Türkiye gri listeden çıkacak mı? Bakan Şimşek, Singapur'a gidiyor

Mali Eylem Görev Gücü (FATF), Türkiye'nin gri listeden çıkışını bu ay sonunda değerlendirecek. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de 28 Haziran'daki toplantıya katılmak üzere Singapur'a gidecek.

Türkiye gri listeden çıkacak mı? Bakan Şimşek, Singapur'a gidiyor
Türkiye gri listeden çıkacak mı? Bakan Şimşek, Singapur'a gidiyor
GİRİŞ 12.06.2024 09:51 GÜNCELLEME 12.06.2024 11:49

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu ay sonunda yapılacak Türkiye'nin gri listeden çıkabileceği Mali Eylem Görev Gücü (FATF) toplantısına katılmak için Singapur'a gidecek.

Konu hakkında bilgi sahibi bir kaynak Şimşek'in de 28 Haziran'daki ilgili toplantıya katılmak için Singapur'a gideceğini söyledi.

FATF, Türkiye'yi 2021 yılında gri liste tabir edilen listeye almıştı.

Türkiye 40 standardının 39'u ile uyumlu. FATF'tan bir heyet geçen ay, Türkiye'nin kara para aklama ve yasa dışı finansmanın önlenmesine ilgili uygulamalarını yerinde değerlendirme için ülkeyi ziyaret etmişti.

Ekonomi yönetimi Türkiye'nin ay sonunda gri listeden çıkmasını beklediğini, aksi bir kararın ise siyasi olacağını söylüyor.

KAYNAK: REUTERS
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.