BORYAD: Yatırımcının morali bozuldu

Borsa Yatırımcıları Derneği (BORYAD) Başkanı Ali Bahçuvan, yatırımcının moralini bozduğunu belirterek, ''Piyasa, ekonomi yönetiminden olumlu telkin bekliyor'' dedi.

BORYAD: Yatırımcının morali bozuldu
BORYAD: Yatırımcının morali bozuldu
GİRİŞ 21.07.2011 16:12 GÜNCELLEME 21.07.2011 16:12

Borsa Yatırımcıları Derneği (BORYAD) Başkanı Ali Bahçuvan, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'ndaki düşüşe ilişkin, ekonomi yönetimi ve Fitch'in açıklamalarının yatırımcının moralini bozduğunu belirterek, ''Piyasa, ekonomi yönetiminden olumlu telkin bekliyor'' dedi.

Bahçuvan, İMKB'deki gerilemeye ilişkin yaptığı değerlendirmede, Türkiye'nin yurtdışı piyasalardan olumsuz yönde ayrıştığını, günlük kayıpların Avrupa borsalarını geride bıraktığını söyledi.

Geçmişte hükümetin, küresel krize ilişkin verdiği olumlu telkinlerle Türkiye'nin krizlerden yara almadan çıkmasına katkıda bulunduğunu ifade eden Bahçuvan, bugünlerde ekonomi yönetiminden böyle açıklamalar yerine uyarıların gelmesinin ise yatırımcıları tedirgin ettiğini kaydetti.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'ten gelen cari açıkla ilgili açıklamaların da bu uyarıların ardından geldiğini belirten Bahçuvan, ''Genelde yatırımcıların piyasaya ilişkin moralinin bozulduğunu görüyoruz. Yatırımcılar şimdi 'bilmediğimiz bir sorun mu var' diye düşünmeye başladı.'' dedi.

Piyasanın, ekonomi yönetiminden olumlu bir telkin beklediğini dile getiren Bahçuvan, şunları kaydetti:

''Konunun net bir şekilde açıklanması gerekiyor. Açıklamalarla bu panik havasının bir şekilde dağıtılması lazım. Diğer taraftan ekonomiye ilişkin verilerde cari açık dışında bir sorun görülmüyor. Türkiye'ye son dönemde para girişi hızlanmıştı. İstanbul alternatif finans piyasası olmaya başlıyordu. Türkiye'nin bu kadar para çekmesi birilerini rahatsız etti. Bütün amaç İstanbul'un yeni bir finans merkezi olmasını engellemek. Yatırımcılara tehlike varsa bunun ne olduğunun söylenmesi gerekir.''

Bahçuvan, bugünkü satışların yerli tarafından geldiğini sözlerine ekledi.

İMKB 100 Endeksi bugün ilk seansta, önceki ikinci seans kapanışına göre 1.978,87 puan ve yüzde 3,21 düşerek günün ilk yarısını 59.657,96 puandan tamamlamıştı.

KAYNAK: AA