Merkez Bankası raporunda asgari ücret ayrıntısı

"Asgari ücrete ara zam olacak mı?" tartışmaları devam ederken Merkez Bankası'nın enflasyon raporunda önemli bir bölüm asgari ücretin etkilerine ayrıldı.

Merkez Bankası raporunda asgari ücret ayrıntısı
Merkez Bankası raporunda asgari ücret ayrıntısı
GİRİŞ 11.05.2024 17:14 GÜNCELLEME 11.05.2024 17:14
Bu Habere 66 Yorum Yapılmış

"Asgari ücrete bu yıl ara zam olacak mı?" tartışması sürerken Merkez Bankası'nın son enflasyon raporunda da asgari ücrete ilişkin önemli değerlendirmeler yer aldı.

İlave ücret güncellemesi olmamasının dezenflasyon sürecini destekleyeceği belirtildi.

Enflasyon gerçekleşmelerinin doğrudan veya dolaylı olarak ücretler üzerinden hizmet sektörü fiyatlama davranışını etkilediği ifade edilen raporda hizmet sektörünün ağırlığını oluşturan üç alt gruba işaret edildi.

Lokanta, otel, kira ve ulaştırma gruplarının hizmet sektörünün yüzde 58,5'ini oluşturduğu belirtildi.

Enflasyonun yüksek seyrettiği dönemlerde çalışanın satın alma gücünün korunması için ücretlerin enflasyon gerçekleşmeleriyle telafi edilmesinin emek yoğun olan hizmet sektöründe geçmiş enflasyonun önemini artırdığı ifade edildi. Geçmiş hizmet enflasyonun ise yaklaşık yüzde 40’ının bir sonraki çeyreğe aktarıldığı belirtildi.

Geriye doğru endekslemenin yani geçmişteki enflasyona göre; fiyat belirlemenin, başta kira alt grubu olmak üzere hizmetler sektöründe yaygın olduğu tespiti de paylaşıldı.

ARA ZAM ENFLASYONU ETKİLER Mİ?

Ekonomistler, enflasyon raporundaki değerlendirmelerin olası bir ara zammın yıl sonu enflasyon tahminini bozabileceğine işaret ettiğini belirtiyor.

Merkez Bankası Başkan Fatih Karahan'ın 2023 yılı enflasyon hedefine ilişkin hükümete gönderdiği açık mektupta da "Asgari ücretin yılda bir kez güncellenmesi, öngörülen dezenflasyon patikasının tesisi açısından kritik önemde" ifadesine yer verilmişti.

KAYNAK: NTV
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 66
 • Hugh 2 ay önce Şikayet Et
  Asgari ücreti devlet mi veriyor. Patronun parasına devlet mi sahip çıkıyor.
  Cevapla
 • Vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  Memur zamları artırmıyor, asgari ücretli ve emekli zammı artıyor demi.ben yılın 4 ayı yatan memurdan kiraladığım evin kirasını ödeyemiyorum eyyyy yetkililer diyeceklerim bu kadar.
  Cevapla
 • Mustafa 2 ay önce Şikayet Et
  İnşallah memura zam yapmazsınız, enflasyonu yükselten memur kesimi, onlara enflasyon vız geliyor,ne de olsa aynı oranda zam alıyorlar
  Cevapla
 • Adnan usta 2 ay önce Şikayet Et
  Ben hakkımı helal etmiyorum zehir zıkkım olsun Bu Cihanda öbür tarafta da iki elim yakamızda olsun Kim Yetimin fakirin paranın hakkını diyorsa zehir zıkkım olsun Hakkımı helal etmiyorum
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Asgari ücret sektörel bazlı olmalı her işin asgari ücreti farklı olmalı nitelik sınıf landırlmaları göre verilmli 30 yıl çalışanla 1 birgün calisanin maaşı aynı olmamalı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle