Ücretsiz doğalgaz için 5 milyar 195 milyon liralık ödeme

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, ücretsiz doğalgaz uygulaması kapsamında bakanlığın bütçesinden 24 Nisan 2023'ten bu ay başına kadar 5 milyar 195 milyon liralık ödeme yapıldığını bildirdi.

GİRİŞ 22.04.2024 14:19 GÜNCELLEME 22.04.2024 17:35
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar, CHP Bolu Milletvekili Türker Ateş'in vatandaşlara ücretsiz dağıtılan doğal gazın miktarına ilişkin yazılı soru önergesini yanıtladı.

Bayraktar, Doğalgaz Tüketimine İlişkin Sistem Kullanım Bedelleri Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'ne göre konut, ibadethane ve cemevi abonelerinin 24 Nisan ile 31 Mayıs 2023 tarihleri arasındaki ilk tüketim faturalarının tamamının devlet tarafından karşılandığını, sonraki faturalarında ise 25 standart metreküpe kadar doğal gaz tüketimi için oluşan maliyetin de 1 Mayıs'a kadar yine devlet tarafından karşılanacağını hatırlattı.

Bayraktar, yazılı soru önergesinde şu bilgileri paylaştı:

"Bugüne kadar indirime esas 4 milyar 448 milyon 705 bin 628 metreküp doğal gaz için Bakanlığımız bütçesinden 5 milyar 195 milyon 769 bin 876 TL sistem kullanım bedeli ödemesi yapılmıştır. Bununla birlikte ülkemizde konut, sanayi, elektrik santralleri ve diğer sektörlerin doğal gaz tüketimi çeşitli ülkelerden ithal edilen doğal gaz ile Karadeniz Sakarya Gaz sahasından üretilen yerli doğal gazın birlikte iletim sistemine verilmesiyle karşılanmaktadır.

Bu kapsamda, doğal gaz iletim sisteminde gerek Karadeniz Sakarya Gaz sahasından üretilen gerek çeşitli ülkelerden ithal edilen doğal gaz karışık halde bulunmakta olup, ücretsiz dağıtılan doğal gazın içerisindeki yerli doğal gaz miktarı ayrıca tespite konu edilmemektedir."

KAYNAK: AA
Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 9
 • Yorum.. 1 ay önce Şikayet Et
  Allah devletimize zeval vermesin... İçimizde çok Ermeni Yunan Yahudi tohumu var... Soyadı kanunu ile gizlenmiş..
  Cevapla
 • mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  Türker Ateş fesatliktan kansere yakalanabilir di simdide dudağı patlar öfkeden onun cebinde olsa iyi olurdu ellam
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Bir yıldır yakıyorsun, hala bu gaz nerede diye soruyorsun. Biraz vicdan, nankörsünüz nankör.
  Cevapla
 • TS-61 1 ay önce Şikayet Et
  İşte sizin gibiler bu ülkede hep çıkar bekleyenlerdensiniz
  Cevapla
 • AKIN ERÇETİN 1 ay önce Şikayet Et
  Devletimiz e sonsuz teşekkürler bir yıl boyunca her ay 25 m küp doğal gaz bedava kullanırdı gibi için
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle