Devlet desteği alan çiftçi köydeki göçü durdurdu

Şırnak'ta Cudi Dağı eteklerindeki Özgen köyünde devletten aldığı destekle zeytin ve fıstık yetiştiriciliği yapan Serdar Soysal, kendi köyünde 42 kişiyi istihdam ediyor. Sosyal, "Devletin bu konuda destekleri var. Devlet her konuda vatandaşına ve çiftçisine destek çıkıyor. Bu anlamda çiftçilerin de biraz gayret göstermesi gerekiyor" dedi.

Devlet desteği alan çiftçi köydeki göçü durdurdu
Devlet desteği alan çiftçi köydeki göçü durdurdu
GİRİŞ 05.07.2020 10:35 GÜNCELLEME 05.07.2020 12:27
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Şırnak'ın Silopi ilçesindeki Cudi Dağı eteklerinde bulunan Özgen köyünde 1999 yılında 80 dönümlük arazisinde fıstık yetiştiriciliğine başlayan Serdar Soysal, 2007 yılında da devlet desteğiyle 242 dönüm arazisinde zeytin yetiştiriciliğine başladı. Zeytin bahçesinde 30, fıstık bahçesinde ise 12 işçiyi istihdam eden Soysal, köyünde yaşayan ihtiyaç sahiplerin mevsimlik işçi olarak il dışına çıkmasını bu yolla engellemeyi başardı. Köyde ayrıca sera da kuran Sosyal, burada domates, salatalık ve kavun ekimini de sürdürüyor.

 

 

'ÜLKE EKONOMİSİNE VE KENDİ EKONOMİMİZE KATKI YAPIYORUZ'

 

 

Yaklaşık 3 bin 500 fıstık ağacının olduğunu söyleyen Özgen, burada 12 kişiyi istihdam ettiğini söyledi. 242 dönümlük alanda yetiştirdiği zeytinleri Türkiye'nin birçok iline gönderdiğini aktaran Özgen, burada da 30 kişinin çalıştığını söyledi. Devletin verdiği desteklerle üretimini artırdığını aktaran Özgen, "Ülke ekonomisine ve kendi ekonomimize katkı yapıyoruz. Devletin bu konuda ciddi ciddi destekleri var. İstihdam alanında da yardımcı oluyor. Ürünlerimizi iç piyasaya gönderiyoruz. Devlet her konuda vatandaşına ve çiftçisine destek çıkıyor. Bu anlamda çiftçilerin de biraz gayret göstermesi gerekiyor. Çiftçilik zor bir uğraş ama zamanı geldiğinde ürünü aldığı zaman anlamlı oluyor. Zahmet veriyoruz ama daha sonra bunun karşılığını ve ödülünü alıyoruz. Bölgemizde bu işin yaygınlaşmasını istiyoruz. İnsanların tarıma daha çok önem vermesini istiyoruz" dedi.

Özgen'in istihdam ettiği işçiler ise kendi köylerinde çalışmanın önemine değinerek, bu imkanla mevsimlik işçi olmaktan kurtulduklarını aktardı.

KAYNAK: DHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 7
 • Terazi 3 hafta önce Şikayet Et
  242 dönüm arazi kimindir? kendinin mi? devletin mi?
  Cevapla
 • İFK 3 hafta önce Şikayet Et
  Devlet üretin üretin diyor. İyi üretelim. Üretmekte bir mesele yok. Üreticiyi destekleyecek düzenlemeler yapılmıyor. Meyve üreticisi perişan vaziyette. Bir liraya sattığı mal 4-5 liraya tüketicinin önüne geliyor. Haller kanunu yıllardır değişecek. Üretici ile semt pazarcısını karşı karşıya getirecek bir düzen getirilmeli.
  Cevapla
 • Alper 1 ay önce Şikayet Et
  vatana hic hainlik etmedim turizm işçisiyim sezon açılmadı 1 senedir işsizim gss borcum 3500 lira 40 yas uzeri benim durumumdakilere neden bir destek yok bekci olamıyor muyuz?
  Cevapla
 • Mizah 1 ay önce Şikayet Et
  Devlet bize bakmiyiir diye ağlamak devletten destek almaktan daha kolay da ondan. Allah işini gücünü rast getirsin.
  Cevapla
 • Adil dinç 1 ay önce Şikayet Et
  Rabbim bol kazanc versin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle