Seçim sonrası Cevdet Yılmaz ve Mehmet Şimşek'ten ilk açıklama!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, seçim sonuçlarına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

GİRİŞ 01.04.2024 13:07 GÜNCELLEME 01.04.2024 17:33
Bu Habere 246 Yorum Yapılmış

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten 31 Mart yerel seçimleri sonrası ekonomi mesajı geldi.

Bakan Şimşek "OVP’de açıklanan takvime uygun olarak hayata geçireceğimiz yapısal reformlar ile ekonomide dönüşümü gerçekleştirerek verimlilik ve rekabet gücü artışı sağlayacağız." dedi. 

Bakan Şimşek açıklamasında "Ana hedefimiz olan enflasyonu kalıcı olarak tek haneye düşürmek için sıkı para, seçici kredi ve gelirler politikasına ilaveten kamuda harcama kontrolü yaparak tasarrufu ön planda tutacağız" ifadelerini kullandı.

Bakan Şimşek'in açıklaması şöyle:

"Mahalli seçim sonuçları milletimiz ve ülkemiz için hayırlı olsun. Eylül 2023’te açıkladığımız Orta Vadeli Programımızı (OVP) güçlendirerek kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz.

"ANA HEDEFİMİZ TEK HANELİ ENFLASYON"

Ana hedefimiz olan enflasyonu kalıcı olarak tek haneye düşürmek için sıkı para, seçici kredi ve gelirler politikasına ilaveten kamuda harcama kontrolü yaparak tasarrufu ön planda tutacağız. OVP’de açıklanan takvime uygun olarak hayata geçireceğimiz yapısal reformlar ile ekonomide dönüşümü gerçekleştirerek verimlilik ve rekabet gücü artışı sağlayacağız.

"KARARLIYIZ, BAŞARACAĞIZ"

Böylece sürdürülebilir büyüme amacımıza ulaşarak sağlayacağımız kalıcı refah artışı toplumun tüm kesimlerince paylaşılacaktır. Başarıya giden yol azim, kararlılık ve sabır ister. Azimliyiz, kararlıyız, başaracağız."

 

CEVDET YILMAZ'DAN ENFLASYON MESAJI

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, 'Bu yılın ikinci yarısından itibaren enflasyonla mücadelemizin sonuçlarını belirgin bir şekilde görmeye başlayacağız. Böylece, yapılan ücret artışlarının zamanla erimesini önleyecek, kalıcı refah artışı sağlayacağız.' dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz'ın açıklamaları şöyle; Türkiye, Mahalli İdareler Seçimlerini demokrasisine yaraşır bir biçimde gerçekleştirmiştir. Vatandaşımızın iradesi ile oluşan sonuçların ülkemize, milletimize ve şehirlerimize hayırlı olmasını diliyorum.

Demokrasi ve kalkınmada daha yüksek hedeflere ulaşma yolunda, hayati derecede öneme sahip dört yılı aşan seçimsiz bir döneme girmiş bulunuyoruz.

Pandemi sonrası dünyadaki ekonomik daralmaya, bölgemizdeki savaşlara, tarihimizin en büyük afetinin getirdiği ilave yüklere rağmen, ülkemiz güçlü yapısını korumaktadır.

Bu dönemde, depremin yaralarını saracak ve şehirlerimizi geleceğe çok daha dirençli bir şekilde hazırlayacağız.

Ekonomide büyümeyi, istihdamı ve ihracatımızı artırıyor, cari açığımızı düşürüyoruz. Yatırım ve üretim ile bünyemizi güçlendiriyoruz.

Gerek ekonomik gerek sosyal bakımdan enflasyonla mücadele temel önceliğimizdir. Geçen sene ilan ettiğimiz programımızı kararlı bir şekilde uygulayarak bunu başaracağız.

Bu yılın ikinci yarısından itibaren enflasyonla mücadelemizin sonuçlarını belirgin bir şekilde görmeye başlayacağız. Böylece, yapılan ücret artışlarının zamanla erimesini önleyecek, kalıcı refah artışı sağlayacağız.

Ekonomide yapısal reformlar yaparken, kamu yönetiminin verimliliğini geliştirmeye, demokratik standartlarımızı yükseltmeye, daha etkin işleyen bir adalet sistemi tesis etmeye odaklanacağız.

Amacımız demokratik istikrar içinde büyümek ve büyümenin nimetlerini tüm kesimlere adaletli bir şekilde yansıtmaktır.

 

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 246
 • İsmailİ 1 ay önce Şikayet Et
  Kocaman ülke, her yer petrol, doğalgaz, bor, tatlı su, deniz, madenler, tarım, hayvancılık, sanayi ve buna benzer binlerce nimet ama nedense hala kendimize yetmeyen bir ülkeyiz. Bunun sadece bir sebebi var bizler adamgibi çalışmıyor ve üretmiyoruz yani becerikli değiliz. Yazıklar olsun bizlere.
  Cevapla
 • MEHMET NURULLAH 1 ay önce Şikayet Et
  devlet kurumlarındaki israfı, yüzde sıfır kırımla verilen ihaleler, usulsüz şekilde dağıtılan paralar... roman yazılır. Devlet denetimi sıkı bir şekilde yapmalı
  Cevapla
 • Serkan 1 ay önce Şikayet Et
  Ben sayın Mehmet Şimşek Beyi 100% güveniyorum! Senin dezenformasyon ve algı içerikli boş laflarına asla güvenmiyorum!
  Cevapla
 • ARİF GÖK 1 ay önce Şikayet Et
  CHP seçim kazanmadı ak parti seçmeni sandıga gitmedi
  Cevapla
 • yorumcu 1 ay önce Şikayet Et
  Kamu tasarruf edecekmiş.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle