Memurun bordrosundaki kötü sürpriz

Türkiye Kamu-Sen, 15 Haziran itibarı ile maaşları yüzde 4 oranında artan memurların büyük çoğunluğunun, maaş bordrolarına baktıklarında kötü bir sürprizle karşılaştığını belirtti.

Memurun bordrosundaki kötü sürpriz
Memurun bordrosundaki kötü sürpriz
GİRİŞ 17.06.2012 16:49 GÜNCELLEME 17.06.2012 17:22
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Türkiye Kamu-Sen, “Yıllık toplam geliri 10 bin TL’nin üzerine çıkan memurlardan kesilen gelir vergisinin oranı da yüzde 15’ten yüzde 20’ye çıktı. Böylece Hükümet, memurlara yüzde 4 zam verirken, vergiler yoluyla yüzde 5 kesinti yapıp verdiğini fazlasıyla geri almış oldu” görüşünü savundu.

Kamu-Sen’den yapılan yazılı açıklamada 2012 yılı için geçerli olan gelir vergisi dilimlerini belirlerken, enflasyon ve yeniden değerleme oranlarını dikkate almayıp, alt vergi dilimini yüzde 6.3 artıran Maliye Bakanlığı’nın, daha fazla vergi toplamak derdine düştüğü belirtildi.

Açıklamada, “Düşük maaşlı memurların bile ödeyeceği gelir vergisi oranları da Haziran ayında yüzde 15’ten yüzde 20’ye çıktı. Böylece Haziran ayı itibarı ile altı aylık brüt ücretlerinin toplamı 10 bin TL’yi geçen yaklaşık 1 milyon 900 bin memur, bir üst vergi diliminden vergi ödemek zorunda kaldı. Haziran ayında yüzde 4 zam alan memurlar da gelir vergilerine gelen yüzde 5’lik artış dolayısıyla maaş artışından faydalanamamış oldu. Hükümet bir eliyle verdiğini öbür eliyle geri aldı” ifadeleri kullanıldı.

ÖĞRETMEN 89 TL ZAM ALDI; 74,5 TL’DEN FAZLADAN VERGİ ÖDEDİ

Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi’nin yaptığı araştırmaya göre; Mayıs ayında ek ders ücretleri de dâhil 223,5 TL’den gelir vergisi ödeyen bu öğretmen; yüzde 20’lik vergi dilimine girdiği Haziran ayı sonrasında 298 TL gelir vergisi ödeyecek. Buna göre 89 TL zam alan öğretmenin ödediği vergi 74,5 TL artacak. Böylece yüzde 4’lük zam bir öğretmenin maaşına yalnızca 14,5 TL olarak yansıyacak.

DURUM DOKTOR VE MÜHENDİSLER İÇİN DE AYNI

Araştırma, diğer kamu görevlileri için de durumun aynı olduğunu gösteriyor. Öyle ki; 1. derecenin 4. kademesindeki bir mühendis de Haziran ayı itibarı ile bir üst dilim olan yüzde 20 oranıyla vergilendirilecek. Mayıs ayında 205 TL olan gelir vergisi tutarı, 69 TL’lik artışla, Haziran’da 274 TL’ye çıkacak ve 115 TL zam alan bir mühendisin eline geçen maaş, yalnızca 46 TL artacak.

Aynı şartlardaki bir doktorun ödediği gelir vergisi ise Haziran ayında 281 TL’den 374 TL’ye çıkacak. Böylece bir doktorun maaşına, 147 TL zam gelmesi gerekirken, eline geçen zam 54 TL’de kalacak.

UZMANLAR DA MAĞDUR

Nisan ayında 232 TL vergi ödeyen bir uzman, yüzde 20’lik gelir vergisi dilimine Mayıs ayında giriyor. Buna göre bu uzman, Haziran ayında 310 TL vergi ödeyecek ve ödediği vergideki 78 TL’lik artış maaşına yansıtılacak. Maaşına yüzde 4 artış yapılan uzmanın ise 128 TL zam alması gerekirken, fazladan ödemek zorunda kalacağı 78 TL nedeniyle, yalnızca 50 TL maaş farkı alabilecek.

SÖZLEŞMELİ PERSONELİN MAAŞI ARTMADI; AZALDI

Kamu görevlileri arasında gelir vergisi bakımından en mağdur kesim, hiç şüphesiz sözleşmeli personel. Maaşı yaklaşık 2 bin 150 TL olan bir sözleşmeli personelin ödediği gelir vergisi, Mayıs ayında 104 TL artarak 312 TL’den 416 TL’ye çıktı.

Toplam 86 TL maaş zammı alan bu sözleşmeli personel, ödediği verginin 104 TL artması nedeniyle maaşında 18 TL’lik bir azalma yaşadı.

KONCUK: “GELİR VERGİSİNİN YÜZDE 65’İNİ ÜCRETLİ ÇALIŞANLAR ÖDÜYOR”

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, asıl amacı çok kazanandan çok; az kazanandan az vergi almak olan vergi sisteminin, Türkiye’de yakaladığından vergi almak şeklinde işlediğini belirtti.

Memurların ve sözleşmeli personelin; iş adamlarından, sanayiciden, yıllık kazancı milyonlarca TL’yi bulan işletmeciden daha fazla gelir vergisi ödediğini vurgulayan Koncuk, bu adaletsizlik nedeniyle memur maaşlarına yapılan yüzde 4’lük zammın tamamının vergiye gittiğini belirtti.

İsmail Koncuk, “Türkiye’de gelirin yüzde 10-15’ini alan çalışanlar, toplanan gelir vergisinin yüzde 65’ini ödüyorsa; burada adaletten söz etmek imkânsız. Haziran ayında zamlı maaş alacağını umut eden birçok memur, gelir vergisi oranı yüzde 15’ten yüzde 20’ye çıktığı için daha düşük maaş aldı. Hükümet bir eliyle zam olarak verdiğini, öbür eliyle vergi olarak geri alıyor. Toplu sözleşme görüşmelerinde, vergi dilimlerinin yükseltilerek, bu mağduriyetin giderilmesi için talebimiz olmuştu ama yetkililer, kolay yoldan vergi toplamayı seçtikleri için, buna yanaşmadılar. Bugün memurların yüzde 80’e yakınının ödediği vergi oranı, yüzde 15’ten yüzde 20’ye yükselmiş durumda. Ekim ayından sonra tüm kamu çalışanları yüzde 20’lik dilime girmiş olacak. En düşük maaş alan bir hizmetli bile, gelirinin yüzde 20’si kadar gelir vergisi öderken; iş adamları, sanayiciler, işletmeciler, çeşitli yollarla daha az vergi ödemeyi başarıyorlar. Dünyada, çalışanların bu denli mağdur edildiği başka bir ülke yoktur” ifadelerini kullandı.

ANKA

YORUMLAR 21
 • Ahmet DİLÖZ 7 yıl önce Şikayet Et
  sendikalar ne işe yarar. gelir vergisi kanunu yasalaşınca göremeyen sendika taraftar toplamak için maaş zammını bahane ederek insanları sokağa döktüler neden geleir vergisi artışını göremediniz memurunuza hesap verebilecekmisiniz ey memur arkadaşlar hakkınızı ancak ve ancak siz kendiniz savunabilirsiniz. başkaları değil paralı şövalyeler savunamaz. savunucu rolune bürünmüş aidat toplayıcı kenelerden kurtulmanızı tavsiye ederim. en azından o aidatla bir haftalık pazar alışverişi yaparsınız. bu devlet zaten dediğini yapıyor güvenilmeyen kim
  Cevapla
 • kemal 7 yıl önce Şikayet Et
  zam mı?. ben sağlıkcıyım nisandaki maaşım vergiye girdi mayısta duştu, hazıranda zam yapılınca %15 olan vergim %20 ye yükseldi zamdan dolayı maaş dahada düştü. bu yapılan zamdan hiç birşey anlamadım. bende bi akp yanlısıyım bunu akp ye mal etmiyorum. ama bu vergileri düzenlemeleri lazım. toplamda 4000 hak edilen maaş ordan kesilip burdan kesilip 2300 de kalıyor. bunun düzeltilmesini istiyoruzzz...
  Cevapla
 • alperen ilteriş hanoğlu 7 yıl önce Şikayet Et
  normaldir. tüm memurlar sendikalı değilde cemaatçi olsaydı ne vergi öderdi nede geçim sıkıntısı çekerdi.başbakan söylemedi mi ya taraf olursun ya da bitaraf.yani ya bizden olursun yada sizi yok sayarım.din adına zulmetmeyi de öğrendik sayelerinde.zulmün her çeşidi haram kılınan bir dinin mensuplarıyız ama cemaatten değilsen zulme maruz kalırsın politikası ile yaşamaktayız.bir kuru canımız kaldı onuda alın sizde kurtulun bizde.ve hala akp ye körü körüne oy verenlere sadece allah diyorum.taziye yerinde davul çaldırıp vatandaşı oynatan,iktidarı döneminde en fazla şehidi veren,her gün zam üstüne zam vergi üstüne vergi yapan,bütün komşularımızla kavgalı olan,gözü memurunun cebinde olan,zenginden vergi alamayan hangi hükümet?
  Cevapla
 • mehmet emin 7 yıl önce Şikayet Et
  ey tayyip erdoğan duy sesimizi. yorumları tek tek okudum ve bende 9 yıllık bir öğretmen olarak diyorumki maaşım mayıs ayına göre artmamış azalmıştır.10 yılı aşkındır akp sempatizanıyım ve iki elim kanda olsa tayyip beye oyumu verdim.öğretmenlerin ve memurların yattığı yerden para kazandığı lafını duyduktan sonra öyle rencide oldukki... çevremdeki 10 öğretmenden 9'u bu şekilde görüş beyan etti.uzun lafın kısası yakışmadıbir daha oy atarken aklımıza gelecek bu denenler ve yapılanlar.
  Cevapla
 • Mahmut Ağaoğlu 7 yıl önce Şikayet Et
  haber için teşekkürler. açıkcası bende zam beklerken hiç ama hiç değişmemiş gördüm maaş bordrosunu ama kime anlatacağız hükümet hep doğru söler memura inanan kim ? kardeşim ben 10 yıldır adam akıllı zam görmedim.her yıl % 3 yada bilemedin bu sene % 4 yaptılar 10 yılda ne yapar siz hesaplayın gari..200 5 te evlendim cumhuriyet altını 110 tl idi şimdi 650 tl.:)mazot 1 tl idi şimdi 4 tl...elektirik 20 tl gelirdi şimdi 80 tl,v.s v.s kısacası son 7 yılda herşeye % 400 ile % 500 arası zaman bana ise % 30 ile % 40 arası zam:)) anlamdığım nasıl oy verdik ,sanırım baş örtüsü içindi başkada ötesi hikaye chp desin ki; baş örtüsüne karışmıcam vallahi bu hükümet % 10 barajına takılır.allah rızası için diğer partiler başörtüsüne karışmasın ki bizde hükümete oy vermeyelim.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle