Kendi çiftliğini kurdu: Bir yılda 200 bin adet tavuk sattı

Elazığ'da atanamayan üniversite mezunu, bir çocuk annesi kadın Ceyda Can çiftlik kurdu. Azmiyle herkese örnek olan Can kurduğu çiftlikte sadece geçtiğimiz yıl 200 bin adet tavuk ve hindi satışı gerçekleştirdi.

Kendi çiftliğini kurdu: Bir yılda 200 bin adet tavuk sattı
Kendi çiftliğini kurdu: Bir yılda 200 bin adet tavuk sattı
GİRİŞ 21.09.2020 11:43 GÜNCELLEME 21.09.2020 11:43
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Bir çocuk annesi 34 yaşındaki Ceyda Can, 2012 yılında Trakya Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliğinden mezun oldu. Ardından Fırat Üniversitesinde yüksek lisansını yapan Can, öğretmen olarak atanamadı. Bunun üzerine Can, arkadaşlarının çiftliğinde bir süre sorumlu olarak görev yaptı ardında da kendi hindi ve tavuk çiftliği kurdu.

2 yıl önce 27 bin hayvanı ölen Can, 300 bin lira zarar etmesi rağmen pes etmedi. İlk başlarda toptancılara hayvan satan Can, zamanla kendi pazarını oluşturdu, çiftlik sayısını 3’e çıkardı. Devletten hiçbir destek almadan kendi çabaları ile çiftliklerini kuran Can, 2020 yılı içerisinde 200 bin tavuk ve hindi satmayı başardı. Türkiye geneli her ile hayvan gönderen Can, çalışkanlığı ve azmi ile herkes örnek oluyor.

Tavuk ve hindi yetiştiriciliği işine 2015 yılında başladığını belirten Ceyda Can, “Trakya Üniversitesi Beden Eğitim Öğretmenliği mezunuyum. Okulu bitirdikten sonra 2013 yılında Elazığ’da yüksek lisansa başladım. Ardından bitirdim. Fakat atanamadım. Hayvancılıkla uğraşan arkadaşlarımız vardı ve kümesimizi kiralamışlardı. Onların müdürlüğüne başladım ve tavuk işine girdim. 2015 yılından sonra kendim yapmaya başladım. O günden bu yana kanatlı hayvan yetiştiriyorum ve satıyoruz. Elazığ’da yetiştiriyoruz ve Türkiye geneli satıyoruz. Kendimiz üretiyor ve kendimiz satıyoruz. Burada besleyip halka sunuyoruz. Burada gelip kendileri kümeslerimizden de alabiliyorlar. İsterlerse biz adreslerine teslim ediyoruz” dedi.

“BU YIL 200 BİNDEN FAZLA HAYVAN SATTIM”

2018 yılında hindi damızlık ruhsatı aldığını aktaran Can, şu şekilde açıklamada bulundu:

“Devletten hiçbir destek almadan kendi çabalarımız ile yaptık. Kendi ekibimizi kurduk. Bir ortağım var. 2 yerde daha başka yerde kümesimiz var. Kışın da burada organik tavuk kesiyoruz. Marketlere insanlara buradan organik hayvan gönderiyoruz. Elazığ’da böyle bir faaliyet gösteriyoruz. Umarım büyütürüz. İzmir tarafında bir kümes tutup da Ege bölgesine açılmayı düşünüyoruz. Bunların hepsini kendi çabalarımızla yaptık. Tırnaklarımızla kazıdık. Gece gündüz yol gidip satış yapıyorum. Hayvanlarımızı kendimiz tek tek müşterilere satıyoruz. Müşteri memnuniyeti de bizim için çok önemli. Ben nasıl hayvan almak istiyorsam o şekil yetiştirip satıyorum. Bu yıl 200 binden fazla hayvan sattım. Edirne’den Iğdır’a kadar hayvan sattık. Kendi araçlarımızla satışlarımızı yapıyoruz. Başlarında ben de oluyorum. Hayvanlar azaldı. Artık sezonu kapatıyoruz. Son hindilerimiz. Ama tavuk sezonumuz devam ediyor. Önümüzdeki hafta civciv gelecek ve bir daha başlayacağız. Burada sürekli hayvanımız var. insanların ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar kümeslerimizde hayvan tutuyoruz.”

300 BİN TL ZARAR ETTİ, AMA YILMADI

İlk başlarda sadece üreterek toptancılara sattıklarını vurgulayan Can, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Belli bir süre sonra biz bunu satabiliriz dedik. Bu kapasite bizde var dedik. Bu sefer hem üretmeye hem de satmaya başladık. 2018 yılında 27 bin tane paçalı tavuğum öldü. 300 bin TL zarar ettim ama yılmadım. Tekrardan devam ettim. Daha iyi bir şekilde nasıl yaparız dedik. Kanatlı hayvan bakımı gerçekten çok zor. Bütün hayvanlar yaşamaya çalışırken hindi ölmek için savaşan bir hayvan. Özellik ilk 40 gün. Tüm aşıları ve sıcaklık ayarlanması lazım. Yazın ortası dışarı 40 dereceyken kümesin içerisinde soba yakıyoruz. Gerçekten bakımı zor. Aşının bir tanesi eksik olduğu zaman hayvanların hepsi ölebiliyor. Bir tanesi öldüğü zaman hepsi komple gidiyor.”

KADINLAR BENCE AYAKLARININ ÜZERİNDE DURMALIDIR”

Çok zor bir iş olduğunu dile getiren Can, son olarak şu açıklamada bulundu:

“Bir erkeğin bile zor yaptığı işi ben kendi paramı kazanmak için yapıyorum. Kadınlar bence ayaklarının üzerinde durmalıdır. Kimseye muhtaç olmamalı. Üniversite mezunuyum atanamadım diye hayatımı bitirmeme gerek yok. İnan toprağı kazıp bir şeyler ekse ondan bile para kazanabiliyorsun. Hayvancılık da kadınların rahatlıkla yapabileceği bir şey.”

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
üretim
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • belde 3 hafta önce Şikayet Et
  helal olsun bu vatandaşa. masa başı iş beklerken boş durmamış gezen hayvanlardan kendine iş tutmuş. iş insanı olmuş. memlekette özlü söz vardır. yatan aslandan gezen tilki iyidir. teşbihte hata olmaz. helal olsun bu vatandaşımıza.
  Cevapla
 • Kartal 3 hafta önce Şikayet Et
  Dikkat edilecek husus, kızımızın bu işi sadece kendi ailesinin sermayesiyle kurabilmesidir. Hatta bir yılda 300.000 TL zarar etmesiyle de yıkılmayacak bir mali gücü var. Bir ücretli yılda 300.000 TL zarar etse mahv-ı perişan olur. Madem ailesinin mali gücü var, neden ille de Devlete kapak atıp, hem Devlete hem de Millete yük olmak için uğraşmış? Bunun gibi yüzbinlerce tarım, hayvancılık ve sanayi alanında ailesel maddi gücü olanların Devlette memurluk yapıp başkasının nafakasına engel olmaması lazım. Bu haberde asıl dikkat çekmesi gereken budur.
  Cevapla
 • Ufuk 4 hafta önce Şikayet Et
  Bravo azim önemli arkadaş çalışıp çabalamış başarmış tebrik ederim
  Cevapla
 • Mr spak 4 hafta önce Şikayet Et
  Burdan vatandaşligimizi yapalim Türki cumhuriyetlerde bazi çiftliklerinde bu aralar kuş gribi çikti hayvanlarinin yarisini kaybedenler olmuş Dikat diyorum
  Cevapla
 • yorgun 4 hafta önce Şikayet Et
  kimseyi memnun edemessin, tek çiftliğin varsa karnın doyuyorsa devam et yok sa büyümeye uğraşma 1 çiftlikden kazanıyorsan Allah bereket versin de 1 i 2 yapacaksın 2 yi 3 yapacaksın böyle devam edecek ne çocuğunun yüzünü görürsün ne eşinin. hayat kısa,
  Cevapla
 • Ali 4 hafta önce Şikayet Et
  Haklısın hocam, şuan korede ailemden uzakta im ekmek parası için inşallah durumum düzelir aileme kavusurum, hayat kısa
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle