Gözler Merkez Bankası'nın faiz kararında

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, haziran ayı faiz kararını perşembe günü açıklayacak. Banka en son mart ayında 500 baz puanlık faiz artışına gitti.Karar metninde verilecek mesajlar da piyasaların odağında olacak.

GİRİŞ 25.06.2024 10:29 GÜNCELLEME 25.06.2024 11:26

Enflasyonla mücadele sürüyor. Merkez Bankası, geçen yılın haziran ayından bu yana sıkı para politikası uyguluyor.

Bu dönemde politika faizi yüzde 8,5'tan yüzde 50'ye yükseldi. Gözler şimdi perşembe günkü haziran ayı toplantısında. Yılın altıncı toplantısını gerçekleştirecek Merkez Bankası'nda beklentiler faizlerin yüzde 50'de sabit kalması yönünde. Nisan ve mayıs aylarında politika faizi değişmedi.

GRİ LİSTEDEN ÇIKILABİLECEĞİ BEKLENİYOR

Ekonomistler, Merkez Bankası'nın bu toplantıda da "bekle-gör" stratejisi uygulayacağını düşünüyor. Şimdiye kadar atılan adımların etkilerinin gözlemleneceği belirtiliyor.

Sermaye Piyasaları Uzmanı Şirin Sarı, "Enflasyondaki düşüş eğiliminin yakalanması, CDS'lerdeki düşüşün devam etmesi ve gri listeden çıkabilmemiz söz konusu. Özellikle gri listeden çıktıktan sonra yabancı girişinin de ağırlık kazanmasıyla faizde atılan adımların meyvesini haziran ayı sonu itibariyle toplamasını bekleyebiliriz" dedi.

YIL SONU ENFLASYON BEKLENTİSİ YÜZDE 38

Karar metninde verilecek mesajlar da piyasaların odağında olacak. Enflasyon beklentilerine ve para politikası seyrine dair yönlendirmeler yakından izlenecek. Bankanın yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 38 düzeyinde.

Yıl sonu enflasyon beklentisinin tutturulacağını tahmin eden Sarı, "Hem de baz etkisinin etkisiyle düşüş göreceğiz. Enflasyonda hızlı bir şekilde yüzde 40'ın altındaki hareketlenme faizin de yeniden güncellenmesi, faiz indirimi konusunu gündeme getirecektir. Özellikle son çeyrekte faiz indirim beklentisi devam ediyor diyebiliriz" açıklamasını yaptı.

KAYNAK: TRT HABER
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.