Konut fiyatlarında artış eğilimi sürüyor

Merkez Bankası verilerine göre konut fiyat endeksi, şubatta geçen aya göre yüzde 2,2'lik artış kaydetti. Yıllık bazda bakıldığında ise fiyat artışı, 2019 Aralık'tan bu yana ilk kez enflasyonun altında kaldı.

GİRİŞ 24.04.2024 10:20 GÜNCELLEME 24.04.2024 11:49
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Konut Fiyat Endeksi (KFE), şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 2,2 oranında artarak 1.216 seviyesine yükseldi.

Merkez Bankası verilerine göre bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 58,3 oranında artan KFE, aynı dönemde reel olarak yüzde 5,1 oranında azaldı.

Şubat ayında enflasyon yüzde 67,07 olarak açıklanmıştı. Böylece konut fiyatlarında yıllık artış 2019 Aralık ayından bu yana ilk kez manşet enflasyonun altında kaldı.

İstanbul, Ankara ve İzmir’in konut fiyat endekslerindeki gelişmeler değerlendirildiğinde, şubat ayında bir önceki aya göre, sırasıyla yüzde 1,5, 2 ve 1,6 oranlarında artış gözlendi.

Endeks değerleri bir önceki yılın aynı ayına göre, İstanbul, Ankara ve İzmir’de sırasıyla yüzde 45,6, 72,9 ve 57,4 oranlarında artış kaydetti.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 8
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  İnsanların alım gücü kalmadı tabi ki düşer .Kaç kişi ev alma bütçesine sahip.Artık krediler de vatandaşın ev alamaması için yükseltildi.
  Cevapla
 • Heh 2 hafta önce Şikayet Et
  Ovp ile enflasyon düşecek bekleyin.
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Kimse ev almıyor... Faizler olmuş evereest tepesi...
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  iyi li yüksek yoksa bu namussuzlar 1 milyonluk evi 10 milyon yapardı bundan emin olabilirsin
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  artış olmayan ne varki bayım gösterin de bilelim.
  Cevapla
 • Mizah 1 ay önce Şikayet Et
  Yerlerde sürünsünler yerli milli beceriksizin konut politikaları ile ülke nüfusunu durdurmayı başardılar. Biri hala konuşuyor. Ne yüzle konuşuyorsa.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle