Deprem bölgesinde KOSGEB'e destek başvurusu 45 bine ulaştı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 6 Şubat'taki depremlerin etkilediği 11 ilde KOBİ'ler için sunulan desteğe başvurunun 45 bine ulaştığını açıkladı.

Deprem bölgesinde KOSGEB'e destek başvurusu 45 bine ulaştı
Deprem bölgesinde KOSGEB'e destek başvurusu 45 bine ulaştı
GİRİŞ 16.11.2023 13:46 GÜNCELLEME 16.11.2023 13:46
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanı Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, 6 Şubat'taki depremlerin etkilediği 11 ilde KOBİ'ler için sunulan desteğe başvurunun 45 bine ulaştığını bildirdi.

Depremlerin etkilediği Gaziantep'in Nurdağı ve İslahiye ilçelerindeki KOBİ'lerle buluşan İbrahimcioğlu, KOBİ'lere Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlanması Destek Programını anlatarak sorunlarını yanıtladı.

İbrahimcioğlu, gazetecilere, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdesini verdiği, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının himayesinde ve Dünya Bankasıyla yürütülen 450 milyon dolar bütçeli desteğinin detaylarını Nurdağı ve İslahiye ilçelerindeki afetzede anlattıklarını söyledi.

Programın KOBİ'ler için önemine işaret eden İbrahimcioğlu, şunları kaydetti:

"An itibarıyla başvurular 45 bine ulaştı. Bu başvuruların hem değerlendirme süreçleri devam ediyor, hem de ödeme talepleri alınıyor. Bu aşamalar hızlı şekilde devam ediyor. Gaziantep'in Nurdağı ve İslahiye ilçeleri, program kapsamında belirtiğimiz 'Grup 1' içerisinde yer alıyor. Yani iki ilçemizdeki mikro, küçük ve orta işletmeler depremde az, orta ve ağır hasar kapsamında, hasarsız olmasına rağmen gelir kaybına uğramaları nedeniyle destek alacağı bir bölge içerisinde belirtmiştik. Türkiye'nin yüzde 99'u KOBİ'dir. Dolayısıyla KOBİ'lerin ülkemize katkısı ilçe, il, yer fark etmeksizin KOSGEB olarak elimizden geldiğince destekleniyor. KOSGEB'in kuruluş amacı da KOBİ'leri desteklemek ve onları geliştirmek. Tabii burada bulunmamızın en büyük sebebi destekle canlanma, bir can suyu niteliğinde bölgeye fayda getirmesidir."

İbrahimcioğlu, toplantıların ardından esnaf ziyaretleri gerçekleştirdi.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 2
  • cihan 7 ay önce Şikayet Et
    özel okullar ve pavyonlar kapsam dışı kredi verilmiyor,bizim yıkıldı eşyalarımızda gitti(kurs) ama yine de destek yok,özel okullar neden bu kapsamın dışında acaba. malatyada çok kurum iflas etti kapandı yada yıkıldı
    Cevapla
  • yusuf 7 ay önce Şikayet Et
    evet hasarsız raporu olunca hiç gelir kaybına uğramıyormuşsun bunu da öğrendik. depremden 4 gün önce kestiğimiz faturayla depremden 1 ay önce kestiğimiz faturaya baktılar gelir kaybınız yok dediler. depremden sonra ne yaptığımızı soran yok. adamlar ocak ayıyla şubat ayını karşılaştırıyor ,birisi şunlara depremden sonraki faturalara bakması gerektiğini anlatsın.
    Cevapla