Traktör satışlarında 'rekor' beklentisi

Türkiye traktör pazarında, bu yılın ilk 7 ayında yüzde 4,9 artış yaşanırken, bu büyümenin korunması halinde yeni bir rekor bekleniyor.

Traktör satışlarında 'rekor' beklentisi
Traktör satışlarında 'rekor' beklentisi
GİRİŞ 16.10.2017 12:20 GÜNCELLEME 16.10.2017 12:20

Geçen yıl 72 bin 205 adetlik satışla rekor kırılan Türkiye traktör pazarında, bu yılın ilk 7 ayında yüzde 4,9 artış yaşanırken, bu büyümenin korunması halinde yeni bir rekor bekleniyor.

TürkTraktör Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İrfan Özdemir, pazarda satılan her iki traktörden birinin TürkTraktör fabrikalarından çıktığını söyledi.

Çiftçilerin bu yıl verimli ve bereketli bir yıl geçirdiklerini ifade eden Özdemir, "Yağışlar ve rekolte genel anlamda iyiydi. Emtia ve gıda fiyatları da iyiydi. Çiftçilerimiz bu yıl güzel, verimli ve bereketli bir yıl geçiriyorlar. Çiftçilerimiz güzel, verimli ve bereketli bir yıl geçirince bu bize de yansıyor." diye konuştu.

Özdemir, bu yıl traktör pazarında temmuz ayı sonu itibarıyla TÜİK kayıtlarına göre yüzde 4,9'luk büyüme olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"TürkTraktör olarak biz de bundan nasibimizi aldık. Bu yılı verimli ve kazançlı bir yıl olarak değerlendiriyoruz. Ekim ayına kadarki satışlar da gayet iyi. Geçen yıl Türkiye'de 72 bin 205 traktör satışı yapılarak rekor kırılmıştı. Bu yıl sonu satışları rakamlarını tahmin etmem biraz zor ama ilk 7 aydaki 4,9'luk büyümeyi koruyabilirsek bu yılı da yeni bir rekorla kapatabiliriz. Ben yeni bir rekor kıracağımıza inanıyorum. TürkTraktör olarak Türkiye'nin traktör üretiminin yüzde 67'sini, toplam traktör ihracatının da yüzde 87'sini yapıyoruz. Türkiye 5 kıtaya 130'dan fazla ülkeye ihracat yapıyor. İhracatımızın yaklaşık yüzde 40'ını Kuzey Amerika ve Kanada'ya yapıyoruz. İhracat yaptığımız ülkeler hızla artıyor."

'Türkiye traktör pazarı son 3-4 yılda artış trendinde'

TÜMOSAN Genel Müdür Yardımcısı Serhun Olgun da ağırlıklı olarak yurt içine satış yaptıklarını ve Türkiye'nin en yüksek ikinci pazar payına sahip olduklarını belirtti.

Doğu Avrupa ve Afrika ülkeleri başta olmak üzere ihracatlarını her geçen gün artırmaya çalıştıklarını anlatan Olgun, sadece Türkiye'de değil dünyada da bir marka yolunda çalıştıklarını aktardı.

Olgun, Türkiye traktör pazarının dünyanın en büyük dördüncü traktör pazarı olduğuna işaret ederek, "Hatta çeşitlilik olarak bakıldığında en büyük pazarı diyebiliriz. Bugün tarımda ilk sıralarda yer alan Hindistan ve Çin gibi ülkelerde satılmakta olan traktörlerin hemen hemen tamamı 45-65 beygir gücünde. Türkiye pazarında ise 25-30 beygirden 300-400 beygirlere kadar çok geniş bir ürün gamında yılda ortalama 70 bin adet traktör satılmaktadır." değerlendirmesinde buldu.

Son 3-4 yıla bakıldığında Türkiye traktör pazarında sürekli bir artış görüldüne dikkati çeken Olgun, şunları kaydetti:

"Hem tarımsal aktivitenin yoğunluğu hem de çiftçilere verilen destekler ve kredili sistemler vasıtasıyla Türkiye traktör pazarı son 3-4 yılda traktör satışı ciddi bir artış trendindedir. 2017 yılının da ilk 6 ayına baktığımızda geçen yıla göre bir miktar artış olduğunu görmekteyiz. Ancak genel ekonomik koşullar itibaryla bu artışın son 6 ayda biraz daha azalmakta olduğunu görüyoruz."

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR