Cumhuriyet'in 100. yılına 12 yeni otoyol

Ulaştırma Bakanlığı, Cumhuriyet'in 100. yılı olan 2023'e kadar 12 otoyol projesini tamamlamayı hedefliyor. Batıdan doğuya kesintisiz bir otoyol ağı öncelik. 2023'te hizmete açılması planlanan otoyol projeleri ve özellikleri şöyle:

Cumhuriyet'in 100. yılına 12 yeni otoyol
Cumhuriyet'in 100. yılına 12 yeni otoyol
GİRİŞ 23.09.2009 12:54 GÜNCELLEME 23.09.2009 12:54
Bu Habere 40 Yorum Yapılmış

Fatma Can'ın haberi

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Ulaştırma Bakanlığı, Avrupa'yı Kafkaslara, Orta Doğu'ya ve Orta Asya'ya bağlayan bir köprü konumunda olan Türkiye'de batıdan doğuya kesintisiz bir otoyol ağını hedefliyor.

Ulaştırma Bakanlığı, 228 kilometresi yapımı devam eden otoyollar olmak üzere toplam 2 bin 238 kilometrelik otoyol ağına, 2023'te 4 bin 773 kilometre uzunluğunda 12 yeni otoyolu katmayı planlıyor.

2023'te hizmete açılması planlanan otoyol projeleri ve özellikleri şöyle:

''-Gebze-İzmir Otoyolu: 421 kilometre uzunluğundaki otoyol, Gebze'den başlayacak ve Bursa, Savaştepe üzerinden İzmir'e ulaşacak.

-Kuzey Marmara Otoyolu: 361 kilometre uzunluğundaki otoyol, Adapazarı'ndan başlayarak, İstanbul boğazını yapımı planlanan 3. boğaz köprüsüyle geçecek ve Kınalı'ya ulaşacak ve mevcut otoyola bağlanacak.

-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyolu: 433 kilometre uzunluğundaki otoyol, Trakya'yı Ege'ye bağlayacak. Edirne'den başlayacak otoyolun Çanakkale Boğazı'nı köprü ile geçmesi ve Balıkesir'in Savaştepe ilçesinde Gebze-İzmir Otoyolu ile birleşmesi amaçlanıyor. Ayrıca otoyolun Tekirdağ Malkara'dan İpsala sınır kapısına ve ayrıca Kınalı'dan Kuzey Marmara Otoyolu'na da bağlanması planlanıyor.

-Aydın-Denizli-Antalya Otoyolu: 335 kilometre uzunluğundaki otoyolun tamamlanmasıyla İstanbul, Bursa, İzmir ve Aydın'dan Antalya'ya otoyol ile kesintisiz ulaşım sağlanacak.

-Ankara-İzmir Otoyolu: 549 kilometre uzunluğundaki otoyol, Ankara'dan başlayacak ve Eskişehir üzerinden İzmir'e ulaşacak.

-Sivrihisar-Bursa Otoyolu: 202 kilometre uzunluğundaki otoyol, Eskişehir ile Bursa'yı birbirine bağlamanın yanı sıra, Ankara-İzmir Otoyolu ile Gebze-İzmir Otoyolu'nu da birbirine bağlayacak.

-Ankara-Kırıkkale-Delice Otoyolu: 120 kilometre uzunluğundaki otoyol, mevcut Ankara-İstanbul otoyolunun kuzey ve doğuya açılan kapısı olacak.

-Afyon-Burdur-Antalya ve Çevre Otoyolu: 345 kilometre uzunluğundaki otoyol, Eskişehir Seyitgazi'nin Kırka Beldesinden Ankara-İzmir otoyoluna bağlanacak. Böylece, otoyol ile Ankara'dan Antalya'ya ulaşım da mümkün olacak.

-Ankara-Pozantı Otoyolu: 287 kilometre uzunluğundaki otoyol, Ankara'yı, Niğde üzerinden mevcut otoyol ile birleşerek Mersin, Adana ve Hatay'a bağlayacak.

-Şanlıurfa-Habur Otoyolu: 360 kilometre uzunluğundaki otoyol, Şanlıurfa'dan Mardin üzerinden Habur sınır kapısına uzanacak. Böylece, Tekirdağ'dan İstanbul, Ankara, Adana ve Şanlıurfa üzerinden Habur sınır kapısına otoyol ile kesintisiz ulaşım sağlanacak.

-İstanbul ve Ankara'yı İran ve Kafkasya'ya bağlayacak otoyol: 1200 kilometre uzunluğundaki otoyol, mevcut Ankara-İstanbul otoyolunun Gerede kavşağından başlayacak ve Amasya, Erzincan, Erzurum ve Ağrı üzerinden Gürbulak sınır kapısına ulaşacak. Ayrıca Samsun'u Ankara'ya bağlayacak bir otoyol da bu proje kapsamında inşa edilecek.

-Şanlıurfa-Diyarbakır Otoyolu: 160 kilometre uzunluğundaki tamamlandığında Diyarbakır, Şanlıurfa üzerinden hem Habur sınır kapısına hem de Adana ve Mersin'e bağlanacak.''

KAYNAK: AA
YORUMLAR 40
 • Emir Bilal 14 yıl önce Şikayet Et
  Çok Güzel Haberler. AKP Hükümetini kutluyorum umarım haberde yazıldığı gibi tüm projeler belirtilen sürede hatta daha da erken tamamlanır, bu projelere ilaveten Hızlı Tren hatları, Nükleer Santraller, Atak Helikopteri, milli tank, milli denizaltı, miili savaş uçağı, ve milli MPV savaş cihazı ile duble yollar ile ara bağlantılar tamamlanır ayrıca İstanbul'a 300 Km. metro, 90 adet köprülü kavşak ve 250 otopark ve üçüncü havalimanı ile bir çok yeni proje ivedilikle başlanır birde İstanbul'a yakışan bir hayvanat bahçesi yapılır
  Cevapla
 • hasan ali 14 yıl önce Şikayet Et
  lütfen. siteyi düzeltin çok kasıyor
  Cevapla
 • ERDAL ŞAHİN 14 yıl önce Şikayet Et
  Yeni Arayüz Berbat. Sitenizin yeni ara yüzü gerçekten çok kötü olmuş.Lütfen söylenenleri dikkate alın.
  Cevapla
 • KAZIM AK 14 yıl önce Şikayet Et
  SİTE. Site bu haliyle çok kötü olmuş eskisi çok daha iyiydi. bundan sonra bu siteye girme alışkamlığımızdan vazgeçebiliriz
  Cevapla
 • Kitapçı Amca 14 yıl önce Şikayet Et
  olmamış. Site gerçekten olmamış. Bu işi bilen biri yapmış olsaydı eğer, yorumcuları simgeleyen o büstleri o kadar büyük koymazdı. Site çok karışık. Yeni web2.0 veya 3.0 tasarımlar daha sade iken burda eskiye dönüş var.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle