Krediyle ev almak hayal mi oldu?

Yüksek faiz oranlarına rağmen kredili konut satışları artmaya başladı. Şubat ayında ipotekli konut satışı 8 bin 827 olarak gerçekleşti. Uzmanlar, kredili satışların adedinde artış olmasına rağmen kredi miktarının gerilediğine dikkat çekti.

Krediyle ev almak hayal mi oldu?
Krediyle ev almak hayal mi oldu?
GİRİŞ 15.03.2024 16:22 GÜNCELLEME 15.03.2024 16:22
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Konutta kredi faizleri zirvede seyrediyor. Buna rağmen kredili konut alımları da artmaya başladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) konut istatistiklerine göre kredili konut alımı şubat ayında artış gösterdi.

İpotekli konut satışları, şubatta 8 bin 827 olarak gerçekleşirken, ocak ayında bu rakam 5 bin 935 olarak açıklanmıştı. Şubat ayında ipotekli konut satışının toplam konut satışı içerisindeki payı yüzde 9,4 olarak açıklandı.

Kredili konut satışları yıllık bazda ise 49 geriledi. Bu arada kredi faizleri yıllık yüzde 40'a yaklaşmış durumda.

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanvekili Mustafa Hakan Özelmacıklı, ipotekli satışların adedinde artış olduğunu ancak kullanılan kredi miktarının gerilediğini ifade etti.

Özelmacıklı'ya göre vatandaşlar konut alımlarında eksik kalan kısımları tamamlamak kredi çektiğini belirtti.

Dar ve orta gelirli kredi ile ev almasının zorlaştığını vurgulayan Özelmacıklı, bir milyonluk kredinin aylık ödemesinin 35 bin liraya ulaştığına dikkat çekti.

KİRA FİYATLARI ARTAR MI?

Gayrimenkulde arzın yetersizliğine dikkat çeken sektör temsilcileri, kira fiyatlarının önümüzdeki yaz aylarında yeniden yükselişe geçebileceğini ifade etti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), ocak ayında konut sahibi kişilerin yeni alımları için kredi değer oranını yüzde 75 daraltmıştı. Söz konusu karar ile yatırım amaçlı konut alımının yavaşlatılması hedeflenmişti.

KAYNAK: NTV
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 1
  • verme 1 ay önce Şikayet Et
    garantisi yok ise banka para vermeyecek hele emekli ise sonuc da verse bile kredi mahkeme alamaz der parayi al basina bela faizler yuzsek oalcak ve uc ev daire uzeri olana bir kac yil yenisi satmayin o zaman herkes alir alir fiat iner ise
    Cevapla