Türkiye'den Suudi Arabistan çıkarması!

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Suudi Arabistan'da ikili görüşmeler gerçekleştirecek ve fuar açılışlarına katılacak.

GİRİŞ 03.03.2024 10:57 GÜNCELLEME 03.03.2024 11:11
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Bolat iki gün sürecek ve bugün başlayan ziyaret kapsamında, mevkidaşı Suudi Arabistan Ticaret Bakanı Macid bin Abdullah el-Kasabi'nin yanı sıra, Yatırım Bakanı Halid el-Falih ile Kırsal İşler ve Konut Bakanı Macid el-Hukayl'ın ile görüşecek.

Türkiye-Suudi Arabistan ikili ticaret hacmi, 2023 yılında 6,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bakan Bolat'ın gerçekleştireceği ikili görüşmelerde, mevcut ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve iş dünyaları arasındaki ortaklıkların güçlendirilmesi amacıyla birçok konunun detaylı ele alınması hedefleniyor.

TÜRK İHRAÇ ÜRÜNLERİ FUARI AÇILACAK

Ziyaret kapsamında, 27. IBF Türk İhraç Ürünleri Fuarı'nın açılışı, Bakan Bolat ve Suudi Ticaret Bakanı el-Kasabi tarafından yapılacak. Açılış töreninin ardından Bolat, fuar alanını gezecek.

Fuar, Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ticari ilişkilerin güçlendirilmesi ve ihracat hacminin artırılması amacıyla yaklaşık 700 metrekare alanda çeşitli sektörlerden Türk firmalarının katılımlarıyla düzenlenecek. Ticaret Bakanlığınca destek kapsamına alınan fuarda, 120'nin üzerinde yerli ve 200'ün üzerinde yabancı katılımcının iş görüşmesi gerçekleştirmesi bekleniyor.

Bolat, Suudi Arabistan İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Abdullah el-Swaha tarafından davet edildiği, LEAP 2024 Teknoloji ve Bilişim Fuarı'nın Açılış Töreni'ne de iştirak edecek ve fuara milli katılım sağlayan 12 firmanın stantlarını da ziyaret edecek.

MÜTEAHHİTLİK FİRMALARIYLA TOPLANTI YAPILACAK

Yurt dışı müteahhitlik ve teknik müşavirlik sektörü açısından en önemli ülkeler arasında yer alan Suudi Arabistan'da, Türk müteahhitlik firmaları bugüne kadar 27,8 milyar dolar değerinde 402 proje üstlendi. Bu rakamlarla Suudi Arabistan, Türkiye'nin değer bazında en fazla proje üstlendiği 6. ülke olarak kayıtlara geçti.

"Suudi 2030 Vizyonu" çerçevesinde, yaklaşık 10 yıllık süre zarfında Suudi Arabistan'da çok geniş alana yayılacak alt ve üst yapı yatırımları, yeni mega şehirler, turizm bölgeleri, eğlence merkezleri, ulaşım ağı yatırımları, toplu konut inşası gibi çok büyük projenin hayata geçirilip sonuçlandırılması planlanıyor. "Suudi 2030 Vizyonu" bu yönleriyle, Suudi Arabistan'da yerleşik müteahhitlik firmalarına çeşitli yatırım fırsatları sunuyor.

Bakan Bolat, bu kapsamda Suudi Arabistan'da yerleşik müteahhitlik firmaları ile istişare toplantısı gerçekleştirecek.

KAYNAK: AA
Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 32
 • ALLAH dostu 1 ay önce Şikayet Et
  BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM RABBİMİZ ALLAHTIR ALEMLERİN RABBİ OLAN YÜCE ALLAHIM SEN BİLİRSİN ALLAHIM SEN BİLİRSİN SEN AFFEDİCİSİN AFFETMEYİ SEVERSİN bizleride AFFET ALLAHIM...
  Cevapla
 • İslambollu 1 ay önce Şikayet Et
  Âmin.
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 1 ay önce Şikayet Et
  KRONOLOJİ : Reinada Arap turistlerin taranması, "ABD ile değil de Türkiye ile yakınlaşalım" diyen KAŞIKÇI'nın Türiyede kestirilmesi ile Türk -SUUD arasına atılan nifak tohumu.? Gazze konusunda yakınlaşmaya başlayan SUUD-Türkiye arasına bu maç dolayısı ile planlı bir bomba daha bırakılması..
  Cevapla
 • SARÌYERLÌ 1 ay önce Şikayet Et
  Azerbaycan gibi bizle iç içe olmaları lazım yarın ABD israilin katliamına maruz kalmazlar.
  Cevapla
 • Uydu Kardeşliği 1 ay önce Şikayet Et
  israilin uyduları birbirine de uyar.
  Cevapla
 • Sinan 58 /1905 1 ay önce Şikayet Et
  Hac parası Avrupa için kişi başı 2 kişili odaya 10 bin Euro istiyorlar . Bu nasıl bir anlayış?? Insanların kutsal ibadetini yapması bu şartlar altında imkansız vebalini ödersiniz Araplar.
  Cevapla
 • Memo 1 ay önce Şikayet Et
  THY uçak biletinde indirim yapmıyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle