'Şua' elektrikte yüzde 60 tasarruf sağladı

Gaziantep'te Teknopark'ta 4 yıldır inovasyon çalışmalarına imza atan 8 kişilik ekip, 'Şua' adını verdikleri elektrik tasarruf cihazı geliştirdi. 24 saat açık olan işletmede denemeler yapılan cihaz, yüzde 60 tasarruf sağladı.

'Şua' elektrikte yüzde 60 tasarruf sağladı
'Şua' elektrikte yüzde 60 tasarruf sağladı
GİRİŞ 29.08.2022 11:14 GÜNCELLEME 29.08.2022 11:19
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

Bir grup arkadaşı ile 2018 yılında şirket kuran İsmail Ertuğrul Uyasır, burada enerji, havacılık, hava araçları teknolojisi ve bitkisel içerikli özel karışımlar ile ilgili çalışmalar başlattı. Üretime de geçen Uyasır ve arkadaşları, son olarak 'Şua' adını verdikleri elektrik tasarruf cihazını geliştirdi. Proje aynı zamanda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan onay aldı. Onay sonrası çalışmalarını hızlandıran, aralarında mühendislerin de bulunduğu 8 kişilik ekip, test etmek ve gözlemlemek için cihazı restorana kurdu. 24 saat açık olan işletmeyi tercih eden ekip, cihazın yüzde 60 enerji tasarrufu sağlandığını gözlemledi.'ANLAMI, OSMANLICA'DA IŞIK VE ENERJİ'

4 yıl önce hayal ile yola çıktıklarını, dünyada olmayan projeler üzerinde çalıştıklarını belirten İsmail Ertuğrul Uyasır, enerji tasarrufu sağlayan cihazlarına, Osmanlıca'da 'ışık' ve 'enerji' anlamına gelen 'Şua' ismini verdiklerini söyledi. Cihaz sayesinde yüzde 60 enerji tasarruf sağladıklarını kaydeden Uyasır, "Bu toprağın insanlarına imkan verildiğinde başaramayacağı bir şey yoktur, diye düşünüyorum. Cihazımız, bizim test ve uygulama bölgemizde. Burada faturaları gözlemliyoruz ve istediğimizin üzerinde sonuçlar almaya başladık. Bu da bizi memnun ediyor" dedi.'ALTERNATÖR VE ÇEVİRİCİ MOTOR İLE ÇALIŞIYOR'

'Şua'nın alternatör ile çevirici motor ile çalıştığını belirten İsmail Ertuğrul Uyasır, motor içindeki sistem ile yazılımları da kendilerinin geliştirdiğini anlattı. Cihazın kullanılmayan reaktif enerjiyi aktife çevirdiğini anlatan Uyasır, "Şebekeye takılı çevirici motor aldığı elektrik ile alternatörleri besliyor. Motorun içerisindeki manyetik alanı engelleyici ve kalkanlayıcı sistemler, yazılımlar geliştirdik ve çekimi asgari vaziyete düşürdük. Şu anda cihazımız, bizim düşündüğümüzün üzerinde bir performans sergiliyor" diye konuştu.'KULLANILMAYAN REAKTİF ENERJİYİ AKTİFE ÇEVİRİYORUZ'

'Şua'da depoloma sistemi olmadığını, aldığı enerjiyi kendi içinde lokal kompanzasyon ile aktif reaktif dengeye dönüştürdüğünü anlatan Uyasır, "Kullanılmayan reaktif enerjiyi aktife çeviriyoruz. Atıl durumdaki enerji, kullanılan enerji haline dönüşüyor. 24 saat açık olan bir restoranda cihazı 6 saat çalıştırarak, denemeler yaptık. Daha sonra bunu 18'e ardından da 24 saate çıkardık. 6 saatlik çalışmada yüzde 16,49'luk tasarruf sağladık. 24 saat ile deneme yapıp, hesapladığımızda ise yüzde 60 tasarruf sağlamış olduk" dedi. 

'YÜZDE 60 TASARRUF SAĞLADIK'

'Şua'nın takıldığı restoranı işleten Mikail Özdemir ise cihazın 1 ayda bile faydasını gördüklerini belirtti. Cihazdan önce 15 bin TL fatura ödediklerini dile getiren Özdemir, 'Şua' takıldıktan sonra düşüşün başladığını aktardı. Faturalarında gözle görülür bir fark oluştuğunu anlatan Özdemir, elektrikten yüzde 60 tasarruf sağladıklarını söyledi.

