Bölgelerin afet riski belirlenecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, yürütecekleri Bütünleşik Afet Yönetimi Projesi kapsamında hazırlanacak risk haritasına göre, bölgelerin deprem, su baskını ve yangın risklerinin belirleneceğini bildirdi.

Bölgelerin afet riski belirlenecek!
Bölgelerin afet riski belirlenecek!
GİRİŞ 28.09.2012 11:30 GÜNCELLEME 28.09.2012 11:30

Bayraktar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir ülkenin kalkınması, gelişmesi ve insanlarının mutlu olabilmesinin, sadece kişi başına düşen milli gelirin artırılmasıyla gerçekleşemeyeceğini söyledi.

Teknik altyapının, medeniyetin en temel göstergeleri arasında yer aldığına işaret eden Bayraktar, bu bakımdan Türkiye'nin geldiği noktada kentsel dönüşümün kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

Bayraktar, dünya nüfusunun yüzde 50'den, Türkiye nüfusunun yüzde 75'ten fazlasının şehirlerde yaşadığına dikkati çekerek, Bakanlık olarak şehirleri, kasabaları, köyleri salaş ve kaçak yapılarla afet riski taşıyan binalardan kurtarmak için var güçleriyle çalışacaklarını anlattı.

-''Bütünleşik Afet Yönetimi Projesi''-

Bakanlık olarak Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile ''Bütünleşik Afet Yönetimi Projesi'' üzerinde çalıştıklarını dile getiren Bayraktar, projeyle bölgelerin risk haritasının çıkarılacağını bildirdi.

Haritada, bölgelerin deprem, su baskını ve yangın risklerinin belirleneceğini belirten Bayraktar, ayrıca havaalanına yakın bölgelerde uçak düşmesine, petrol dolum tesisi yakınında patlamalara karşı risk durumunun tespit edileceğini vurguladı.

-Bölgelere risk puanı verilecek-

Bu alanların afet yönetim modellerinin belirleneceğini ve bölgelere risk puanı verileceğine işaret eden Bayraktar, bu puanlarla alanların hangi tehlikelere daha açık olduğunun ortaya çıkacağını kaydetti.

Bayraktar, çalışmayla ülkenin risk önceliğinin belirleneceğine ve Türkiye'nin kentsel dönüşümdeki yol haritasının çıkarılacağına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

''Bu çalışmalar önce ülke genelinde, makro ölçekli olacak. Daha sonra da iller bazında ve ilçeler bazında mikro ölçeklere kadar inecek. İstanbul'un deprem geçmişi var mı? Var. Bu deprem geçmişinin sonucunda hasarlar var mı? Var. Yıkımlar var mı? Var.

Bu konuda AFAD çalışıyor, Devlet Su İşleri'nin çalışmaları var. Bizim de olacak. Bir ortak çalışma neticesinde buralar peyderpey dönüştürülecek, bundan kaçış yok. Önce Türkiye genelinin daha sonra il ve ilçelerin risk haritası çıkarılacak.'

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