Hisarcıklıoğlu: Ülkemiz için olumlu olmayacaktır

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, ''İçeride bize özgü ek belirsizliklerin ortaya çıkması ülkemiz için olumlu olmayacaktır'' dedi.

Hisarcıklıoğlu: Ülkemiz için olumlu olmayacaktır
Hisarcıklıoğlu: Ülkemiz için olumlu olmayacaktır
GİRİŞ 08.06.2015 14:28 GÜNCELLEME 08.06.2015 14:28
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, seçim sonuçları ile ilgili, "Küresel iktisadi ortamın belirsizliklerle dolu olduğu bir durumda, içeride bize özgü ek belirsizliklerin ortaya çıkması ülkemiz için olumlu olmayacaktır. Hepimizin aynı gemide olduğunu unutmadan, uzlaşı içinde birlikte çalışarak, diyalog ve ortak akıl ile tüm meselelerimizin üstesinden gelebiliriz" değerlendirmesinde bulundu.

Hisarcıklıoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, seçim sonuçlarının hayırlı olmasını diledi.

Oy kullanım oranındaki yüksekliğe dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, vatandaşların büyük bir olgunlukla iradesini sandığa yansıttığına, gurbetçilerin iradesinin de Meclis'in oluşumuna önemli oranda katkı sağladığına işaret etti.

Türkiye'nin güçlü ve sağlam bir demokrasi geleneğine sahip olduğunun son seçimlerle bir defa daha ortaya konulduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Halkın oyunun yüzde 95 oranında Meclis'te temsil edilecek olması ve Meclisimizdeki kadın milletvekili oranının da Cumhuriyet tarihindeki en yüksek seviyeye ulaşması demokrasimizin geldiği nokta bakımından sevindiricidir. Türkiye'de son 14 ayda üç farklı seçim süreci yaşadık. Şimdi yoğun seçim gündemini geride bırakarak, hep birlikte ekonomiye ve yapısal reformlara odaklanmalıyız.

Küresel iktisadi ortamın belirsizliklerle dolu olduğu bir ortamda, içeride bize özgü ek belirsizliklerin ortaya çıkması ülkemiz için olumlu olmayacaktır. Hepimizin aynı gemide olduğunu unutmadan, uzlaşı içinde birlikte çalışarak, diyalog ve ortak akıl ile tüm meselelerimizin üstesinden gelebiliriz. Önümüzdeki bu süreçte herkesin, milletin verdiği mesajı doğru algılamasını ve ülke menfaatlerinin ön planda tutulmasını bekliyoruz."

- "Koalisyon ihtimali zor"

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir de AA muhabirine yaptığı açıklamada, seçim sonuçlarının iş dünyası tarafından nasıl karşılandığının döviz kurları ve borsadaki hareketlerden görülebileceğini söyledi.

Seçim sonuçlarının iş dünyası tarafından hoş karşılanmadığını dile getiren Özdebir, "Partilerin seçim öncesi ve seçim sırasında birbirlerine yönelttikleri ithamlar dikkate alındığında buradan ülke yararına bir koalisyon çıkma ihtimalini zor görüyorum. Sadece devr-i sabık yaratmak için bir koalisyon kurulabilir. Bu da yabancı yatırımcının gözünde ülkenin istikrarını sıkıntıya sokar" değerlendirmesinde bulundu.

Güçlü bir koalisyon için uzlaşma kültürünün önemine işaret eden Özdebir, ülkenin hükümetsiz kalmayacağını ancak kurulacak hükümetin uyum içinde çalışması gerektiğini vurguladı.

Erken seçim ihtimalini olası gördüğünü belirten Özdebir, "Kimi seçmen, iktidar partisine verdiği oyları geri aldı, küçük partilerin ise oy oranları arttı. Burada seçmenin iki büyük partiye verdiği mesajın iyi algılanması gerekiyor. Bu mesajın dozunun fazla olduğu kanaatindeyim" diye konuştu.

YORUMLAR 6
 • redo 4 yıl önce Şikayet Et
  Şimdi çok daha iyi anlıyorum ki bu seçimin kazananı PKK kaybedeni millettir. . .
  Cevapla
 • ZAFER 4 yıl önce Şikayet Et
  Sermayedarlar kimin kazandığı veya kaybettiği önemli değil yeter ki biz kaybetmeyelim demek istiyor.
  Cevapla
 • fatih 4 yıl önce Şikayet Et
  bizim milletin kaşınma zamanı geldi bi kaşısınlar iyicede akılları başlarına gelsin ondan sonra yalvarırlar akp ye gelin başa geçin diye.hakettik bu zulmu.
  Cevapla
 • ergun 4 yıl önce Şikayet Et
  israil pensilvanya saz çalıp oynuyorlar. Hiç mi karekteriniz yok memleketi gülünç duruma düşürdünüz.İnşallah hevesiniz kursağınızda kalır.............
  Cevapla
 • ertugrul 4 yıl önce Şikayet Et
  insallah batar bu ülke bir ekmege muhtac kalirlar 12 sene evelkigibi
  Cevapla
 • ggg 4 yıl önce Şikayet Et
  yedi düvel birleşti akp yi bitireceğiz diye mhp-chp-hdp kurun hükümeti hadi kurun atması kolaydı hadi yapın kaç ay dayanacaksınız.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle