226 gümrük memuru işine son verildi

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, 2002-2011 yılları arasında 1’i adli yargı 225’i de idari soruşturma sonucuna göre olmak üzere toplam 226 Gümrük personelinin memuriyetine son verildiğini bildirdi.

226 gümrük memuru işine son verildi
226 gümrük memuru işine son verildi
GİRİŞ 28.05.2011 14:26 GÜNCELLEME 28.05.2011 14:26
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

 Yazıcı, MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık’ın soru önergesine verdiği yanıtta, 9 yılda Müsteşarlık denetim elemanlarınca yaklaşık 12 bin adet denetim raporu düzenlendiğini, idari ve diğer pozisyonlarda çalışan toplam 259 personel hakkında soruşturma izni verildiğini kaydetti. Yazıcı, “Haklarında adli ve idari makamlarca yürütülen soruşturma sonucunda, görevi başında kalmasının sakıncalı olduğu sonucuna varılan personelden halen idari görev yürüten personel bulunmamaktadır” dedi.

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık’ın yolsuzluklar nedeniyle görevden alınan kamu görevlilerine ilişkin soru önergesini yanıtladı. Bakan Yazıcı 2002-2011 yılları arasında Gümrük Müsteşarlığı denetim elemanlarınca yaklaşık 12 bin adet denetim raporu düzenlendiğini belirterek söz konusu raporlar kapsamında rüşvet ve yolsuzluklarla Mücadele Kanunu hükümlerine temas eden olaylarla ilgili olarak tespitler yapıldığını söyledi. Kanunlara aykırılık teşkil eden hususlar arasında; evrakta sahtecilik, kıymet kaçakçılığı, ihracat kaçakçılığı gibi konuların yer aldığını belirten Bakan Yazıcı “Müsteşarlığımız denetim elemanlarının, gerek alınan ihbar ve duyumlar, gerekse rutin denetim programları kapsamında yaptıkları denetimler sonucunda hazırlanan raporlar gereği yapılmak üzere ilgili ve gerekli adli ve idari mercilere intikal ettirilmektedir. Denetim elemanları tarafından hazırlanarak içeriği nedeniyle adli mercilere intikal ettirilen raporlara ilişkin işlemler adli mercilerce incelenip sonuçlandırılmaktadır” dedi.

2002-2011 yılları arasında Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun kapsamında Gümrük Müsteşarlığında idari ve diğer pozisyonlarda çalışan toplam 259 personel hakkında soruşturma izni verildiğini belirten Bakan Yazıcı şu bilgileri verdi:

“Müsteşarlığımız denetim birimlerince yürütülen her tür denetim, inceleme ve soruşturma sonucu hazırlanan raporlar, rapor içeriğinin niteliğine göre, Müsteşarlığımızın ilgili birimlerinde değerlendirilmiş veya ilgili Bakanlık ve kurumlara, adli takibatta bulunulması için görevli ve yetkili DGM ve Cumhuriyet Başsavcılıklarına intikal ettirilmiştir. Haklarında adli ve idari makamlarca yürütülen soruşturma sonucunda, görevi başında kalmasının sakıncalı olduğu sonucuna varılan personelden halen idari görev yürüten personel bulunmamaktadır.”

Bakan Yazıcı, soru önergesinde konu edilen yıllar itibariyle 1 personelin adli yargı sonucuna, 225 personelin de idari soruşturma sonucuna göre olmak üzere toplam 226 Müsteşarlık personelinin memuriyetine son verildiğini bildirdi.

KAYNAK: ANKA
YORUMLAR 2
  • Tamer Demirbozan 10 yıl önce Şikayet Et
    CHPlilerin yorumunu merak ediyorum bu haber konusuna.. Şimdi CHPliler hemen derler neden son verildiğini. Bilen kesim onlar ya. Hepde doğruları söylerler. Onlar için bu memurların işlerine son verilmesindeki amaçta AKP kadrolaşmasıdır ve tamamen ideolojiktir. Hatta utanmasalar TEKEL işcileriyle aynı kefeye koyarlarda. İşin içine adli soruşturma sonucunda uzaklaştırılma verilince susuyolardır. Sol sendikalar işbaşına adamların haklarını savunun. Eylem yapın onlar içinde. Bana ideolojik düşünüyosun diyenlere soruyorum o zaman. Haklı haksız davasına girmek istemiyorum buradan TEKEL işcilerinin hakları konusunda. Sadece bir soru soruyorum. Neden TEKEL işcilerinin çalışanlarının yüzde 95i sol görüşlü. Bu ideolojik değilmi sizce. Bana kafadan atıyorsun diyen olursada gitsin araştırsın. Aksini ispat eden olursada buradan herkese şeref sözü aksini ispat edenlerin ellerinden öpüp sitelerde yayınlayacam resimlerini. Net rakam verim yüzde 95 sol görüşlü. Çoğu var azı yok. Yüzde 94 sol görüşlü desin biri ispatlasın dediklerimi yapmassamda namerdim.
    Cevapla
  • celal inan 10 yıl önce Şikayet Et
    Sınır Kaçakçıları. Suçlu Gümrük memurlarının işine son verilmeleri memnuniyet vericibir gelişme....Neden; kaçak olarak geçen o gümrükler de silah mı taşıyorlar kaçak sigara mı taşıyorlar roket mi taşıyorlar vb belli değil allah korusun !!! sınırlar namusumuzdur kirletenler cezalandırılmalı...
    Cevapla