Borsa için önemli tavsiye! O hisselere dikkat...

Seçim belirsizliğinin ortadan kalkmasıyla piyasalarda pozitif hava sürüyor. Borsa İstanbul güne yüzde 0,31 değer kazançla 9 bin 186 puandan başlarken, altında yükseliş sürüyor.

GİRİŞ 02.04.2024 14:51 GÜNCELLEME 02.04.2024 14:51
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Borsa İstanbul güne yüzde 0,31 yükselişle 9 bin 186 puandan başladı.

Seçim belirsizliğinin ortadan kalkmasıyla yabancı yatırımcı girişinde ivmelenme beklentisiyle borsada yön yukarı. Altın fiyatları ise yükselişini sürdürürken, kurda oynaklık sınırlı.

Marbaş Menkul Değerler Yatırım Uzmanı Aziz Kaçmaz, piyasalara ilişkin beklentileri Haber7'ye değerlendirdi. Yatırımcılara tavsiyelerde bulundu. 

SEÇİM SONRASI BORSADA BEKLENTİLER NELER?

"4-4,5 yıl sürecek bir seçimsiz döneme girilmesi piyasalarda pozitif fiyatlamalara neden oluyor" diyen Kaçmaz, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in mevcut politikalara devam edileceğine dair mesajlar vermesinin yabancı yatırımcı açısından oldukça önemli olduğunun altını çizdi.

Yabancı yatırımcıların geçen hafta 428 milyon dolarlık alım gerçekleştirdiğini hatırlatan Kaçmaz, yılın ikinci yarısı itibariyle yabancı girişinin hızlanacağını belirtti. Borsada 9 bin 300 puan üzerinde kalıcılığın sağlanmasının kritik olduğuna dikkat çeken Kaçmaz, "Bu seviye yukarı yönlü kırılırsa borsada yeni zirveler görürüz" dedi. Aşağıda ise 9 bin - 9 bin 100 puan aralığı olduğunu ifade etti. 

"Para artık çok maliyetli" diyen Kaçmaz, borsa yatırımcısına uyarılarda bulundu. Diğer yıllara göre doğru hisse seçiminin daha önemli olduğuna işaret eden Kaçmaz, yabancı yatırımcıların alım yaptığı hisselerin yükselişte olacağı tavsiyesinde bulundu. "Yabancılar daha çok bankacılık ve holding hisseleri alacak" diye konuştu.

ALTINDA YÜKSELİŞ SÜRÜYOR

Yükseliş eğilimini üst üste altıncı işlem gününe taşıyan altının ons fiyatı, bugün yüzde 0,1 primle 2 bin 255 dolarda seyrediyor. 

Altının gram fiyatı, yeni güne ise değer kaybıyla başlamasının ardından yüzde 0,2 azalışla 2 bin 330 lira seviyesinde bulunuyor. 

Ons altının beklentiler doğrultusunda ciddi bir yükseliş eğiliminde olduğuna işaret eden Kaçmaz, Fed'in ilk faiz indirimine en geç Temmuz ayında gideceğinin altını çizdi. Geri çekilmelerin altında alım fırsatı olduğunu belirten Kaçmaz, yıl sonu gram altın beklentisinin 3 bin lira olduğunu vurguladı.

ENFLASYON VERİSİ YARIN AÇIKLANACAK

Merkez Bankası'nın faizi 500 baz puan artırdığı toplantıda yayınladığı metinde, enflasyonun beklentilerin üzerinde geleceğine işaret ettiğini belirten Kaçmaz, MB'nin enflasyonla mücadele noktasında aldığı önlemlerin Nisan ayında sonuç vereceğinin altını çizdi.

Piyasanın enflasyon verisini fiyatladığına işaret eden Kaçmaz, "Yarın gelecek yüksek verinin Merkez Bankası tarafından önlemi alındı. Enflasyonda düşüş Nisan ayı itibariyle düşüşe geçecek" diye konuştu.

KAYNAK: HABER7
Derya Yüce Haber7.com - Editör-Muhabir
Haber 7 - Derya Yüce

Editör Hakkında

YORUMLAR 6
 • vatandaş 2 hafta önce Şikayet Et
  Bu maliye bakanı orada burada Kürtçe konuşup, emekliyede zam vermem diyerek AKP yi zora soktu bir AKP li emekli olarak oyu mu üç kuruş için değiştirmedim ama bu Maliye bakanı nın değişmesi şart,hepimiz Hazreti Adem in soyundanız hatırlatayım
  Cevapla
 • Ahmet 2 hafta önce Şikayet Et
  Ne olumlu havası bütün hisselerimiz çakılıyor iki gündür
  Cevapla
 • ilcan 2 hafta önce Şikayet Et
  yalan başkası yalan
  Cevapla
 • Ersan 2 hafta önce Şikayet Et
  SPK yönetimi gitmeden borsada kimse para kazanamaz SPK yükselen hisseye ceza verip yatırımcının zarar etmesini sağlıyor mesela kalkınma ve yatırım bankası var yükselişe geçtiği an cezayı basıyor SPK isterseniz inceleyin piop diye bir bela çıkardılar yatırımcının canını okuyor paralar çalınıyor
  Cevapla
 • bulut33171 2 hafta önce Şikayet Et
  haklısın ayrıca Türk firmarının yükselmesini önlüyor. ceza keilmiyen firmalara dikkat edin bakın .
  Cevapla
 • Toprak 2 hafta önce Şikayet Et
  Ne olur yapmayın etmeyin insanları yastık altına altın biriktirmeye yönlendirmeyin enflasyon fırladı birazda çalışmaya, üretmeye istihdam etmeye yönlendirin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle