Bakanlık duyurdu! Yeni halk plajları geliyor! O kişilerden 100 Euro ücret alınacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, yeni halk plajlarının açılacağını ve kaçak işletmelere izin vermeyeceklerini belirtti. Mapa şamandıraya bağlanan teknelerden de günlük 100 euro ücret alacaklarını açıkladı.

Bakanlık duyurdu! Yeni halk plajları geliyor! O kişilerden 100 Euro ücret alınacak
Bakanlık duyurdu! Yeni halk plajları geliyor! O kişilerden 100 Euro ücret alınacak
GİRİŞ 19.05.2024 02:51 GÜNCELLEME 19.05.2024 02:52
Bu Habere 54 Yorum Yapılmış

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "Denizler Halkındır" sloganıyla yeni bir hareket başlatacaklarını açıkladı.

'BU YAZ 'DENİZLER HALKINDIR' SLOGANIYLA HAREKET BAŞLATIYORUZ'

Özhaseki, CNN Türk canlı yayınında sahillerin işgaline karşı yeni bir çalışma başlattıklarını söyleyen Bakan Özhaseki'nin açıklamaları şu şekilde:

Ülkemizin dört bir köşesi denizlerle kaplı vaziyette. Denize girme bakımından en güzel imkanlara sahibiyiz. Mavi bayraklı plaj sayısında dünya üçüncüsüyüz. 555 tane mavi bayraklı plajımız var. İspanya ve Yunanistan bizden fazla plaja sahip yerler. Oralarda da plajları ikiye bölmüşler yoksa bizim daha fazla plajımız var. Sahilde kıyı bandı kuralı 50 metre. Bu kurala uyulmadığını görüyoruz. Biz bu yaz 'Denizler Halkındır' sloganıyla bir hareket başlatıyoruz.

'NE KADAR KAÇAKÇILIK VARSA TEMİZLİĞE BAŞLIYORUZ'

Sahil şeritlerini tarıyoruz. Denizler halkın projesiyle ne kadar kaçak yapı varsa yıkılacak. Biz kendimize iki tane misyon biçtik. Baştan sona bütün gücümüzle deprem olduğundan beri bütün gücümüzü deprem bölgesine aktardık. Biz deprem bakanlığı gibi algılanmaya başladık.

Ne kadar kaçaklık varsa, işgal varsa, vatandaşın denize erişimini engelleyecek rant elde edecek insan varsa temizliğe başlıyoruz. Orada halkın denize rahat ulaşımını engelleyen ne varsa yok edeceğiz. Orada bir birim kurarak kendi içimizde halka açık yerler oluşturacağız.

'BAKANLIK TARAFINDAN YENİ HALK PLAJLARI AÇILIYOR'

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafında da halk plajları açılıyor. Ne kadar onlardan talep geldiyse tamamını imzaladım. Kendi Çevre Ajansı bünyemizde bir kuruluşumuz var. Plajları kendimiz işleteceğiz. Orada yapacağımız şey temizlik ve insanların günübirlik ihtiyaçlarını karşılamak.

'MAPA ŞAMANDIRAYA BAĞLANAN YATLARDAN GÜNLÜK 100 EURO ÜCRET ALINACAK'

Bunlar bulabildikleri yerlere bağlıyorlardı. Ağaçlara bağlıyorlardı. Sahillerde şamandıra dediğimiz bir sistem 50 metre arayla mapa şamandıra koyacağız oraya bağlayacaklar.

Gemilerin kanunen belli yerlere sintine denilen kirlilikleri vermeleri lazım. Ben soruyorum kaptanlara ne yapıyorsunuz diye. Açığa bıraktıklarını itiraf ediyorlar. Çevre cezaları ağır aslında. Geçen bir gemiye 90 milyon ceza kestik.

Özhaseki, mapa şamandıraya bağlanan yatlardan günlük 100 euro ücret alacaklarını da sözlerine ekledi.

Muhammet Arif Güreli Haber7.com - Editör
Haber 7 - Muhammet Arif Güreli

Editör Hakkında

1999 yılında İstanbul'un Ümraniye ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. 2022 yılında Üsküdar Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden dereceyle mezun oldu. İnternet Haberciliğine ilk olarak üniversite sıralarındayken kurduğu internet haber sitesiyle başladı. Kurduğu sitede, 1 yıl kadar sağlık, spor ve kültür kategorilerinde röportaj, özel haber ve analiz yazıları yazdı. Staj eğitimini ise Haber7.com'da tamamladı. Mezun olduğu 2022 yılından bugüne dek Haber7.com ailesinde başlıca gündem, siyaset, dünya, ekonomi kategorileri olmak üzere birçok özel haber, grafik ve video hazırladı. Hala Haber7.com ailesinde Gündem Editörü olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 54
 • Holding 1 ay önce Şikayet Et
  Halk plajına ne gerek var. Holdinglere verin turizm geliri olsun. Millet denize girince GSMH yükselecek. Holdingler daha iyi işletir.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Vallahi bunu yapın gelecek seçimler garanti eğer insan nankör değilse
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Sayın bakanım doğu karadenizde doğru türüst plaj yok birazda burayı düşünün
  Cevapla
 • İşçi 1 ay önce Şikayet Et
  Sahil kenarlarını herkes ipotek altına almış. Devletimiz bunun üzerine gitmeli
  Cevapla
 • Süleyman Temizce 1 ay önce Şikayet Et
  Bu adam dediğini yapar Kayseri belediyesinde iken Erciyes Dağını satın aldı oteller kayak tesisleriyle dağı ihya etti
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle