Bakanlıktan bayram trafiğine yakın takip

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Kurban Bayramı tatilinde karayolu trafiğinin Akıllı Ulaşım Sistemleri (AUS) ile anlık olarak yakından takip edildiğini söyledi.

Bakanlıktan bayram trafiğine yakın takip
Bakanlıktan bayram trafiğine yakın takip
GİRİŞ 15.06.2024 11:33 GÜNCELLEME 15.06.2024 11:43
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, vatandaşların güvenli yolculuk yapabilmeleri için tüm tedbirlerin alındığını kaydederek, ''Bayram tatilinde ülke genelinde 18 Bölge Müdürlüğü, 123 Şube Şefliği, 15 Tünel Bakım İşletme Şefliği, 25 Otoyol Bakım İşletme Şefliği ve 16 Yap-İşlet-Devret Bakım İşletme Şefliğinde kesintisiz olarak denetimler sürüyor.'' dedi.

Bakan Uraloğlu, Karayollarında alınan bayram tedbirlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bayram tatilinde yaşanması muhtemel trafik yoğunluğu nedeniyle 68 bin 655 kilometrelik yol ağında tüm önlemlerin alındığının altını çizen Bakan Uraloğlu, "Vatandaşlarımızın huzur içinde seyahat etmeleri için bütün tedbirleri aldık. En yoğun seyahatin gerçekleştiği karayollarında 7-24 esasına göre çalışıyoruz.

Ülke genelinde 18 bölge müdürlüğümüz, 123 şube şefliğimiz, 15 tünel bakım işletme şefliği, 25 otoyol bakım işletme şefliği ve 16 yap-işlet-devret bakım işletme şefliğinde kesintisiz olarak denetimlerimizi sürdürüyoruz." dedi.

Karayolları Genel Müdürlüğünce AUS Merkezi'nde bayram tatili süresince anlık izleme ve takiplerin yapıldığını kaydeden Uraloğlu, ''Ülke genelinde bulunan karayolu ağının pek çok önemli noktasında bulunan sensör, kamera ve sistemlerden toplanan sinyal ve veriler AUS merkezimiz üzerinden koordine ediliyor." şeklinde konuştu.

Uraloğlu, yoğun trafik ve kaza gibi istenmeyen durumların önüne geçilmesi amacıyla alınan bu önlemlerin, tatil boyunca yolcuların güvenliğini sağlamak için büyük önem taşıdığını vurguladı."YOL ÇALIŞMALARINA ZORUNLU OLMADIKÇA ARA VERİYORUZ"

Yol yapım, bakım ve onarım çalışmalarının devam ettiği, değişik nedenlerle yolun fiziki standardının düşük olduğu kesimlerde trafik işaretlemelerinin yapıldığını belirten Uraloğlu, daha önce yapılan işaretlemelerin ise gözden geçirildiğini söyledi.

Uraloğlu, ''Yol yapım, bakım ve onarım çalışması yapılan kesimlerde Kurban Bayramı tatili süresince zorunlu olmadıkça çalışmalara ara veriyoruz. Ayrıca bir bölümü kapalı, diğer bölümü iki yönlü trafiğe açık olan bölünmüş yollarda, sürücülerin yanılgıya düşmemeleri için trafik işaret levhalarının belirlenen standartlara uygunluğunu da kontrolünü sağladık.'' diye konuştu.

"TRAFİK İŞARETLERİ VE LEVHALARININ KONTROLÜ YAPILDI"

Karayol ağının kontrol edilerek trafik işaret levhalarında, oto korkuluklarında, sinyalizasyon sistemleri ve kenar dikmelerindeki eksiklerin tamamlandığını vurgulayan Bakan Uraloğlu, "Kirlenen levhaların ve görünürlüğü azalan trafik işaretlerinin görünür olmasını sağladık. Aşırı yağış nedeniyle oluşabilecek sel sularının taşıt yolundan aştığı sınırlı ve istisnai durumlarda, taşıt yolu kenarına su seviyesinin üzerinde olacak şekilde sık aralıklarla onarım yaklaşım levhaları yerleştirilecek.

Değişik nedenlerle taşıt yolundaki daralmalarda ise, heyelan nedeniyle trafiğe elverişle olmayan kısımlarda onarım yaklaşım levhaları kullanılarak trafik yönlendirilecek. Ayrıca vatandaşlarımız ülke genelinde yol durumundaki anlık değişiklikleri Karayolları Genel Müdürlüğü resmi web sitesindeki “Yol Durumu” bölümünden takip edebilirler." şeklinde konuştu."GÜVENLİ YOLCULUK HERKESİN HAKKI"

Bayram tatilinde vatandaşların huzur içinde seyahat etmelerini sağlamak ve trafik kazalarının önüne geçmek amacıyla alınan önlemlerin yanı sıra sürücülerin de dikkatli olması gerektiğini söyleyen Bakan Uraloğlu, "Trafik güvenliğini sağlamak hepimizin sorumluluğu. Hız sınırlarına uymak, emniyet kemeri takmak ve sürüş esnasında cep telefonu kullanmamak sizlerin, sevdiklerinizin ve trafikteki diğer insanların güvenliği için hayatidir. Unutmayın, güvenli yolculuk herkesin hakkı." dedi. Uraloğlu, sürücülerin yol yapım, bakım ve onarımının yapıldığı yol kesimlerindeki uyarı levha ve işaret ile işaretçilere uymalarının ve belirtilen hız limitini aşmamalarının büyük önem taşıdığına dikkat çekti.

Uraloğlu, tatil gidiş ve dönüşlerinde sürücülerin aynı gün ve saatte yola çıkmalarının belli güzergahlarda yol kapasitesinin üzerinde trafik yoğunluğu oluşturduğuna dikkat çekerek, seyahatlerin gün içinde uygun saatlere yayılıp aceleci ve telaşlı davranışlardan kaçınılması uyarısında bulundu. Uraloğlu, herhangi bir nedenle trafiğin durması halinde bulunulan şeritte kalarak şerit ihlali yapılmaması, uzun mesafeli seyahatler için araçların bakımının yaptırılması ve yeterli yakıt alarak araç kapasitesinin üstünde yük ve yolcu taşınmamasını vurguladı.

KAYNAK: HABER7
Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 3
 • Afyon'lu 4 hafta önce Şikayet Et
  Sayın Ulaştırma Bakanım, dün akşam İzmir Afyon istikametinde yoldaydım. İzmir'den Salihli ilçesine kadar trafik polislerinin kavşaklarda bulunmalarına rağmen ve trafik lambalarını gereği gibi müdahale etmediklerini gördüm. Tali yoldan vasıta gelmemesine rağmen lüzümsuz olarak kırmızı ışıklarda beklemek zorunda kaldık, 1 saatlik yolu 3 saatte alabildik.
  Cevapla
 • Osman Güngör 4 hafta önce Şikayet Et
  Emekliye verdiğiniz ikramiye trafikte arabalardan çıkartıyorsunuz Çankırı Kastamonu yolunda yazmış 6439 tl seçimi bekle
  Cevapla
 • misafir 4 hafta önce Şikayet Et
  Sn bakan Allah aşkına şu 31 mart seçimlerden önce açıkladığın eski model hgs geçişleri serbest geçiş yapacağız sözünüz arkasında durun. 3 şeritli yol eski model hgs geçişleri sebebiyle 5-6 şerit oluyor. kaza yapmak için azami dikkat gerekiyor.
  Cevapla