Arap ülkelerinin çabasına Türkiye desteği! 'Önemli sinyaller aldık'

Türk ve Arap Ülkeleri İşbirliği Derneği (TÜRAP) Genel Başkanı Sabuhi Attar, Türkiye'de genelde gayrimenkule yatırım yapmayı tercih eden Arap iş insanlarını tarım ve sanayi sektörlerine çekmeye çalıştıklarını belirtti.

Arap ülkelerinin çabasına Türkiye desteği! 'Önemli sinyaller aldık'
Arap ülkelerinin çabasına Türkiye desteği! 'Önemli sinyaller aldık'
GİRİŞ 18.05.2024 13:38 GÜNCELLEME 18.05.2024 13:38
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Attar, Arap ülkeleri ve Türkiye arasında ekonomik işbirliğini artırmak amacıyla dernek ve Turabexpo Fuarcılık işbirliğiyle 5-6 Haziran'da İstanbul'da Türk-Arap Ekonomi Zirvesi ile 10. Türk-Arap Gıda ve Gıda Teknolojileri Fuarı ve 8. Türk-Arap Tarım ve Tarım Teknolojileri Fuarı'nı eş zamanlı olarak gerçekleştireceklerini belirtti.

Zirve ve fuarlar kapsamında Arap ülkelerinden bine yakın iş insanını ağırlayacaklarını bildiren Attar, etkinliklerin ikili işbirlikleri ve ortak yatırımları canlandıracağına inandıklarını kaydetti.

Türkiye'nin Arap coğrafyasına yaptığı ihracatın artış ivmesini sürdürdüğünü aktaran Attar, "Güzel rakamlara ulaştık. Baharat Yolu'nun önemi arttı. Cumhurbaşkanımız da geçen ay bu konuyla ilgili toplantılar yaptılar. İnşallah bu projeyle ilgili biz de çalışmalar yapıyoruz. Hem Türk firmalarımızı hem Arap firmalarımızı bir araya getirip yatırım ve projeleri masaya yatırıyoruz." dedi.

Gıda ürün ve teknolojilerinin Arap ülkeleri için çok önemli olduğunu, bu konuda bir sanayileşme çabası içinde olduklarını belirten Attar, "Onların ihtiyaç duyduğu makineler Türkiye'de üretildiği için gıda teknolojisi buluşması çok önemli. Arap ülkelerinin sanayileşmesi ve kalkınmasını bir hamle olarak görüyoruz ve destekliyoruz. Türkiye'den bu anlamda ticaret yapılabilir, bununla ilgili önemli sinyaller aldık." diye konuştu.

Sabuhi Attar, geçmiş dönemde Arap iş insanlarının Türkiye'de daha çok gayrimenkul üzerine yatırım yapmayı tercih ettiğini ifade ederek amaçlarının bu yatırımları sanayi ve tarıma yöneltmek olduğunu sözlerine ekledi.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 1
  • Vatandaş ! 1 ay önce Şikayet Et
    Arkadaş ! Türkiyede çiftlik kurup 500 büyük baş hayvanı barındıran işletme kurana VATANDAŞLIK verirsen ! Araplar ev almaz ! Aklını Kullan !
    Cevapla