Kira zam sınırı uygulaması bitiyor: Temmuzda kira zammı nasıl hesaplanacak?

Ev sahipleri ve kiracılar temmuz ayına odaklandı. Yüzde 25 sınırının sona ermesiyle birlikte kira zam hesaplarında kafalar karıştı. Peki, temmuzda kira zammı nasıl belirlenecek?

Kira zam sınırı uygulaması bitiyor: Temmuzda kira zammı nasıl hesaplanacak?
Kira zam sınırı uygulaması bitiyor: Temmuzda kira zammı nasıl hesaplanacak?
GİRİŞ 22.06.2024 13:06 GÜNCELLEME 22.06.2024 13:06
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Konut piyasasında gözler kirada yüzde 25 sınırına çevrildi.Yeni bir düzenleme yapılmadığı takdirde kiralarda yüzde 25 zam sınırı 1 Temmuz 2024 tarihi itibarıyla sona erecek. Uygulama kira fiyatlarında fahiş artışları önlemek amacıyla 2 yıl önce başlamıştı.

Son 2 yıldır kira kontratı yenileme dönemlerinde yüzde 25 zam sınırı uygulanıyordu. NTV'nin haberine göre, uygulamanın sona ermesiyle birlikte kiralarda yeniden tüketici enflasyonu (TÜFE) belirleyici olacak. Kira artış oranı, on iki aylık ortalama enflasyona göre belirleniyor.

Kira zammı ne kadar olacak?

Bu çerçevede ev sahipleri ile kiracılar, zam belirleme döneminde 12 aylık ortalama enflasyonu dikkate alacak. Temmuz ayının kira artış oranı haziran enflasyon rakamları ile netleşecek. Haziran ayı enflasyon verileri 3 Temmuz 2024 Çarşamba günü saat 10.00'da açıklanacak.

Haziran ayı kira zam tavanı mayıs enflasyonu ile belli oldu. Mayıs ayında 12 aylık ortalama enflasyon yüzde 62,51 oldu. Buna göre kontrat süresi dolan iş yeri sahipleri, kiraları için yüzde 62,51 oranında zam yapabildi.

Yüzde 25 zam sınırı halen uygulandığı için söz konusu oran konut kiralarında geçerli olmadı.

Uzmanlara göre zam sınırı uygulamasının kalkması ile kira piyasası normalleşme başlayacak. Kontratların normale dönmeye başlayacağını belirten uzmanlar, fiyatların bir süre sabitlenmesi ve enflasyonun gerilemesiyle kiralarda reel anlamda düşüş olabileceğini ifade etti.

KAYNAK: NTV
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 1
  • misafir 3 hafta önce Şikayet Et
    Öyle bir sınır mı vardı? Sayın ev sahibime %100, %130, %110 zam yaptım hala piyasadan ucuza oturuyorsun diyor. Girdiğimde de semptin en pahalı kirasını veriyordum. Anlamadım. Maaşı komple verirsek rahatlayacak herhalde. Kiralar mı yüksek bizim maaşlar mı düşük bilemedim.
    Cevapla