KOSGEB desteğiyle işletme sahibi oldu

Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde kendi işletmesini kuran 40 yaşındaki Serap Karabacak'ın manda sütünden yaptığı dondurma rağbet görüyor.

KOSGEB desteğiyle işletme sahibi oldu
KOSGEB desteğiyle işletme sahibi oldu
GİRİŞ 14.08.2018 12:27 GÜNCELLEME 14.08.2018 12:27
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

İlçeye bağlı Tepecik beldesinde oturan Serap Karabacak, 1995 yılında üniversitelerde başörtüsü yasağı olması nedeniyle üniversite hayallerini erteleyerek sınavlara girmedi.

Başörtüsü serbestliğinin ardından 2015'te girdiği üniversite sınavından sonra İstanbul Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümüne kaydını yaptıran Karabacak, uzaktan eğitimle önlisans mezunu olarak diplomasını aldı.

Bölüme kayıt yaptırdığında 2 yaşında olan bebeğinin bugün 5 yaşına geldiğini anlatan Karabacak, "Evliyim ve 2 çocuğum var. Diğer çocuğum 15 yaşında. Aradan yıllar geçse de evlenip aile kursam da kadın olarak hedeflerimden, hayallerimden vazgeçmedim. Önce önlisans, ardından da kendi işletmem..." dedi.

Yaklaşık 6 yıl önce ilçede açılan manda yetiştiriciliği kursuna gittiğini belirten Karabacak, şöyle konuştu:

"Kursun ardından 3 manda aldım, sonra sayıyı 5'e çıkardım. Günlük 25 kilogram civarında süt elde ediyorum. Manda sütü hem besleyici hem değerli. Bu yağlı sütü değerlendirmek için çeşitli arayışlara girdim. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığının (KOSGEB) bölgelerde açtığı girişimcilik kursuna katıldım. Sunduğum dondurma projesi onay alınca 35 bin lira gibi bir hibe destekle kendi iş yerimi açtım. Geçen yıldan bu yana dondurma yapıyoruz."

"Dondurmam gaymak" filminden esinlendi

Sade, vişneli, limonlu, çilekli, hurmalı, incirli ve tahinli gibi birçok çeşitte manda sütünden dondurma yaptığını aktaran Karabacak, "Renklendirici, gıda boyası, katkı maddesi yok. Meyveleri bile kendim işliyorum, dondurmaya katıyorum. Tavşanlı merkezde 2 ve bir de Tepecik'te olmak üzere 3 şubemiz bulunuyor. Annem de manda yetiştiriyor. Hem annemden hem de diğer köylülerden aldıklarımla birlikte günlük 200 litre manda sütü işliyorum." dedi.

Türk Patent ve Marka Kurumu'na "Dondurmam Kaymak Tepecik" adıyla marka başvurusu yaptığını ve sonucunu beklediğini dile getiren Karabacak, şunları kaydetti:

"Bu ismi 'Dondurmam Gaymak' filminden esinlenerek belirledim. Dondurmayı tadanlar bir daha, bir daha geliyorlar. Müşterilerimiz bize 'sizin dondurma bağımlılık yapıyor' diyorlar. Markalaştırarak dondurmamı Tavşanlı dışına da göndermeyi istiyorum. Bir Türkiye markası yaratmayı hedefliyorum. İşlerimi büyütüp kadınlara istihdam yaratmayı, daha çok kişiye ekmek kapısı aralamayı istiyorum."

Gülten Karabacak’ın arkadaşı Gülten Yumurtacı da başarı hikayesini herkesin kendisine örnek alabileceğini söyledi.

Karabacak'ın girişimci bir ruha sahip olduğunu vurgulayan Yumurtacı, "Yapamazsın dediğimiz şeyleri yaptı. Kışın bile dükkanı açık, satış yapıyor. Biz Serap'a engel olmak istedik 'yapamazsın edemezsin' dedik ama başardı. Dondurması ilgi görüyor, beğenilerek tüketiliyor." diye konuştu.

ETİKETLER
kobi Kütahya
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • Fırtına 61 2 yıl önce Şikayet Et
  Hanımefendinin Allah yolunu açık eylesin. Amma ve lakin KOSGEB dediğiniz sistem burada habere konu olduğu gibi işlemiyor. Devletimizden Allah razı olsun ancak bu sistemin eksiği çok. Mesela bu hanımefendinin işletmesi kurulduğu gün devlet vergisini peşinen alıyor, sana ortak oluyor. Oysa en azından bir yıl ya da makul bir süre yeni girişimcilerden vergi almasa daha iyi olmaz mı? Nice girişimci bu yüzden battı. Daha neyin ne olduğunu öğrenemeden dükkanını kapatmak zorunda kaldı. üstüne de, bir sürü borçla birlikte...
  Cevapla
 • BETÜL DİRİM 2 yıl önce Şikayet Et
  bir biz hayallerimizi yapamadık maşaallah....
  Cevapla
 • Necmettin Yıldız 2 yıl önce Şikayet Et
  olmayınca olmuyor işte
  Cevapla
 • mehmet çalık 2 yıl önce Şikayet Et
  Dondurmam kaymak ismi Kahramanmaraşa ait bir firmanın, sonuna tepecik eklemek bile olmaz.
  Cevapla
 • hüseyin 2 yıl önce Şikayet Et
  gittim iki kez yedim gerçekten o pahalı topu 4-5 lira olan lüks yerlere on çeker... tavsiye olunur. yolu açık olsun ablamızın...
  Cevapla
 • abdullah 2 yıl önce Şikayet Et
  hey maşallah olsa da yesek.
  Cevapla
 • Yasin 2 yıl önce Şikayet Et
  Ne alaka, Gelato italyanca dondurma demek. Icinde Jelatin var demek degil. Bilmeden karalamasak insanlari!!!
  Cevapla
 • abdullah 2 yıl önce Şikayet Et
  ya şimdi hatırladım. bu dondurm adeğil buna gelato diyorlar. jelatinden mamül
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle