Türkiye ile Mısır arasında doğal gazda işbirliği görüşmesi

Habur'dan sonra en stratejik ve Irak'a direkt olarak geçişi sağlayacak olan Ovaköy Sınır Kapısı açılıyor. Yeni sınır kapısı, İpek Yolu için bir milat olarak kabul edilirken Türkiye'nin ihracatına büyük katkı sunacak.

Türkiye ile Mısır arasında doğal gazda işbirliği görüşmesi
Türkiye ile Mısır arasında doğal gazda işbirliği görüşmesi
GİRİŞ 17.04.2024 13:59 GÜNCELLEME 17.04.2024 13:59

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) Genel Müdürü Abdulvahit Fidan ile Mısır'ın Ankara Büyükelçisi Amr el-Hamami doğal gazda iş birliğine dair istişarelerde bulundu.

BOTAŞ'ın internet sitesinden yapılan açıklamada, görüşmenin BOTAŞ ile Mısır firması EGAS arasında yürütülen doğal gaz iş birliği kapsamında dün gerçekleştirildiği kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 14 Şubat'taki Kahire ziyaretine de değinilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Gerçekleştirilen Kahire ziyareti kapsamında BOTAŞ ve Mısır milli doğal gaz şirketi EGAS arasında yapılan görüşmede taraflar iş birliklerini geliştirme hususunda mutabık kalmıştı. Takip eden süreçte, şirketler arasında potansiyel ortaklık alanlarına dair müzakereler hız kazandı. İş birliğinin ileri boyutlara taşınması amacıyla BOTAŞ Genel Müdürü Fidan, 16 Nisan'da Mısır'ın Ankara Büyükelçisi Amr el-Hamami ile bir görüşme gerçekleştirdi."

Açıklamada, görüşme kapsamında iki devlet şirketi arasında devam eden müzakere sürecine dair istişarelerde bulunulduğu, Büyükelçi el-Hamami'nin doğal gaz başlığı altında ticaretten altyapı projelerine birçok alanda ilerleyen iş birliği hakkında duyulan memnuniyeti dile getirdiği kaydedildi.

KAYNAK: AA
Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.