Kamuda servisler kaldırılacak mı?

Hükümetin açıkladığı tasarruf tedbirleri kapsamında kamuda servislerin kaldırılması kararına ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. NTV'nin edindiği bilgiye göre, bu karar gözden geçirilecek.

Kamuda servisler kaldırılacak mı?
Kamuda servisler kaldırılacak mı?
GİRİŞ 12.06.2024 11:13 GÜNCELLEME 12.06.2024 12:26
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Kamuda servis uygulaması 9 yıldır, toplu sözleşme ile imza altında.

2015 yılında 3. dönem toplu sözleşmesi ile imza altına alınan servis uygulamasından Türkiye genelinde 120 bin memur faydalanıyor.

13 Mayıs'ta açıklanan kamuda tasarruf tedbirleri kapsamında servislerin kaldırılması kararına başta yetkili sendika Memur-Sen olmak üzere birçok sendika itiraz etti. Toplu sözleşme hukukun askıya alındığı savunan sendikalar, iptali için Danıştay'a başvuru yaptı.

KARARIN YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLMESİ GÜNDEMDE

Karar yalnızca kamu çalışanları tarafından değil, servisçi esnafı tarafında da tepkiyle karşılandı.

Ankara'da 7 bin 328 servis aracının 5 bini kamu personelini taşırken İstanbul'da bu rakam 4 bin, İzmir'de ise 600.

17 ilin servis odası temsilcileri geçen ay Ankara'da "Servisimi dokunma" eylemi yapmış kararın yeniden gözden geçirilmesini talep etmişti.

KARAR İPTAL EDİLECEK Mİ?

Tasarruf tedbirleri kapsamında alınan, kamuda servislerin kaldırılması kararının yeniden gözden geçirilmesi planlanıyor.

Edinilen bilgiye göre; uygulama kurum ve kuruluşların inisiyatifine bırakılabilir.

KAYNAK: NTV/SİBEL CAN
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 2
  • Mehmet 1 ay önce Şikayet Et
    Bu servis hakkından sadece Ankara, İstanbul ve İzmir faydalanıyor. Varsın servis kaldırılsın. Esasında iş kanununa göre çalışanların yol parasını, yemek bedelini işverenin karşılaması gerekiyor. Memura farklı bir gözle bakıldığından ve dahi etkisiz eleman olan sözüm ona sendikaların yüzünden herşey berbat gidiyor.
    Cevapla
  • Serdar 1 ay önce Şikayet Et
    BÜTÜN MEMURLARA vericen akbili
    Cevapla