KAYNAK: DHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 29
 • fethullah 1 hafta önce Şikayet Et
  bu mucit arkadaşların iletişimi yokmu acaba.onlarla görüşmek isterdim.fikir alış verişi yapardık.adres telefon
  Cevapla
 • aynı şahıs 1 hafta önce Şikayet Et
  Size reçeteyi vereyim birini yapın. Yüksek kapasiteli onlarca kapasitör alın ve prizinize takın aynı sonucu alırsınız. Sigortanın atmaması için yüksek akımlı sigorta taktırın. Yetmezse kapasitör miktarını artırın. istediğiniz kadar elektrik faturası düştüğünde artışı durdurun. Aşırı düşük fatura sizi şüpheli hale getirir... :) kullanmadığınızda prizden bağlantısını çıkarın. Boşta sayacın tüketim göstermesine sebep olabilir. Kalın kablolar kullanın. Bu metod cihazı yapan arkadaşların "zeki" metodu.
  Cevapla
 • Magrav Jeneratör 2 hafta önce Şikayet Et
  Bunların çok daha ucuza ve evde yapabileceğiniz hatta yüzde 90 üzerinde eletrik tasarrufu yapabileceğiniz magrav bobinleriyle yapılan magrav jeneratörleri var internetten araştırarark yapabilirsiniz ben yapmıştım nano teknolojiyle yapılıyor
  Cevapla
 • sayaç üreticisi 2 hafta önce Şikayet Et
  Örnekle açıklayalım, kendi güçleri 1000kwh aktif çekiyor olsun 1000 kwhde bu cihaz çekiyor. Toplam 2000kwh. Bu cihaz Pik olarak akım çektiği için sayaçların üst limiti 50 amperdir. 200A anlık kısa süreli çekimleri sayaç okuyamaz, bu cihazın çektiği enerji 400 kwh gibi görünüyor.Kapasitörlerin hızla çektiği güç içerde yavaş kullanılıyor. Aradaki 600kwh sayaçtan reaktif olarak iade ediliyor. 1000-600= 400 kullanım görünüyor. alın size %60 kar. Bunu elektrikli kağıt havlu makinesine benzetebilirsiniz. Havluyu hızlıca çekerseniz daha büyük bir yaprak çıkarabilirsiniz. Makine bir yaprak verdim sanar 1,5 hatta iki yaprak boyu kağıt alırsınız.
  Cevapla
 • olumsuz yorumcu 1 hafta önce Şikayet Et
  Bende diyorum gerçekten bilmeseydim bazen. İcat çıkarmasaydım ne olurdu diye. Keşke gerçek olsaydıda ülkemizden böyle bir ürün çıkmış diye övünebilseydim. Yazık olan şuki cihazı yapanlar bunu herkesten daha iyi biliyor olmalı. Bir korkumda hiçbir fikirleri olmaması. Ne yazıkki bu durum böyle..
  Cevapla
 • Edip Ahmet 1 hafta önce Şikayet Et
  Bir şeyi de bilmeyiverin be hacı abiler. Görmediğin, ölçümlemediğin bir cihaz hakkında ne kadar güzel sallıyorsun. Nasıl bu kadar çok bilmişlik ve bunun sonucu olarak yalan söyleyebiliyorsunuz. Bu kadar zırvayı üst üste koyunca bir şeyi izah mı etmiş oldunuz? Vallahi hayret.
  Cevapla
 • Mustafa 2 hafta önce Şikayet Et
  Arkadaşlar bu cihaz malesef tam bir sahtekarlık ürünü. Haram yemek istemiyorsanız bu tür cihazlardan uzak durun. Resimlerde gözüktüğü üzere ciddi bir kapasitör bankı bulunuyor. Bu bırakın reaktifi düzeltmeyi çok feci bir reaktif enerji oluşturuyor. Bu reaktif enerji o kadar beklenmedik bir düzeydeki sayaçların ölçüm sistemi sınırlarını aşıyor ve şebekeye reaktifle iade edilen enerji hesaptan daha fazla düşülüyor. Aslında enerji şirketini dolandırmış oluyorsunuz. Kısa öz ve kesin haliyle cevap bu... Bu haberi yazanlarada sesleniyorum. gerekli uyarıları yapın... Enerji şirketi kontrol etsin ve durumun vehametini birlikte görelim.
  Cevapla
 • :))) 4 gün önce Şikayet Et
  peki öyle olsun teknopark logosunun arkasına saklan sen, o logonun hiçbir anlamı yok logoyu teknopark yapıştırmıyor. bunun ne olduğunu bir sen birde ben biliyoruz şu ortamda, sahte bir şey ürettiğini kendin daha iyi biliyorsun.... Benim dava etmemin bir anlamı yok. Sen kendi vicdanına sor.
  Cevapla
 • Edip Ahmet 1 hafta önce Şikayet Et
  Böyle görmediğin ve bilmediğin bir cihaz hakkında çok rahat iftira ve yalan sallayabilmene bakılırsa Allah konu komşunu, akrabanı ve toplumu senden korusun demek gerekiyor. Cihazın üzerinde Gaziantep Üniversitesi ve Teknopark logosunu görmüyor musun? Buradan da bu cihazın Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından tescilli ve onaylı bir proje olduğunu anlayamıyor musun? Bu haberi yazanlara sesleneceğine kendin delikanlı olup suç duyurusunda bulunsana. Bulun ki boyunun ölçüsünü alasın. Hadi meydan senin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle