

Alphabet hissedarları dün sahiplerine yüzde 8’in üzerinde kazandırdı.

ALPHABET NASIL BİR YAPI?

Alphabet, aralarında en büyüğünün Google olduğu birçok alt firmanın bir araya geldiği şirketler topluluğu olarak tanımlanıyor. Ayrıca bildiğimiz Google'ı da biraz küçülten yeni yapılanma sayesinde kan şekeri ölçen lens gibi internet temelli bir şirket olan Google'ın alanının biraz dışında kalabilecek yapılanmalar Alphabet'in altında ayrı birer şirket olacaklar.

Google Alphabet bünyesinde faaliyet gösteren alt yapılar ise şöyle: Calico, Nest, Google Ventures, Google, Google X, Google Capital ve Google Fiber.

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • türkiye 5 yıl önce Şikayet Et
  tüm türkiye ekonomisi 55bin işçisi olan bir google= 555 milyar dolar etmiyor.üniversitelerimiz ne zaman üniversite olacak 42yaşındayım sanırım ben göremiyeceğim..
  Cevapla
 • Saa 5 yıl önce Şikayet Et
  ülkede kimseye değer verilmediğinden icat, proje biraz zor... ne destek var yapanada köstek olan çokkk bu beyinle bu ülkede insanlar hiç bişi beklemesin. yapmadan da yapmamakla haklı (pardus gibi!!!!!!)
  Cevapla
 • ahmet 5 yıl önce Şikayet Et
  şu kadar sirket birleşmiş apple geçmiş olacaktı bu haberin adı
  Cevapla
 • ahmet 5 yıl önce Şikayet Et
  Zaten hepsi google iştiraki. Yani aslında google dünyanın patronu.
  Cevapla