BDDK'dan banka bölünmeleri için düzenleme

Bankaların Birleşme, Devir, Bölünme ve Hisse Değişimi Hakkında Yönetmeliği yeniden düzenlendi.

BDDK'dan banka bölünmeleri için düzenleme
BDDK'dan banka bölünmeleri için düzenleme
GİRİŞ 16.11.2017 09:11 GÜNCELLEME 16.11.2017 09:11
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bankaların kısmi bölünmesi için izlediği şartı revize etti.

BDDK'nın yeni kararı ile Bankaların Birleşme, Devir, Bölünme ve Hisse Değişimi Hakkında Yönetmelik, kısmi bölünmelere uygulanmayacak.

Kısmi bölünme için tanıma ise "bölünen bankaların ortaklarının devralan bu şirketlerdeki payları ve hakları edinmesi" koşulu eklendi.

Son değişikliklerle BDDK, bir bankanın tüzel kişiliği sona ermek kaydıyla tüm malvarlığının bölümlere ayrılmak suretiyle birden fazla banka, finansal kuruluş veya diğer anonim şirketlere devredilmesini tam bölünme olarak değerlendiriyor.

Bir bankanın malvarlığının bir veya birden fazla bölümünün bankanın infisah etmesine neden olmayacak şekilde banka, finansal kuruluş veya diğer anonim şirketlere devredilmesi ve banka ortaklarının bu suretle, devralan bu şirketlerdeki payları ve hakları iktisap etmesi ise kısmi bölünme olarak değerlendiriliyor.

Diğer taraftan, kısmi bölünmelerde bankanın ödenmiş sermaye miktarı kanunla tanımı asgari sermayeden az ise aradaki farkın üç ay içerisinde banka ortakları tarafından bölünen banka sermayesinin nakden artırılması suretiyle karşılanacağına ilişkin taahhütte bulunulması gerekecek.

Devralan banka sermayesinin bölünen bankaya ve bankanın ortaklarına verilecek hisseler ölçüsünde artırılması kuralından da bankaya eklenen kriter çıkarıldı; sermaye, bölünen bankanın ortaklarına verilecek hisseler ölçüsünde artırılacak.

YORUMLAR 1
  • vatansever 6 yıl önce Şikayet Et
    küçük yatırımcıyı koruyacak önlemler alın biraz hisse sahiplerinin oyuncak ediyorlar resmen
    Cevapla