KOBİ'lere 3 milyar liralık yeni destek

Kredi Garanti Fonu'nca (KGF) sağlanacak kefalet desteğiyle "İşletmelerin ve KOBİ’lerin Rekabet Edebilirliği Programı" (COSME) kapsamında KOBİ'lere 3 milyar lira tutarında kredi kullandırılabilecek.

KOBİ'lere 3 milyar liralık yeni destek
KOBİ'lere 3 milyar liralık yeni destek
GİRİŞ 11.04.2019 14:18 GÜNCELLEME 11.04.2019 14:25
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

KGF'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Avrupa Birliği tarafından KOBİ'lerin finansmana erişimini kolaylaştırmak ve büyümelerini desteklemek amacıyla yürütülen COSME projesi, Türkiye’de KGF iş birliği ile hayata geçecek.

 

Bu kapsamda Avrupa Yatırım Fonu tarafından KGF’ye kontrgaranti anlaşması ile hibe fon sağlanacak olup kefalet işlemleri Kredi Garanti Fonu’nun öz kaynaklarından yapılacak. KGF de bu kredilerin yüzde 80’ine kefalet verecek.

Sağlanacak kefalet desteği ile her bir KOBİ, 12 ayı ödemesiz dönem olmak üzere toplam 60 ay vade ile 1 milyon liraya kadar kredi kullanabilecek.

KOBİ’ler COSME projesi için Akbank, Alternatif Bank, DenizBank, Garanti Bankası, Halkbank, İNG Bank, Türkiye İş Bankası, QNB Finansbank, Şekerbank, Türkiye Ekonomi Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, VakıfBank, Vakıf Katılım Bankası, Yapı Kredi Bankası, Ziraat Bankası ve Ziraat Katılım Bankası olmak üzere projeye dahil olan toplam 16 bankaya başvurabilecek.

 

 

Bu proje kapsamında KOBİ'lere yaklaşık 3 milyar lira tutarında kredi kullandırılması bekleniyor.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • fauk yorulmAZ 2 yıl önce Şikayet Et
  alay bu kgf baş vuru için ücret istendi kayıt ücreti sınavamı giriyoruz ayrıca sadece büyük şirketlere bu kredi bankalar uğraşmak bile istemiyor. 3 milyar TL 3700 şube var diyor bankacı her şubeye 1.1 milyon tl düşüyor kime verecekler BOMBOŞ olay bu KGF boşuna almak için kendinizi yormayın 4 defa başvurdum Zaten şu anda faizi bireyseldenfazla uğraşmayın
  Cevapla
 • YALANDOLAN 2 yıl önce Şikayet Et
  Ya kardeşin bu nasıl kgf kredisi oranları normal kredi oranlarından fazla !!
  Cevapla
 • Ali 2 yıl önce Şikayet Et
  300.000 tl kredi alsan geri ödemesi 600.000 tl olacak esnaf aldığı krediden bu kadar para kazanamiyor nasıl olacak bu iş biri izah etsın bu faydasız bir destek bence bu esnafı batırma kredisi
  Cevapla
 • kadri 2 yıl önce Şikayet Et
  bence bankalar devletimize cephe kurarcasına kobi esnafını hep elinin tersiyle kgf leri kullandırmıyorlar.ve ekonomi çöksün diye mucadele içerisindeler sanki
  Cevapla
 • lale 2 yıl önce Şikayet Et
  ufak esnaflara vermiyorlar niye acaba
  Cevapla
 • kahraman 2 yıl önce Şikayet Et
  genelde bankada nakit parası olan ve faizde parası olana teklif ediyorlar banklar..
  Cevapla
 • kişi 2 yıl önce Şikayet Et
  İsteyen herkes faydalanabiliyor. İlgili bankalara başvuru yapıyorsunuz. Adamı olmayla alakası yok 16 banka katılıyor zaten.
  Cevapla
 • abdullah 2 yıl önce Şikayet Et
  adamı olan alıyor araştırsınlar ihtiyacı olana vermiyorlar bu şekilde paralan heba oluyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle