8 milyar dolarlık nükleer atak!

Mersin Akkuyu’da kurulacak nükleer santrale ilişkin çalışmalar devam ederken, Türk firmaları yerli üretim için harekete geçti.

8 milyar dolarlık nükleer atak!
8 milyar dolarlık nükleer atak!
GİRİŞ 12.12.2014 09:59 GÜNCELLEME 12.12.2014 09:59
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Türkiye’nin ilk nükleer santrali için çalışmalar hızla sürüyor. Ekonomiye ciddi desteği olması beklenen ve cari açığa darbe vuracak olan nükleer santralleri için Türk firmaları da yerli üretim için harekete geçti. 30’a yakın Türk firması santralde kullanılacak ekipmanları üretmek için kümelenme yoluna gitti.

Yazılım, boru, cıvata, kablo, havacılık ve bilişim sektöründen çok sayıda firma nükleer santral için kullanılacak malzemeleri üretmek için ön hazırlık çalışması yapıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın da takip ettiği proje kapsamında 30 firma ürünlerinde nükleer kaliteyi yakalamak ve eksikliklerini gidermek için ev ödevlerini ve kalite standartlarını yükseltmeyi amaçlıyor. Hedef 20 milyar dolarlık ilk nükleer santralde 8 milyar dolar olarak öngörülen yerli üretim malzemelerinin tamamını üretebilmek. TSE’nin de laboratuar ortamında yapılacak testleri geçen bu firmalar iki ve üçüncü nükleer santral için de yerli malı üretimi gerçekleştirmeyi öngörüyor.

Kaliteli iş sınıf atlatır

Projenin yürütücülerinden olan Hacette Üniversitesi Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Şule Ergün “Nükleer kalite çerçevesinde bir iş yaparsanız sınıf atlarsınız.  Türk yazılım firmaları da nükleerde görev alabilirler” dedi.

MART'TA ZİRVE YAPILACAK

Mart 2015’te düzenlenecek İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi’nde de yerlileştirme konusu masaya yatırılacak. Doç. Dr. Ergün, Türkiye’nin en geniş katılımlı konferansının düzenleneceğini belirterek, “II. İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi’nde yatırımcılar Türkiye’de inşa edilecek nükleer santraller projelerinin sunduğu imkanlardan fayda sağlayabilecekler” dedi. Zirve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Nükleer Mühendisler Derneği ve Ticari Eşleştirme Derneği’nin katkılarıyla düzenlenecek.

KAYNAK: STAR

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
Mersin akkuyu
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • azer 5 yıl önce Şikayet Et
    daha ilk tesisde %40 lik bi yerli payi olmasi muthis bisey bu turk firmalarin hic gormedikleri seyleri bile nasil en kaliteli hizli bi sekilde yapabileceklerine delil de olucak
    Cevapla